Mektić pretučen ispred zgrade

Zbog sudbine većine dosadašnjih ministara resor sigurnosti kao da je “uklet”

07.02.2025.
u 21:02
Poslušaj ovaj članak
00:00 / 00:00

“Baksuzno” je voditi Ministarstvo sigurnosti Bosne i Hercegovine, rekli bi praznovjerni, jer, osim Bariše Čolaka, svi političari na toj dužnosti su za vrijeme ili nakon mandata imali probleme sa zakonom, odnosno suočili su se s kaznenim progonom.

Pretposljednji ministar sigurnosti Dragan Mektić je i fizički napadnut zbog, kako sam izjavljuje, svog rada kao ministra sigurnosti. Mektić, koji je dužnost ministra obnašao u prošlom mandatu, fizički je napadnut ispred svoje zgrade u Prnjavoru u srijedu navečer. Napala su ga dvojica muškaraca s fantomkama i nanijela mu tjelesne ozljede. Što se Mektića tiče, on je bio pod istragom i suđeno mu je za zloupotrebu položaja i ovlasti. Međutim, u ožujku 2022. godine oslobođen je optužbi koje su se zapravo odnosile na korupciju u provedbi jednog od projekata koji je financirala Europska unija (EU). Projekt je bio vrijedan oko 198.500 eura, a realiziran je u razdoblju od 2015. do 2017. godine. Osim ove, Mektića su povezivali i s drugim aferama u BiH, ali nije procesuiran. Nakon prošlih izbora gotovo se potpuno povukao iz politike, a često je kritizirao i odluke svoje stranke SDS.

Brojni slučajevi u Ministarstvu

Da je teško mandat ministra sigurnosti odraditi bez problema, uvjerio se i doskorašnji ministar Nenad Nešić. On je trenutačno u pritvoru zbog ozbiljnih optužbi za kriminal u vrijeme dok je bio na čelu entitetskog poduzeća za ceste. Njegovo ime također se dovodi u vezu s presretnutim razgovorima iz šifrirane aplikacije “Sky”. U međuvremenu je podnio ostavku, odnosno razriješen je dužnosti ministra sigurnosti BiH.

I nije on jedini bivši ministar sigurnosti koji je trenutačno u zatvoru. Dok Nešić tek čeka sudski proces, Selmo Cikotić, koji je ministar sigurnosti bio prije Nešića, na izdržavanju je pravomoćne zatvorske kazne koja mu je izrečena pred kraj prošle godine. On je osuđen na tri godine zatvora zbog, kako se navodi, visoke korupcije vezane uz zloupotrebu položaja i ovlasti dok je bio ministar obrane BiH. Proglašen je krivim da je u razdoblju od 2009. do 2011. godine iskoristio službeni položaj i pogodovao tvrtki Scout iz Zagreba, koja je trebala otkupiti viškove naoružanja iz BiH, čime je oštetio državni proračun za 9,7 milijuna KM. Riječ je, inače, o vrlo kontroverznoj osobi jer ga hrvatski stradalnici terete za ratne zločine u središnjoj Bosni, gdje je obnašao jednu od čelnih pozicija u Armiji RBiH, i to baš u vrijeme najtežih zločina nad Hrvatima. Fahrudin Radončić je ministar sigurnosti BiH bio od 2012. do 2014. godine. Ovaj medijski magnat i čelnik stranke Savez za bolju budućnost BiH uhićen je 2016. pod optužbom da je izvršio pritisak na svjedoka u procesu protiv kosovskog rasturača droge i mafijaša Nasera Kelmendija, koji je bio umiješan u ubojstvo Ramiza Delalića. Oslobođen je 2018. godine po svim točkama optužnice, a ustrajno je tvrdio kako je zapravo bio žrtva političke osvete čelnika SDA i njegovih ljudi iz sigurnosno-pravosudnog sektora.

Tko će biti novi ministar?

Prije Radončića ministar sigurnosti bio je Sadik Ahmetović, u to vrijeme kadar SDA. I on se suočio s optužbama za zloupotrebu položaja i ovlasti. Presuđen je, ali je otkupio kaznu iz 2021. od šest mjeseci zatvora zbog potpisivanja ugovora o djelu kojim je omogućio zaposleniku Ministarstva sigurnosti stjecanje nezakonite imovinske koristi, nanijevši štetu državnom proračunu. Ahmetović je 2017. godine isključen iz SDA, a nakon što njegova nova stranka Nezavisni blok nije stekla značajniju potporu prilično se povukao iz političkog života. Problema sa sudom nije imao Tarik Sadović, još jedan kadar SDA na poziciji ministra sigurnosti BiH. Međutim, ni on nije dočekao kraj mandata na ministarskoj poziciji. Smijenjen je 2009. godine zbog političkih opstrukcija i loše ocjene međunarodnih dužnosnika koji su, pogotovo u to vrijeme, bili snažno zainteresirani za sigurnosni sektor u BiH. Javna je tajna, a to je poslije ponavljao i sam Sadović, da je smijenjen na američki zahtjev. No, nije mu to bila prepreka da poslije postane veleposlanik BiH u Državi Katar. Pitanje je tko će biti novi ministar sigurnosti i kada će uopće biti imenovan. Ako je imalo praznovjeran, sigurno će osjetiti nelagodu kada se prisjeti sudbine svojih prethodnika. Iznimka je Bariša Čolak, nekadašnji predsjednik HDZ-a BiH i dugogodišnji ministar i zastupnik. On je Ministarstvo sigurnosti BiH vodio od 2002. do 2006. godine. Na toj, ali ni na drugim pozicijama koje je obnašao, Čolak se nije suočio s kaznenim ili političkim sankcijama i po tomu je prava iznimka u povijesti Ministarstva sigurnosti BiH.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije