Dom naroda Parlamenta FBiH

Usvojen Zakon o trezoru Federacije BiH

dom naroda
03.03.2016.
u 14:05

Na ovaj način se stvara pravni okvir u kojem bi se banke mogle baviti ovom djelatnošću, a što bi doprinijelo razvoju industrije osiguranja

Izaslanici Doma naroda Parlamenta FBiH usvojili su danas Zakon o trezoru FBiH. Nakon usvajanja u ovom domu zakon stupa na snagu objavom u Službenim novinama Federacije.

Federalna ministrica financija Jelka Milićević na ranijoj sjednici Zastupničkog doma pojasnila je da Zakon utvrđuje da trezorom upravljaju ministarstva financija, gradovi, općine i izvanproračunski fondovi, a njime, kao osnovnom organizacijskom jedinicom, rukovodi pomoćnik ministra, odnosno rukovoditelj službe za financije.

Novim zakonom trezor je nadležan za upravljanje novčanim sredstvima i računima koji su u sustavu Jedinstvenog računa trezora (JRT), kao i za planiranje novčanih tijekova koje odobrava Odbor za likvidnost, a služe kao osnova za izradu prijedloga operativnih planova rashoda i izdataka proračunskih korisnika.

Trezor vrši centraliziranu isplatu plaća i naknada za proračunske korisnike i izvanproračunske fondove. Proračun se izvršava na osnovu odobrenih operativnih planova u skladu s raspoloživim novčanim sredstvima i utvrđenim prioritetima za plaćanje.

Zakonom se propisuje uspostava i vođenje sustava Glavne knjige trezora, kao i neophodnih pomoćnih knjiga, te je propisana obveza uspostave Jedinstvenog računa trezora (JRT), kao i naplata i isplata preko JRT.

Predviđena je obveza uplate svih javnih prihoda Federacije, županija, općina, gradova i izvanproračunskih fondova na JRT, uključujući i vlastite prihode i donacije, kao i ovlasti za otvaranje transakcijskih računa u okviru JRT i određivanje jednog glavnog računa.

Propisana je odgovornost za blagovremenu naplatu prihoda i primitaka i isplatu sredstava sa JRT do visine odobrene proračunom, odnosno financijskim planom. 

Usvojen Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o posredovanju u privatnom osiguranju

Izaslanici Doma naroda Parlamenta FBiH danas su usvojili Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o posredovanju u privatnom osiguranju.

Federalna vlada krajem studenog prošle godine je utvrdila i u parlamentarnu proceduru uputila Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o posredovanju u privatnom osiguranju, javlja Fena. 

To je učinjeno, kako stoji u objašnjenju Vlade, jer je ranije izmijenjenim i dopunjenim Zakonom o bankama propisano da se i banke mogu baviti posredovanjem u osiguranju. Kako bi banke to i mogle raditi, bilo je nužno Zakon o posredovanju u privatnom osiguranju usuglasiti sa Zakonom o bankama.

Pojašnjeno je da se na ovaj način stvara pravni okvir u kojem bi se banke mogle baviti ovom djelatnošću, a što bi doprinijelo razvoju industrije osiguranja.

Također, utvrđenim izmjenama i dopunama Zakona o posredovanju u privatnom osiguranju poboljšana su pojedina rješenja koja su se pokazala nepreciznim ili nedovoljno definiranim, što je u provedbi Zakona i nadzoru nad radom društava stvaralo smetnje.

Uvedene su prekršajne odredbe, koje dosad nisu postojale, što je Agenciji za nadzor otežavalo izricanje sankcija društvima za osiguranje koja su kršila odredbe Zakona.

Izmjene Krivičnog zakona vraćene u redovnu proceduru

Zakon o izmjenama i dopunama Krivičnog zakona Federacije Bosne i Hercegovine, koji je predložila Federalna vlada, odobren je u formi nacrta na današnjoj sjednici Doma naroda Parlamenta FBiH.

Vlada je ovaj akt predložila Parlamentu na izjašnjavanje po hitnom postupku, ali su izaslanici danas većinskom voljom usporili proceduru vrativši ga u redovni postupak.

Kao temeljni razlog za izmjene i dopune sadašnjeg Krivičnog zakona, Vlada je navela unapređenje teksta u odnosu na sve raširenija društveno opasna ponašanja.

- Naime, analizom statističkih pokazatelja zaključeno je da je u evidentnom porastu broj krivičnih djela motiviranih mržnjom zbog rasne pripadnosti, boje kože, vjeroispovijesti, nacionalnog ili etničkog porijekla, invaliditeta, spola, spolnog opredjeljenja ili rodnog identiteta druge osobe. Te pojave nužno je suzbiti jasnim zakonskim opredjeljenjem da bi i u preventivnom i represivnom smislu bila ostvarena funkcija krivičnog zakonodavstva. Stoga je opredjeljenje zakona suzbijanje društveno opasnih ponašanja kao što su krivična djela počinjena iz mržnje, navođenje na prostituciju te trgovina ljudima, navedeno je iz Vlade.

Predloženim izmjenama i dopunama sadašnjeg zakona je za krivično djelo navođenja na prostituciju propisana kazna od jedne do 15 godina zatvora. Za kazneno djelo organizirane trgovne ljudima zaprijećena je kazna zatvora od najmanje deset godina, a zatvorske kazne do 12 godina propisane su za pranje novca. Krivično djelo navođenja na prostituciju zadržalo bi osnovni oblik, uz pretpostavku dobrovoljnosti i punoljetstva.

Visoke zatvorske kazne propisane su za prisiljavanje na spolni odnos ili s njim izjednačenu spolnu radnju te za financiranje terorizma.

Novopredloženim rješenjem je definicija krivičnog djela financiranja terorističkih aktivnosti usuglašena s međunarodnim standardima, čime je ispunjena jedna obveza Bosne i Hercegovine u usuglašavanju krivičnog zakonodavstva, obrazloženo je iz Vlade.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?