Gospodarski prioriteti

Vijeće ministara donosi strategiju kako lakše do fonda EU-a od 14 milijardi eura

storyeditor/2023-03-19/l_a850b642979cb18b1f0fc0a488f0a965.jpg
Fena
11.04.2023.
u 16:25

Osim fondova, ekonomski dio programa rada uključuje i poboljšanje poslovnog okružja

Europski instrument IPA III sa svojim proračunom većim od 14 milijardi eura u fokusu je novog programa rada Vijeća ministara BiH koje namjerava povući niz poteza kako bi BiH bolje i učinkovitije iskorištavala sredstva koja su joj na raspolaganju, piše Večernji list BiH.

U vremenima ekonomske neizvjesnosti koju karakterizira smanjena gospodarska aktivnost na tržištima, o čijim kretanjima ovisi i bh. ekonomski prostor, od ključnog je značaja povući poteze kojima će se s jedne strane privući veći broj investicija, a s druge osigurati što veća prepoznatljivost i zastupljenost projekata iz BiH u kontekstu europskih pretpristupnih fondova.

Tematske cjeline

Vijeće ministara BiH kroz svoj nedavno doneseni program rada za ovu godinu veliki dio pozornosti namjerava posvetiti upravo koracima u smjeru ojačavanja gospodarske slike BiH. Večernji list imao je uvid u ovaj dokument u kojemu se naglašava kako će strateški ciljevi Vijeća ministara BiH sljedećih 12 mjeseci biti ostvareni kroz devet osnovnih tematskih i sadržajnih cjelina: europske integracije, suradnja BiH i NATO saveza, vladavina prava, sigurnost, reforma javne uprave, makroekonomska pozicija i ekonomija s ograničenjima na teme iz nadležnosti Vijeća ministara BiH, vanjska trgovina i ekonomski odnosi, promet i veze te područje ljudskih prava, izbjeglice, mladi i manjine.

Autori programa ističu kako je put BiH prema Europskoj uniji temelj programa rada Vijeća ministara BiH, kao i vlada na svim razinama vlasti, a zbog strateške važnosti što skorijeg integriranja u EU, put BiH prema Europskoj uniji mora se pojačati dodatnim aktivnostima svih resora te je nužno raditi na boljoj informiranosti, ali i većoj potpori javnosti.

To podrazumijeva bolje i učinkovitije korištenje kako postojećih institucionalnih kapaciteta tako i iskustava zemalja u okružju koje su ostvarile korak više u tom procesu, kao i onih zemalja koje su završile taj proces i postale punopravne članice europske obitelji.

- U idućem razdoblju moramo omogućiti veću iskoristivost fondova Europske unije, osobito u svjetlu IPA-e III, uz intenziviranje institucionalnog dijaloga s Europskom unijom, posebice kroz redovito održavanje sastanaka predviđenih Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju - istaknuto je u uvodnom dijelu novog programa rada. Ovaj dio osobito je važan ako se pogleda financijska vrijednost IPA III mehanizma (14 milijardi eura), ali i činjenica da u ovom okviru nema definiranog alociranja sredstava po zemljama unaprijed za svaku godinu, nego se to radi na osnovi relevantnosti politika i zrelosti predloženih projekata po zemljama na godišnjoj razini.

Investicije

Međutim, kako zemlja napreduje na putu k EU i provodi reforme, dobiva i više prilika za korištenje pretpristupnih fondova, posebno iz okvira IPA III, koja je konkurentnija i nagrađuje rezultate. Sve to govori u prilog činjenici kako je zapravo osiguranje političke stabilnosti i koordinacije između države, entiteta i županija osnovni preduvjet kako bi BiH privukla više sredstava. IPA III nameće se i kao značajan izvor za bh. selo, tako da ohrabruje najava kako će se ubrzati aktivnosti na pripremi i usvajanju cjelodržavne strategije za ruralni razvoj za razdoblje 2022. – 2027. godine, što predstavlja i glavni uvjet za korištenje pomoći EU-a iz IPA-e III, te intenzivirati napori na postizanju političkog dogovora u vezi s uspostavljanjem institucionalnih struktura nužnih za učinkovito korištenje pretpristupne pomoći za ruralni razvoj iz IPARD programa. Kada je pak riječ o dijelu koji se odnosi na ulaganja, definirane su mjere koje uključuju promociju izravnih stranih investicija, kao i aktivnosti na poboljšanju poslovnog okružja. Istodobno, najavljeno je i kako će Vijeće ministara BiH zajedno i koordinirano s nižim razinama vlasti nastaviti raditi na socioekonomskim reformama kako bi se otklonile prepreke povećanju konkurentnosti te ubrzala realizacija Ekonomsko-investicijskog plana i Zelene agende za zapadni Balkan. Navedeni ciljevi ulijevaju optimizam u poslovnoj zajednici jer su među prioritetima rada, no za njihovo ispunjenje bit će nužna politička stabilnost na svim razinama.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije