Ustavni sud BiH ocijenio da je sustav koji je osmislio OHR diskriminacija

U praksi neostvarivo ukidanje dviju škola pod jednim krovom

11.08.2021.
u 11:38

Ustavni sud Bosne i Hercegovine naložio je Vrhovnome sudu FBiH da poništi raniju presudu kojom je odbacio prigovor udruge “Vaša prava BiH” oko diskriminacije u obrazovanju kroz sustav dviju škola pod jednim krovom u Srednjobosanskoj županiji te je naloženo donošenje nove odluke sukladno presudi Ustavnoga suda, piše Večernji list BiH. Protiv ovakve odluke izdvojeno mišljenje imali su suci Hrvati Mato Tadić i Valerija Galić, dok ju je podržalo sedam sudaca te je postala obvezujuća. Kako je objavljeno nakon sjednice održane 15. srpnja 2021. godine, Ustavni sud je djelomično usvojio apelaciju udruge “Vaša prava BiH”.

Ujednačena praksa

- Utvrđuje se kršenje zabrane diskriminacije iz članka II/4. Ustava BiH i članka 14. Europske konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda u vezi s pravom na obrazovanje iz članka II/3.l) Ustava BiH i članka 2. protokola broj 1 uz Europsku konvenciju za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda te kršenje članka 1. protokola broj 12 uz Europsku konvenciju za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda - navodi se u odluci. Ustavni sud FBiH je ukinuo presudu Vrhovnog suda FBiH. - Predmet se vraća Vrhovnom sudu FBiH, koji je dužan po hitnom postupku donijeti novu odluku u skladu s člankom II/4. Ustava BiH i člankom 14. Europske konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda u vezi s pravom na obrazovanje... Nalaže se Vrhovnom sudu FBiH da... u roku od 60 dana od dana dostavljanja ove odluke obavijesti Ustavni sud BiH o poduzetim mjerama u cilju izvršenja ove odluke - navodi Ustavni sud. Večernjakovi sugovornici ne znaju, međutim, na kakav će se način ova odluka provesti jer je ostavljen prostor različitom tumačenju. Naime, dvije škole pod jednim krovom formalno i pravno nastale su kao proizvod inicijative Ureda visokog međunarodnog predstavnika (OHR) kako bi se, posebice manjinskim narodima u pojedinim sredinama, zajamčila mogućnost obrazovanja na materinskome jeziku. Upravo tu činjenicu da se radi o obrazovanju na materinskome jeziku, čija bi se uporaba mogla dovesti u pitanje jednostranom primjenom odluke oko “jedinstvenog” obrazovanja i biti predmet novih ustavnih apelacija, Ustavni sud nije imao na umu. Ni činjenicu da će se sada, po svemu sudeći, ići na izgradnju novih školskih objekata ili pak utemeljenje novih ustanova, čime se u stvarnosti neće ništa postići odlukom Ustavnoga suda BiH. 
A što se nije postiglo u realnosti ni u slučaju dviju škola pod jedinim krovom i u Hercegovačko-neretvanskoj županiji. Valja reći i kako se oko upisa i pohađanja nastave na bilo kojemu od jezika nije stvarala diskriminacija, tako da se, primjerice, hrvatskome djetetu zabrani ili onemogući upis i obrazovanje u školama po nastavnom planu i programu na bosanskom jeziku ili pak u obrnutom slučaju s bošnjačkim djetetom u školama u kojima se nastava odvija po nastavnom planu i programu na hrvatskom jeziku.

Jedino što je Ustavni sud napravio jest da je ujednačio praksu koju je zauzeo u slučaju osnovnih škola Čapljina i Stolac, čije je prigovore odbio kao neosnovane, u cijelosti se pozivajući na obrazloženje i razloge navedene u drugoj odluci Vrhovnog suda Federacije BiH. Ustavni sud BiH smatra prijepornim što nisu prihvaćena stajališta Odbora za ukidanje rasne diskriminacije u kojima je koncept “dvije škole pod jednim krovom” označen kao oblik segregacije u obrazovanju.

Odbor za ljudska prava

- Međutim, Ustavni sud zapaža da se sudovi uopće nisu osvrnuli na ove dokumente, nego su konstatirali da iz izvješća Bosne i Hercegovine, koje je usvojeno na sjednici Vijeća ministara od 30. srpnja 2014. godine i upućeno Odboru za ljudska prava Ujedinjenih naroda, proizlazi da je u obrazovanju došlo do poboljšanja te da je 70% sadržaja u nastavnim planovima zajednička jezgra, čime su uklonjeni elementi segregacije. Pri tome, Ustavni sud ukazuje da je i u novijim izvješćima Odbora za ukidanje rasne diskriminacije izražena zabrinutost zbog daljnjeg postojanja prakse “dvije škole pod jednim krovom” unatoč ranijim preporukama - stoji u obrazloženju Ustavnoga suda BiH. 

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije