U Mostaru će se 18. studenog obilježiti 33. obljetnica utemeljenja Hrvatske zajednice Herceg-Bosne. Ovaj događaj, važan za povijest Hrvata u Bosni i Hercegovini, obilježit će znanstveno-stručni skup pod nazivom "Domovinski rat u dolini Neretve od 1991. do 1995. u različitim perspektivama", koji okuplja stručnjake, povjesničare, zapovjednike i uglednike u svrhu prikaza različitih aspekata tog turbulentnog razdoblja.
Program će započeti u 10:45 polaganjem vijenaca na spomenik ispred Hrvatskoga doma hercega Stjepana Kosače, čime će se odati počast svima koji su dali svoje živote za slobodu i opstanak Hrvata u ovom kraju. U 11:00 sati uslijedit će uvodna obraćanja i otvaranje skupa u Galeriji kraljice Katarine Kosača, kada će također biti predstavljena zbirka radova "Muslimansko (bošnjačko) – hrvatski rat s posebnim osvrtom na oružane sukobe i stradanja Hrvata u središnjoj Bosni".
Znanstveno-stručni skup održat će se 19. i 20. studenog, na kojem će, kroz različite diskusije i izlaganja, sudjelovati brojni zapovjednici, znanstvenici i uglednici. Cilj skupa je podrobnije analizirati ratna događanja i osvijetliti ulogu i značaj Hrvatske zajednice Herceg-Bosne u očuvanju Hrvata u BiH. Osnovana u jeku Domovinskog rata, Hrvatska zajednica Herceg-Bosna imala je ključnu ulogu u organizaciji obrane i zaštite Hrvata u BiH. Utemeljena u vremenu velike nesigurnosti, Herceg-Bosna pružila je političko i vojno uporište koje je omogućilo Hrvatima u Bosni i Hercegovini da očuvaju svoju autonomiju, identitet i teritorijalni integritet unutar složenih uvjeta rata. Program organiziraju Hrvatska zajednica Herceg-Bosna, Hrvatski dokumentacijski centar Domovinskog rata u BiH i Filozofski fakultet Sveučilišta u Mostaru.
Njezina transformacija u Hrvatsku Republiku Herceg-Bosnu označila je daljnji korak u pravcu političke stabilnosti i strukturirane obrane. Ova zajednica, koja je formalno djelovala unutar okvira BiH, prepoznata je kao ključni faktor u organizaciji Hrvatskog vijeća obrane (HVO), vojne strukture koja je odigrala značajnu ulogu u zaštiti Hrvata i u pružanju pomoći obrani Hrvatske.
Tijekom sukoba u BiH, Herceg-Bosna postala je glavna snaga koja je osiguravala opstanak hrvatskog naroda, posebice u regijama gdje su Hrvati bili izloženi velikim napadima i zločinima. Njezina povijesna važnost očituje se u očuvanju kulturnog identiteta Hrvata u BiH, njihovom opstanku na povijesnim teritorijima, kao i u nastojanjima za pravednim političkim rješenjima unutar poslijeratne BiH. Ovaj skup u Mostaru prilika je za detaljno proučavanje povijesnih događanja iz raznih perspektiva te za očuvanje sjećanja na Domovinski rat u dolini Neretve. Sudionici će se osvrnuti na brojna pitanja i sukobe, kao i na poslijeratni razvoj odnosa i nužnost očuvanja identiteta Hrvata unutar suvremene Bosne i Hercegovine.