velikih količina opasnog otpada

Vlada TŽ potvrdila da građani žive uz kancerogenu deponiju

Vlada TŽ
02.06.2021.
u 07:17

Kruks i ostali kemijski spojevi koji su pronađeni predstavljaju opasnost po zdravlje stanovništva. Posebno zbog činjenice jer su zakopani u zemlji. Tik uz rijeku Jalu. A nalaze se i u buradima koje je voda dovela do stanja raspadanja.

Tim stručnjaka, koje je imenovala Vlada TŽ, potvrdio je prisustvo velikih količina opasnog otpada koji je godinama stvarala kemijska industrija u Tuzli. A koji nije propisno odlagan.

Ministar prostornog uređenja i zaštite okoline Tuzlanske županije Zvjezdan Karadžin prezentirao je rezultate geološkog istraživanja ispitivanja tla. U svrhu lociranja deponije opasnog kruksa u industrijskoj zoni Tuzle.

Tim stručnjaka ustanovio je točnu lokaciju na kojoj se nalazi deponija površine od 800 do 1.000 metara kvadratnih. Navedeno je na portalu Vlade Tuzlanske županije, javlja N1. 

“Istraživanjem je utvrđeno da se kruks nalazi na dubinu od pola do tri i pol metra. A ukupna zapremina je od 1.200 do 1.500 metara kubnih”, rekao je Karadžin.

On je dodao da je nakon laboratorijskih analiza utvrđena zapreminska masa kruksa koja se razlikuje u nasutom stanju i sabijenom u bačvama. Prosječna je 1.135 kilograma po metru kubnom.

Ističući da ukupna količina ove opasne materije iznosi između 1.370 i 1.750 tona, Karadžin je rekao da se nadao da će to biti manje.

Uzorci prvih pronađenih materija poslani su na analizu u zagrebački laboratorij “Eurofins”. Shodno broju pod kojim je zaveden kruks. Riječ je o otpadu koji je nastao iz organskih i kemijskih procesa. Ili ostatku od reakcija i destilacija.

Karadžin navodi da su kemijskom analizom uz kruks utvrđene i povećane količine klora u iznosu od tri posto. Zbog čega spaljivanje opasnog otpada neće moći biti izvršeno u spalionici Tvornice cementa u Lukavcu.

“Prilikom spaljivanja u cementarama granične količine hlora mogu biti između 0,7 i 0,8 posto. Mi ćemo lokalnoj tvrtki dati da ispita sastav nekih drugih uzoraka. Što nam je važno kako bismo utvrdili u kojoj mjeri je opasan klor za koji znamo da je toksičan, korozivan i kancerogen”, istaknuo je Karadžin.

On je naveo da su uz klor na deponiji pronađeni još i teški metali u povećanom sadržaju. Kao što su hrom, olovo i nikl. Označeni su kao otrovni i kancerogeni.

Kruks i ostali kemijski spojevi koji su pronađeni predstavljaju opasnost po zdravlje stanovništva. Posebno zbog činjenice jer su zakopani u zemlji. Tik uz rijeku Jalu. A nalaze se i u buradima koje je voda dovela do stanja raspadanja.

Karadžin je naveo kako su posebni rizični trenuci kod podizanja podzemnih voda koje mogu dovesti do ispiranja materijala i njegovog daljnjeg širenja vodotokom.

Ističući da se pred resornim županijskim ministarstvom sada nalaze aktivnosti koje će voditi u smjeru neutralizacije opasnih materija. Karadžin je rekao da je, nakon početnog izvješća, u planu izrada studije na osnovu koje će se utvrditi recepture za sanaciju.

Jedna od realnih opcija je izvoz otpada u inozemstvo. Tamo će biti spaljen u spalionicama. Što bi okvirno moglo koštati nešto više od 4,5 milijuna KM.

Za ovu namjenu bilo bi moguće osigurati sredstva kroz projekte Federalnog fonda za zaštitu okoline, Češke razvojne agencije i UNDP-a. Navedeno je na portalu županijske Vlade.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?