Putem projekta EU i UNHCR-a

U tri godine osigurana podrška za 2.400 obitelji povratnika i raseljenih osoba

dada
16.12.2016.
u 11:40

Putem projekta EU i UNHCR-a "Podrška trajnim rješenjima Revidirane strategije za provedbu Aneksa VII Dejtonskog sporazuma" u protekle tri godine osigurana je pomoć za 2.400 porodica povratnika i raseljenih osoba, istaknuto je na završnom sastanku projektnog tima danas u Sarajevu.

Ministrica za ljudska prava i izbjeglice BiH i potpredsjednica Upravnog odbora projekta Semiha Borovac izjavila je da je projekt usmjeren na održivi povratak, odnosno rješavanje stambenog pitanja povratnika i osiguravanje sredstava za rad i samozapošljavanje.

- Pokazalo se da povratnici ne mogu sami riješiti svoje probleme i da je potreban angažman šire društvene zajednice, vlasti, nevladinog sektora i međunarodnih organizacija - rekla je Borovac i dodala da očekuje da će projekt biti nastavljen.

Šef Sekcije operacija za socijalni razvoj, civilno društvo i prekograničnu suradnju Delegacije EU i član UO projekta Massimo Mina naveo je da bi ciljane općine trebale osigurati odgovarajuće socio-ekonomske uvjete da bi bila olakšana lokalna integracija i održivi povratak najugroženijih korisnika.

Naglasio je da snažno potiču na koordinirane napore nadležnih ministarstava, županija i lokalnih vlasti u izradi i provedbi posebnih socio-ekonomskih mjera koje će podržavati proces povratka, pored samih stambenih rješenja.

Regionalni predstavnik UNHCR-a i potpredsjednik UO projekta Andrew Mayne kazao je da se BiH suočava s problemima raseljenih osoba iz 1990-ih koje treba riješiti i da UNHCR usko surađuje s vlastima i drugim akterima da bi tim problemima pristupili na način da pomognu najugroženijim.   

Projekt je pokrenut 2014. i realiziran u Brčko Distriktu, Bijeljini, Bosanskom Petrovcu, Derventi, Foči, Bosanskoj Gradišci, Maglaju, Mostaru, Prijedoru i Živinicama.

Financirali su ga EU sa sedam milijuna eura i UNHCR s 1,1 milijun eura.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije