Pfizer je već prodao 82 posto zaliha cjepiva nekim od najbogatijih zemalja na svijetu što je izazvalo zabrinutost da neće biti dovoljno doza i za ljude iz siromašnijih država.
Farmaceutski gigant Pfizer i njegov njemački partner BioNTech namjeravaju proizvesti ukupno 1,3 milijarde doza tijekom 2021. godine, no veliki dio cjepiva su već unaprijed naručile Velika Britanija, Japan, SAD i Europska unija. Te države, koje su kupile stotine milijuna doza, predstavljaju samo 14 posto globalne populacije.
SAD će dobiti 600 milijuna doza, Velika Britanija 40 milijuna doza, dok su Japan i EU osigurale 120 milijuna, odnosno 300 milijuna cjepiva.
Analizu prodaje je provela grupa za zdravstvenu i socijalnu pravdu sa sjedištem u Velikoj Britaniji Global Justice Now koja je upozorila da nedostatak jednakog pristupa cjepiva Pfizer ugrožava mnoge živote diljem svijeta .
Odvojeno istraživanje koje je provela fondacija Bill & Melinda Gates pokazuje da bi pravična distribucija cjepiva protiv koronavirusa globalno spriječila 61 posto smrtnih slučajeva, a ako se doze prvo podjele među bogatim zemljama broj smrtnih slučajeva bi bio smanjen samo za 33 posto.
Politička menadžerica u Global Justice Now Heidi Chow kaže da je cjepivo ove dvije tvrtke dobra vijest za samo mali dio čovječanstva.
"Moramo pokrenuti monopol nad ovim cjepivom kako bi je pravilo više proizvođača. Ako ne bi željeli podijeliti svoj patent, onda bi se dogodila umjetno inducirana nestašica koja je sada potpuno neprihvatljiva", rekla je ona za Independent.
Samo neka se bogati truju , šljivovica i ćešnjak su zdravije cijepivo.