Pravilnik o uvjetima za posebne prostore za pušenje u smislu iznimki od zabrane pušenja, danas stupio na snagu

Ugostiteljski objekt od 70 kvadrata može 14 m2 odvojiti za pušače, ali u tom prostoru nema usluge

13.06.2024.
u 21:53

Pravilnik o uvjetima za posebne prostore za pušenje u smislu iznimke od zabrane pušenja, koji je objavljen u Službenim novinama Federacije BiH, danas stupa na snagu, piše Večernji list BiH. U priopćenju PROI-ja navodi se da je pravilnik izrađen na osnovi Zakona o kontroli i ograničenoj upotrebi duhana, duhanskih i ostalih proizvoda za pušenje, a odredbama pravilnika obuhvaćene su pravne osobe u čijim objektima postoje iznimke od zabrane pušenja u skladu s ovim zakonom, bilo da su u njihovu vlasništvu ili su im dani na korištenje, a koji su dužni uskladiti svoj rad u roku od šest mjeseci od dana stupanja pravilnika na snagu.

Poseban prostor

Pravilnikom je propisano da vlasnik ili druga odgovorna osoba ugostiteljskog objekta može osigurati poseban prostor za pušenje odvojen od nepušačke zone, uz ispunjavanje uvjeta iz ovog pravilnika. Iz Federalnog ministarstva zdravstva napomenuli su da su pri utvrđivanju uvjeta za prostore za pušenje u ugostiteljskim objektima uvaženi propisi o ugostiteljskoj djelatnosti. Također, uvažena su iskustva drugih zemalja u pogledu obveze da prostor za pušenje ne može biti u određenim prolazima (u većim objektima) te tehnički uvjet razdvajanja uobičajenih ventilacijskih sustava od sustava za filtriranje zraka u prostorima za pušenje, kao i zakonska obveza da se decidno zabrani ulazak i boravak osobama mlađim od 18 godina u te prostore/prostorije. Važno je naglasiti da su pravilnikom propisani, odvojeno, uvjeti za ugostiteljske smještajne objekte. Također, pravilnikom su detaljno propisani uvjeti za prostorije za pušenje u službama i odjelima za zaštitu mentalnog zdravlja u zdravstvenim ustanovama, ustanovama koje pružaju psihosocijalnu rehabilitaciju osobama s duševnim smetnjama, u ustanovama za palijativnu njegu, ustanovama za njegu starijih osoba i u ustanovama namijenjenima za izdržavanje kazne. Regulirani su i uvjeti koje mora ispunjavati prostor za pušenje u zračnoj luci. A što konkretno donosi pravilnik? Ugostiteljski objekti pravilnikom se dijele na one do 50 m2 i veće. Vlasnicima objekata površine do 50 m2 u kojima se služi samo piće ostavljeno je na volju hoće li objekt biti pušačkog ili nepušačkog tipa. Ako odluče da objekt bude pušačkog tipa, prostor moraju opremiti sustavom ventilacije i filtracije zraka, kao i uređajem za mjerenje i prikazivanje podataka o podtlaku.

Brojne nelogičnosti

U objektima u kojima je zabranjeno pušenje nije zabranjena upotreba tehnologije zagrijavanja duhana te vlasnici objekata ne moraju vršiti preinake prostora. Vlasnici objekata većih od 50 m2 u kojima se služi samo piće ili se osim pića služi i hrana moraju napraviti preinake kako bi se osiguralo poštovanje zabrane pušenja. Te preinake uključuju fizičko odvajanje prostora za pušenje koji ne smije biti manji od 10 m2 ni veći od 20% ukupne površine prostora; opremanje prostora sustavom ventilacije i filtracije zraka; unutar pušačke zone ne smije biti postavljen šank niti se smije služiti hrana. U zonama gdje je zabranjeno pušenje nije zabranjeno korištenje tehnologije zagrijavanja duhana. Za objekte manje od 50 m2 u kojima se služe hrana i piće pušenje je u potpunosti zabranjeno. Upotreba tehnologije zagrijavanja duhana nije zabranjena, a od vlasnika objekata se ne zahtijevaju preinake prostora. Predsjednik Udruge hotelijera i restoratera u BiH Amir Hadžić za portal radiosarajevo.ba kazao je da u pravilniku postoje pojedine nelogičnosti. - Pročitao sam pravilnik. Evo, samo jedna nelogičnost koja je sramna prema ugostiteljima i klijenteli koju su odredili pravilnikom, a tiče se ugostiteljskih objekata većih od 50 m2. Mogu odvojiti prostoriju od 10 m2 i maksimalno 20 posto prostora površine. Što znači, ako je riječ o prostoru koji ima 70 m2, može se 14 m2 odvojiti za pušače, s tim da u tom prostoru nema usluge, nema ni kave ni soka, vrata moraju biti hermetički zatvorena, na sat vremena deset kubika izmjene zraka, kao tor za stoku, tako ponižavajuće za nas... - kaže Hadžić. Smatra da ugostiteljima nije ostavljeno dovoljno vremena da se prilagode pravilniku. - Ugostitelji nisu imali vremena, pravilnik je tek 6. lipnja objavljen u Službenom glasniku, a sada je na snazi. Zakonodavac je ostavio šest idućih mjeseci prilagodbe. Dakle, nismo imali vremena - naglašava Hadžić.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije