Zastupnički dom Parlamenta Federacije BiH usvojio je nedavno nacrt Zakona o posredovanju u zapošljavanju i socijalnoj sigurnosti nezaposlenih osoba. Da bi stupio na snagu, zakon mora dobiti većinu u Domu naroda. Osim izmjena glede evidencija nezaposlenih osoba, novi zakon u odnosu na onaj koji je trenutačno na snazi ima izmjene i kada je u pitanju duljina dobivanja naknade za osobe koje ostanu bez posla. Tako se, prema novom zakonu, naknada u visini 40% prosječne neto plaće isplaćene u Federaciji u posljednja tri mjeseca prije prestanka radnog odnosa nezaposlene osobe, koju objavljuje Federalni zavod za statistiku, isplaćuje dva mjeseca nezaposlenoj osobi ako je na radu u statusu osiguranika, odnosno zaposlenika, provela najmanje osam mjeseci; tri mjeseca ako je na radu u statusu osiguranika, odnosno zaposlenika, provela od osam mjeseci do jedne godine; četiri mjeseca ako je na radu u statusu osiguranika, odnosno zaposlenika, provela od jedne do tri godine; pet mjeseci ako je na radu u statusu osiguranika, odnosno zaposlenika, provela od tri do pet godina.
Navedena naknada u trajanju od šest mjeseci pripada nezaposlenoj osobi u FBiH ako je na radu u statusu osiguranika, odnosno zaposlenika, provela od pet do deset godina; osam mjeseci ako je na radu u statusu osiguranika, odnosno zaposlenika, provela od 10 do 15 godina; 10 mjeseci ako je na radu u statusu osiguranika, odnosno zaposlenika, provela od 15 do 20 godina te 12 mjeseci ako je na radu u statusu osiguranika, odnosno zaposlenika, provela od 20 do 25 godina. Zakon definira i da će spomenutu naknadu 15 mjeseci primati nezaposlena osoba koja je na radu u statusu osiguranika provela od 25 do 30 godina; 18 mjeseci ako je na radu u statusu osiguranika, odnosno zaposlenika, provela od 30 do 35 godina te 24 mjeseca ako je na radu u statusu osiguranika, odnosno zaposlenika, provela više od 35 godina. Usporedbe radi, prema zakonu koji je trenutačno na snazi, naknada se isplaćuje tri mjeseca ako je nezaposlena osoba provela na radu od osam mjeseci do pet godina; šest mjeseci ako je provela na radu od pet do deset godina; devet mjeseci ako je provela na radu od 10 do 15 godina; 12 mjeseci ako je provela na radu od 15 do 25 godina; 15 mjeseci ako je provela na radu od 25 do 30 godina; 18 mjeseci ako je provela na radu od 30 do 35 godina i 24 mjeseca ako je provela na radu više od 35 godina.
- Izuzetno nezaposlena osoba, koja je provela u radnom odnosu više od 35 godina i kojoj nedostaju do tri godine mirovinskog i invalidskog osiguranja ili godina života do ispunjenja uvjeta za stjecanje prava na mirovinu, ima pravo na novčanu naknadu - stoji u novom zakonu. Također se navodi da u slučaju ostvarivanja prava na novčanu naknadu u skladu s programom mjera za socijalno zbrinjavanje zaposlenika koji u procesu stečaja, likvidacije, restrukturiranja i privatizacije ostaju bez posla, nezaposlena osoba stječe pravo na novčanu naknadu, s tim da se ona utvrđuje u visini 35% prosječne neto plaće isplaćene u Federaciji BiH u prethodnoj godini, prema podacima Federalnog zavoda za statistiku. Kao vrijeme provedeno u radnom odnosu smatra se vrijeme obveznog osiguranja prema propisima koji reguliraju sustav uplate obveznih doprinosa. Nezaposlenoj osobi koja je u cijelosti iskoristila novčanu naknadu kod ponovnog stjecanja ovog prava u vrijeme provedeno u radnom odnosu u statusu osiguranika, odnosno zaposlenika, jednako kao i prije, uračunava se samo vrijeme provedeno na radu poslije isteka posljednjeg utvrđenog prava na ovu naknadu.