Iskušavaju Hercegovci ćudi maslina, koje su kao proljetno vrijeme, nikad ne znaš na što će okrenuti. Nakon katastrofalne prošle, ovo je druga godina da su masline slabo rodile pa već ima i onih koji se kaju zbog povjerenja koje su ovoj uljarici ukazali. Prve procjene govore da će se nakon desetak posto od prosječnog uroda prošle godine u ovoj taj postotak povećati na 30 - 40 posto. Tragom pesimizma maslinara uputili smo se do najvećeg maslinika u BiH tvrtke “Kivi šport“ u Mostarskim Vratima, kraj Ljubuškog. Prizor koji smo zatekli u jednoj od dvije hercegovačke uljare poljuljao je gotovo jednodušnu konstataciju velike većine maslinara da je maslina slabo rodila.
Zadovoljni urodom
Zatičemo pune koševe izvrsnih plodova pa smo Dragana Mikulića, vlasnika tvrtke, s nevjericom počeli propitivati o urodu. “Urodom sam vrlo zadovoljan. Ova godina je bila specifična, maslina je s cvatnjom zakasnila mjesec dana. Umjesto koncem travnja i početkom svibnja, cvjetala je početkom lipnja uz iznimno nepovoljne vremenske prilike i maksimalne temperature do 34 stupnja. Uobičajena temperatura u vrijeme cvatnje je 25 do 28 stupnjeva. To je previsoka temperatura koja na našim maslinicima zahvaljujući navodnjavanju, nije ostavila većeg traga. Mislim da se ni maslinarstvom više ne može baviti bez vode”, smatra vlasnik najvećeg maslinika u BiH površine 39 hektara. Treba reći da je pri podizanju maslinika tvrtka “Kivi šport” uspjela u podzemlju na 280 metara dubine pronaći vodu. Sada se taj potez pokazuje kao spasonosno rješenje. Maslina ima, a prema riječima Dragana Mikulića, u berbi je angažirano tridesetak radnika. Kampanja će potrajati 10 do 15 dana. Najveći bh. maslinar smatra da berbu treba okončati do polovine studenoga.
Vremenske prilike
“Vremenski uvjeti ovih dana su povoljni pa bih iz osobnog iskustva maslinarima preporučio ubrzanu berbu”, kaže Mikulić te dodaje da s plasmanom ulja nema problema. “Prošle godine sve smo prodali do konca ožujka, sličnu situaciju očekujem i ove godine jer je usporedo s preradom počela i prodaja”. Da se uz velika ulaganja maslina može “privoljeti” na solidan urod svake godine, potvrđuju i Mikulićeve riječi da shodno raspoloživim površinama planira sadnju nova tri do četiri hektara. Ukratko, na osnovi viđenog, narodna maslina je majka, a loza žena, trebalo bi dopuniti s konstatacijom - maslina je majka, osim u doba cvatnje kada se pretvara u ženu oko koje treba ‘titrati’.