Nedavno je u Afganistan otišla još jedna postrojba Oružanih snaga BiH. Odmah s time postavlja se pitanje koliko je opravdano da ova zemlja u kojoj još postoje međunarodne snage na očuvanju stabilnosti trebaju sudjelovati u ovim operacijama. Za Večernji list je zamjenica ministra obrane Marina Pendeš kazala da smatra da sudjelovanjem u mirovnim misijama vojnici najbolje reklamiraju BiH.
Što ta suradnja, odnosno što sudjelovanje u mirovnim misijama diljem svijeta donosi BiH?
S obzirom na našu punu političku opredijeljenost oko puta prema euroatlantskim integracijama, napose Europskoj uniji jedna od obveza je i sudjelovanje u mirovnim misijama. To sudjelovanje ne treba shvatiti kao jedan od neposrednih uvjeta koje postavlja NATO savez, nego to je pokazatelj da su Oružane snage BiH spremne, kompatibilne i interoperabilne u okviru toga kišobrana sigurnosti. Smatram da pripadnici Oružanih snaga BiH uvelike doprinose ugledu ove zemlje. Kada, pak, govorimo o ISAF-u, cijelu operaciju ne treba gledati kao vojnu akciju nego kao mogućnost da se pomogne narodu te zemlje kako bi došao do demokracije. Taj naš doprinos je dvostruk - narodu Afganistana, a s druge strane državi BiH koja pokazuje da je sposobna zajedno sa zemljama članicama NATO-a sudjelovati u tako složenim i zahtjevnim operacijama.
Nedavno je objavljeno da je 2000 američkih vojnika poginulo u Afganistanu od početka misije. Kakvo je stanje sigurnosti u pogledu izloženosti opasnosti?
Postoji više aspekata sigurnosti. U Afganistanu je stupanj rizika jako visok. Međutim misija koju obavljaju pripadnici Oružanih snaga BiH je razmjerno sigurna. Njihovi životi nisu izravno ugroženi. To je slučaj ako se drže striktnih uvjeta i ne rade ništa izvan toga. No, treba uvijek imati na umu da je u pitanju ipak ratna zona. Sami smo bili svjedoci za vrijeme rata u BiH što je to značila sigurnost.
Ostatak intrevjua pročitajte u današnjem tiskanom izdanju Večernjeg lista.
.