Inspektori na području Sarajevske županije prošlog mjeseca izvršili su stotine inspekcijskih nadzora u ugostiteljskim objektima, te su ovom prilikom izrekli 19 prekršajnih naloga u iznosu od 35.500 KM. U ostalim slučajevima ugostiteljima su uglavnom izricali upozorenja i rješenja s korektivnim mjerama, piše Klix.ba.
Iz županijske uprave za inspekcijske poslove SŽ doznaje se da su tijekom proteklog mjeseca na području SŽ izvršena 1.182 nadzora, od čega njih 325 u ugostiteljskim objektima.
Za utvrđene nedostatke koji se odnose se na nenošenje maski ili nepravilno nošenje maski, nepoštivanje fizičke distance, neobavljanje obavezne dezinfekcije i neposjedovanja dezobarijere, ugostiteljskim objektima je izrečeno 139 rješenja sa korektivnim mjerama i rokom izvršenja od 24 sata.
Podsjetimo da su sanitarni inspektori u suradnji s pripadnicima Ministarstva unutarnjih poslova SŽ tijekom bajramskih praznika vršili kontrole radnog vremena i primjene higijensko-epidemiloških mjera u ugostiteljskim objektima. Ove kontrole rezultirale su sa tri rješenja o zabrani rada, dva prekršajna naloga od 4.000 KM, četiri rješenja sa korektivnim mjerama i jednim zahtjevom za pokretanje prekršajnog postupka pred nadležnim sudom.
"Mjeru zabrane rada inspektori su izdali za dva ugostiteljska objekta na Baščaršiji i Ilidži koji su radili nakon 23 sata, kao i zbog upotrebe nargile unutar ugostiteljskih objekata, što je zabranjeno prema donesenim preporukama, dok je jedan ugostiteljski objekat, također na području Općine Ilidža, zatvoren iz razloga što je je osim izvan radnog vremena, radio i bez odobrenja za rad, zbog čega je protiv odgovorne osobe pokrenut i prekršajni postupak pred nadležnim sudom", kazali su nam iz sarajevske inspekcije.
U uslovima epidemije, pojašnjavaju nam iz Kantonalne uprave za inspekcijske poslove KS, težište inspekcijskih nadzora u ugostiteljskim objektima bilo je na osobama koje pripremaju i poslužuju hranu.
"Poznavajući put prijenosa koronvirusa i pogoršanu epidemiološku situaciju u SŽ, osim pojačane osobne i higijene objekata, potrebno je i pridržavanje propisanih mjera, posebno nošenje maski. S druge strane, nošenje maski u zatvorenim prostorima ugostiteljskih objekata za goste je obavezno prilikom ulaska i izlaska, kao i plaćanja računa", upozoravaju iz inspekcije.
Od ožujka 2020. pa do danas sanitarni inspektori na području SŽ izvršili su 7.221 inspekcijski nadzor, a osim ugostiteljskih objekata kontrolisani su i tržni centri, kozmetički i frizerski saloni, pekare, te ostali subjekti nadzora na koje se odnose donesene naredbe.
U ovom periodu izdano je 99 prekršajnih naloga u iznosu od 165.095 KM, kao i 773 rješenja sa prevenitivo-korektivnim mjerama, piše Klix.ba.
Županijska uprava za inspekcijske poslove SŽ zahvaljuje se svim subjektima koji su odavno shvatili ozbiljnost situacije i pokazali razumijevanje, dok druge podsjećaju na obavezu poštivanja higijensko-epidemioloških mjera. Posebno pozivaju ugostitelje na obavezu poštivanja radnog vremena do 23 sata jer će svako kršenje ove mjere biti sankcionirano.