Dom naroda PS BiH

Zakon o Ustavnom sudu izišao iz zakonodavnog postupka

17.06.2016.
u 09:00

Zakonodavni postupak za prijedlog zakona o Ustavnom sudu BiH i prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Kaznenog zakona BiH, koje su predložili izaslanici iz Kluba srpskog naroda u Domu naroda PS BiH, obustavljen je jučer.

Ustavni sud

Prijedlog zakona o Ustavnom sudu BiH, između ostalog, predviđao je da strani suci u Ustavnom sudu budu zamijenjeni domaćim. Predsjedatelj Kluba bošnjačkog naroda Halid Genjac je nakon sjednice Doma kazao: “Ako se vratimo na suštinu i pogledamo predloženi zakon o Ustavnom sudu, jedan od manjih problema je pitanje stranih sudaca”. Prema njegovim riječima, Ustav je predvidio mogućnost da se ta odredba ili taj postupak izmjeni “i to nije problem, to je legitiman zahtjev, može se o tome razgovarati. Međutim, mora se imati u vidu kako je struktura Ustavnog suda i pozicija te sve vezano uz Ustavni sud sastavni dio cjelokupnog ustavno-pravnog aranžmana koji uključuje i entitete i entitetska glasovanja, ali i poziciju Ustavnog suda.”

Čolak i Tadić

Zamjenik predsjedatelja Doma naroda Bariša Čolak smatra kako priča o Ustavnom sudu BiH i stranim sucima u toj instituciji “tek počinje”. “Ona je završena u ovom obliku, ali znate da je Zastupnički dom odlučio formirati međuresorno radno povjerenstvo koje će, nadam se, vrlo ozbiljno raditi na ovim pitanjima”, kazao je Čolak. Ocijenio je kako je Ustavni sud vrlo važna institucija te da o tome treba u sljedećem razdoblju vrlo ozbiljno razgovarati. “Jesam za to da domaći suci zamijene strane suce, ali to mora biti u skladu s ustavnim rješenjima”, smatra Čolak. Predsjedatelj Doma naroda Ognjen Tadić kazao je kako u Ustavu jasno piše “da će nakon prvog mandata, koji je odavno prošao, PS BiH imati mogućnost raspravljati o načinu biranja sudaca koji su u trenutku formiranja suda došli iz drugih zemalja, dakle koji nisu iz BiH”.•

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije