Papa Franjo u nedjelju je imao svoj prvi javni nastup nakon više od pet tjedana, mašući s balkona u rimskom bolničkom kompleksu Gemelli prije nego što je očekivao izlazak iz bolnice kasnije popodne, piše Reuters. Franjo, koji ima 88 godina, primljen je u bolnicu 14. veljače zbog teške respiratorne infekcije koja je postala najteža zdravstvena kriza u njegovom 12-godišnjem papinstvu.
Liječnici pape izjavili su u subotu da će njegovom tijelu biti potrebno "puno vremena" da se potpuno oporavi, te su mu propisali još dva mjeseca odmora u Vatikanu. Papa Franjo primljen je u bolnicu Gemelli 14. veljače zbog pogoršanja bronhitisa, koji se razvio u obostranu upalu pluća. Njegovo stanje je u nekoliko navrata bilo kritično, zahtijevajući terapiju kisikom visokog protoka, pa čak i neinvazivnu mehaničku ventilaciju. Liječnici su potvrdili da je Papin život bio u opasnosti u dva navrata tijekom hospitalizacije.
Liječnički tim bolnice Gemelli, predvođen dr. Sergiom Alfierijem i osobnim Papinim liječnikom dr. Luigijem Carboneom, pružio je prvu detaljnu konferenciju za novinare o Papinom stanju nakon mjesec dana. Istaknuli su da je Papa doživio nekoliko respiratornih kriza, uključujući i onu izazvanu udisanjem povraćanog sadržaja.