Kolumna

Nogomet je rat dopuštenim sredstvima, među kojima su i ona izražena u - eurima

Nogomet je rat dopuštenim sredstvima, među kojima su i ona izražena u - eurima
05.07.2024.
u 13:09
Pogledaj originalni članak

Nogomet je najvažnija sporedna stvar na svijetu, a ponekad bude i sporna. No, nogomet je i svojevrsni indikator stanja u nekom društvu, od mjesne zajednice do globalne razine. Pokazuje i stanje politike u svijetu, stupanj demokracije, psihologiju pojedinca i masa te još mnogo toga. Neke utakmice na Euru 2024. u Njemačkoj pokazale su da u demokratskoj Europi, u kojoj pojedinci, nacije i države trebaju biti ravnopravni, ima i onih ravnopravnijih. S Marsa se vidjelo igranje rukom u svom šesnaestercu talijanskog nogometaša protiv Vatrenih, samo ne i nizozemski sudac, i to policajac, čuvar reda po zanimanju, koji je toj ruci i lopti bio najbliži. Možda od previše dignutog nosa nije vidio pa su ga pozvali iz VAR sobe. Produžio je osam minuta, a maksimalno je imao opravdanje za pet. Svirao je kraj odmah nakon izjednačenja Talijana, a trebalo se igrati još minutu i pol (zbog prekida u tom nastavku) da ne bi Hrvati dali gol. Jer znao je da su najbolji kad je najteže. UEFA ja Nizozemca poslala doma, a on je otišao kući pjevajući jer je odradio posao, dok su Talijani zatim otišli kući plačući nakon poraza od Švicaraca. Nijemci i Španjolci srest će se u četvrtfinalu, a Talijani i Belgijci sreli su se na aerodromu.

Nakon što su Vatreni uz pomoć sudačke nepravde otjerani s Eura, i srbijanski Orlovi koji su rano poletjeli brzo su izletjeli s europske nogometne smotre. Izabrana nogometna vrsta BiH nije se ni plasirala na Euro 2024., ostala je u polovini europskih reprezentacija koje nisu ni stigle do Njemačke. Jedan čovjek s brdovitog Balkana kazao je:

- Sad više nemam ni za koga ni protiv koga navijati.

Jedan je Srbin dao oglas: "Prodajem nov televizor, na njemu odgledane samo tri utakmice!" Nogomet je rat dopuštenim sredstvima, među kojima su i ona izražena u - eurima. Najvažnija sporedna stvar na svijetu u EU generira oko dva posto BDP-a, a u Njemačkoj, primjerice, više nego poljoprivreda. Pa se jadnom nizozemskom sucu činilo važnim da navijači iz Italije nahrupe u Njemačku, a hrvatski navijači su već tamo. Sjećamo se riječi srbijanskog novinara Milojka Pantića nakon što su Vatreni izbacili favorizirane Engleze u kvalifikacijama za Euro 2008. Pantić je u jednoj emisija HTV-a rekao:

- Dragi moji Hrvati, decenijama ćete da ispaštate zbog toga što ste Gordi Albion ponizili i pobedili na njihovom svetom Wembleyju kad vam bodovi nisu bili potrebni!

Hrvatski izbornik upozoravao je na činjenicu da Vatreni u UEFA-i nemaju tretman kakav zaslužuju, pa su njegove riječi u nekim privilegiranim državama povezali s teorijom zavjere. Na televizijskim snimkama utakmica zorno se može vidjeti da je Hrvatska na velikim natjecanjima pokradena šest puta, a, dušu na srce, imala je jedan "poguranac" - na utakmici protiv Australije na Svjetskom prvenstvu 2006. kad je Joe Šimunić dobio tri žuta kartona. No, Australija nije u Europi. Eh, da je netko od Vatrenih protiv Talijana bio vatren koliko je bio Joe, Hrvatska bi prošla skupinu, ni Nizozemac ne bi spasio Talijane. Ne valja plakati za prolivenim mlijekom, škola protiv Talijana skupo je plaćena, a da se iz nje puno toga vrijednog naučilo, treba pokazati u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo 2026. Već u rujnu počinje Liga nacija, u kojoj valja pomladiti i ubrzati Vatrene.

No, bilo kako bilo, nitko Daliću, Modriću i Vatrenima ne može oduzeti tri medalje s velikih nogometnih natjecanja u posljednjih šest godina. To je uspjelo još samo Francuzima. Pri tom valja naglasiti veliki doprinos Vatrenih u brendiranju RH i nacionalnom zajedništvu. Vatreni su osmo svjetsko čudo. U posljednjih 20 godina samo je još šest reprezentacija nastupalo na svakom Euru. A Srbijanci prvi put nakon 2000. godine (tada skupa s Crnogorcima) pa su se u Srbiji okomili na Piksija. U Srbiji se pojavila i fora. Kad je zrakoplov s Orlovima sletio u Njemačku, Piksi se obratio pilotu:

- Nemoj gasiti avion, brzo ćemo!

Zmajevi iz BiH nisu se ni jednom plasirali na Euro. Nogometnom savezu BiH putokaz može biti Kekova Slovenija. I ne samo Slovenija. Možda Belgija, država triju stvarno jednakopravnih konstitutivnih naroda. No, danski izbornik želi da Danci budu kao Vatreni. U hrvatskoj javnosti tema godine su godine Luke Modrića. Majka mu stara, ako je Luki bilo mjesta na dvoru Karla Velikog (Ancelottija), valjda je bilo i u svlačionici Zlatka Velikog Srebrnog. Tomo Ivković kazao je: - Da postoji zamjena za Luku, taj bi igrao u Realu već četiri godine. No, malo ambiciozniji Kovačić, uz pobočnike Baturinu i Sučića, može kompenzirati eventualni Lukin odlazak u mirovinu. No, valja ga još zadržati iz više razloga.

Englezi imaju svoj jedinstven humor pa se u engleskim medijima pojavila ovakva "vijest": "Oko 75 posto Engleza vjeruje da će Engleska biti prvak Europe, a 25 posto Engleza uopće ne pije!" Euro 2024. pokazuje da treba igrati brže, čvršće, odgovornije i okomitije. No i dalje vrijedi to da tehnika ipak presuđuje. Ako ne presudi sudac. Prije desetak godina novinari su pitali Pelea, po mnogima najboljeg nogometaša svih vremena, je li reprezentacija Brazila iz 1970. godine bila bolja od aktualne.

- Naša generacija bila je bolja i pobijedila bi ovu današnju rezultatom 1:0.

- Zar samo 1:0? - priupitali su ga.

- Morate razumjeti to da nas iz reprezentacije 1970. godine većina ima oko 75 godina - objasnio im je tada legendarni Pele.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.