Vlada Federacije BiH je, na današnjoj sjednici u Mostaru, ocijenila neprihvatljivom inicijativu Vlade Tuzlanske županije za dopunu Zakona o pripadnosti javnih prihoda u Federaciji BiH.
Kako je obrazloženo, Federalno ministarstvo financija je, nakon višegodišnje primjene ovog zakona, dobilo više inicijativa korisnika javnih prihoda s ciljem utvrđivanja kriterija za što ravnopravniju raspodjelu prihoda od neizravnih poreza i postizanja fiskalne održivosti svih razina vlasti u FBiH.
Zbog kompleksnosti raspodjele javnih prihoda, u rješavanje tog pitanja uključen je Međunarodni monetarni fond (MMF), koji je tijekom tehničke misije, dao određene preporuke za njegovo poboljšanje kako bi podržao pravednost i fiskalne ciljeve, te transparentnost sustava raspodjele. MMF je dao određene prijedloge i sugestije za vertikalnu i horizontalnu raspodjelu prihoda, priopćeno je iz Službe za odnose s javnošću Vlade FBiH.
Tijekom boravka tehničke misije MMF-a, održan je i sastanak s predstavnicima županijskih ministarstava financija, relevantnih povjerenstava i odbora oba doma Parlamenta FBiH, predstavnicima parlamentarnih klubova, općina i gradova te nevladinih organizacija.
Prateći preporuke MMF-a, složenost ovog pitanja, kao i zahtjeve i inicijative korisnika, prije dostave nacrta novog Zakona o pripadnosti javnih prihoda Vladi FBiH, bit će sagledani svi pripremljeni prijedlozi kako bi bio odabran onaj koji će poboljšati postojeći sustav raspodjele prihoda od neizravnih poreza, sa što manjim proračunskim šokovima za njihove korisnike.
Također, razmatrajući zaključak s radnog sastanka premijera Tuzlanske, Bosanskopodrinjske, Srednjobosanske, Zeničko-dobojske, Unsko-sanske, Posavske i Županije 10, koji se odnosi na sudjelovanje županija i općina u raspodjeli sredstava licence telekom operatera, tako da prihodi i porezi evidentirani i raspodjeljivani uvažavajući mjesto nastanka, a ne mjesto registracije i sjedišta javnih poduzeća, u izjašnjenju Federalne vlade je istaknuto da je Zakon o porezu na dobit propis koji je uredio obveznika poreza na dobit, te metodologiju utvrđivanja porezne osnovice i druga pitanja, ali ne i raspodjelu javnog prihoda od poreza na dobit.
To je jasno i iz samog Zakona o porezu na dobit, u kojem je navedeno da se „raspodjela i pripadnost prihoda od poreza na dobit utvrđuje posebnim zakonom“, stoji u priopćenju.