hladan tuš

Vozačima iz BiH više od 100 godina zabrane ulaska u Europsku uniju i 300.000 eura kazni

kamioni, vozači
BHRT
13.04.2025.
u 17:04
Poslušaj ovaj članak
00:00 / 00:00

Prema podacima konzorcija Logistika BiH, koji pomaže u suradnji među prijevozničkim kompanijama, tijekom 2024. godine evidentirano je oko 300 slučajeva zabrane ulaska za vozače u EU te troškova po osnovi prekršaja oko 220.000 eura

Uredba po kojoj vozači zapadnog Balkana mogu boraviti maksimalno 90 dana u 180 dana u EU ostaje na snazi, ovo je odgovor iz Bruxellesa koji je prije dva mjeseca stigao kao hladan tuš. Prijevoznici su ogorčeni jer im je poslovanje upitno i moraju razmišljati što dalje činiti. Od tada kazne se samo nižu i problemi gomilaju.

Vozači napuštaju BiH

Zbog prekršenog pravila, prema kojem u zemljama Europske unije mogu provesti do 90 u 180 dana, vozačima kamiona iz BiH do sada je izrečena zabrana ulaska u EU u ukupnom trajanju iznad 100 godina, potvrdio je za Nezavisne Nikola Grbić, predsjednik Udruge prijevoznika za međunarodni i unutarnji prijevoz Republike Srpske, koji dodaje da su prijevoznicima po toj osnovi izrečene i novčane kazne u iznosu od blizu 300.000 eura. - Ako ste minutu prekoračili u odnosu na dopuštenih 90 dana u 180 dana, već ste sebi napravili problem - istaknuo je Grbić. Ovo je pravilo godinama na snazi, ali je problem nastao nakon što su tijekom 2024. godine uvedene pojačane kontrole vozača iz BiH na području EU-a nakon najava za uvođenje novih digitalnih alata za evidenciju ulazaka u zemlje članice Europske unije. Prema podacima konzorcija Logistika BiH, koji pomaže u suradnji među prijevozničkim kompanijama, tijekom 2024. godine evidentirano je oko 300 slučajeva zabrane ulaska za vozače u EU te troškova po osnovi prekršaja oko 220.000 eura. Mirko Grbić je do prije godinu dana bio vozač kompanije u BiH. Kaže kako je taj posao napustio i preselio se u Sloveniju jer nije mogao prehraniti obitelj, radeći samo 90 dana. - Imam troje djece, a na putu je i četvrto. To je jednostavno nemoguće za vozača - 90 dana raditi, a 90 sjediti doma. Od čega će živjeti ta tri mjeseca? To je izvan svake pameti. Borba je bila za zaradu i sa svakodnevnim radom, a kamoli sada - ispričao je ranije Grbić za Radio Slobodna Europa. Ovaj 35-godišnji mladić danas je vozač u Sloveniji. - Nije se to toliko gledalo, bili su svi fleksibilni, osim policije u Mađarskoj, ona je zbrajala dane i većina vozača je platila kaznu - ispričao je Grbić za RSE. Nije odgovorio na upit je li i on ikada platio kaznu. - Tijekom svakog skeniranja putovnice imamo taj problem. Oni nama zbrajaju dane, tako da, tko god ima više dana, dobit će veliku kaznu i ne isplati se raditi više odavde - dodaje.

Uspostavljanje odbora

Institucije u BiH tvrde da pokušavaju nadvladati probleme s kojima se susreću bh. vozači kamiona, a jedno od mogućih rješenja, koje je na stolu, skraćivanje je vremena na graničnim prijelazima. Ministarstvo prometa i veza BiH je, naime, “skrojilo” prednacrt odluke o uspostavljanju odbora za olakšavanje međunarodnog i međuentitetskog cestovnog prometa, u kojem su ponuđena neka od rješenja. U odbor bi, kako je predviđeno, trebali biti imenovani predstavnici Ministarstva prometa i veza BiH, Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, Ministarstva vanjskih poslova BiH, Uprave za neizravne oporezivanje, Granične policije BiH, entitetskih ministarstava prometa, Gospodarske komore itd. U obrazloženju spomenutog dokumenta navodi se da se prijevoznici u BiH suočavaju s brojnim izazovima na poslovnom planu, kao što su odlazak vozača radi rada u inozemstvu, uvjetovanost dozvolama, carinske procedure, porezna i druga izdvajanja državi.

- Domaći prijevoznici već dulje vrijeme upozoravaju na problematiku odlaska vozača u zemlje Europske unije uslijed sveukupnih radnih uvjeta koji se dodatno usložnjavaju dugim čekanjem na graničnim prijelazima i ograničenjima u pogledu dana boravka u Europskoj uniji u trajanju od najviše 90 dana u razdoblju od 180 dana. Ministarstvo je upoznato s informacijama o izricanju prekršajnih naloga i zabrane ulaska pojedinim vozačima teretnih vozila zbog prekoračenja vremena boravka u Europskoj uniji - naveli su iz Ministarstva prometa i veza BiH. Istaknuli su da su o ovom problemu informirali Vijeće ministara BiH i od Europske unije zatražili izuzimanje vozača koji obavljaju međunarodni cestovni prijevoz putnika i robe od ovih pravila. - Zadaci odbora, čije je formiranje u planu, jesu predlagati mjere za olakšice u međunarodnom i međuentitetskom prometu - istaknuto je u nacrtu.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije