Malo se tko ne raduje ljetu, a ako i postoji nešto što za toplijeg vremena ne volimo, to je navala raznih kukaca i insekata kojima smo izloženi čim otvorimo prozor. A dok neki ugrizi ili ubodi možda svrbe tako da si želite oguliti kožu, neki mogu biti i jako bolni. Zato je farmaceutkinja Claire Nevinson podijelila svoje savjete za liječenje najčešćih uboda s kojima se ljeti susrećemo; onih od ose i pčele. "Ponekad osjećamo ili vidimo trag ugriza ili uboda, a teško možemo saznati od koga je, osobito ako nismo vidjeli kad se dogodilo", kaže Nevinson, no postupak liječenja je uvijek sličan.
Kako liječiti ubode ose i pčele? Pčele obično ne bodu ako ih se ne dira i mogu ubosti samo jednom jer im žalac nakon uboda otpada, a s njim i dio utrobe pčele zbog čega ona za par sati ugiba. Za razliku od pčele, osa će ubosti i bez očitog razloga, a njen žalac ima nekoliko kukica i nakon uboda ne ostaje u rani. Zato osa može zadati višestruke ubode. Otrov ose sadrži fosfolipaze, hijaluronidazu i protein antigen 5 koji spada u kategoriju najjačih alergena zbog čega treba paziti, posebno ako znate da snažno reagirate.
"Otrov pčele i ose sadrži proteine koji utječu na stanice kože i imunološki sustav, što uzrokuje crvenilo, bol i oteklinu oko područja uboda. Ponekad ubod pčele ili ose može izazvati ozbiljnije reakcije imunološkog sustava te je hitna medicinska pomoć neophodna", objasnila je dr. Buddy Marterre. "Ubodi osa obično u početku uzrokuju iznenadnu, oštru bol koju obično prati natečeni crveni trag koji se pojavi na koži. Mjesto uboda može biti bolno i može svrbjeti, što može trajati nekoliko sati. Isto tako, kod nekih ljudi ubod može uzrokovati i veću alergijsku reakciju, dok se kod većina obično javlja blaža reakcija i natečenost koja ostaje prisutna do jednog tjedna,” rekla je Nevinson za Huff Post..
Ona objašnjava i da je prva stvar koju treba napraviti kod uboda ose to da zahvaćeno područje operete sapunom i toplom vodom. Time ćete, dodaje, ukloniti sve bakterije i otrove koje je osa mogla nositi. Nakon toga, trebali biste na zahvaćeno mjesto staviti hladni oblog, na 30 do 60 minuta. Koristite ga intervalima od desetak minuta, stavljajući ga i skidajući sa zahvaćenog područja. Ako si želite stvarno brzo olakšati, pomoći može i jabučni ocat; jednostavno njime natopite vatu i stavite je na zahvaćeno područje.
“Ubod pčele je obično sličan, s tim da žalac može ostati u rani, a ako se to dogodi, potrebno ga je pomoću pincete ukloniti što je prije moguće, prije pranja područja sapunom i vodom,” dodaje Nevinson. Ako primijetite oticanje, dodaje, stavite hladan oblog na najmanje deset minuta i, gdje je moguće, zahvaćeno područje podignite kako biste smanjili oticanje.