Književnica Catherine Nichols prve je stranice svog novog rukopisa poslala na adrese brojnih izdavača i uglavnom dobila odbijenice. Napravila je mali eksperiment i iste te rukopise poslala pod muškim pseudonimom. Ispostavilo se kako je George osam puta bolji pisac od Catherine.
Nichols je, kako piše Daily News, a prenosi tportal, dulje vrijeme čekala pozitivan odgovor nekog od pedeset izdavača kojima je poslala prve stranice svog novog rukopisa. Potom ih je potpisala muškim pseudonimom “George” i poslala na adrese još šestorice izdavača kojima ih još nije slala pod svojim pravim imenom.
Konstruktivna odbijenica
Prvi odgovor stigao joj je unutar minute, a vrlo brzo ih je bilo ukupno pet. Tri agenta zatražila su cijeli rukopis, a od dvojice je dobila toplu, detaljnu i konstruktivnu odbijenicu. I to tijekom vikenda.
Potom je s Georgeovim potpisom prve stranice rukopisa poslala na ukupno 50 adresa izdavača.
Kao Catherine dobila je ukupno dva zahtjeva za slanje kompletnog rukopisa, dok je od Georgea to u konačnici zatražilo 17 agenata. “Zaključujem da je osam i pol puta bolje od mene napisao tu istu knjigu. Dok je za moj rukopis bio zainteresiran jedan od 25 izdavača, njegov je rukopis želio vidjeti svaki treći agent”, primjećuje razočarano Nichols.
I nisu samo brojke u ova dva slučaja bile potpuno različite, nego i kvaliteta odgovora agenata.
“Većina agenata znala je samo za mene ili samo za njega, no malom broju agenata poslala sam oba rukopisa. Jedan koji mi je odmah poslao odbijenicu Georgeovu je knjigu želio pročitati i ne samo da ju nije odbacio, nego je tražio da pošalje rukopis i višem agentu”, požalila se Nichols i kazala da su čak i odbijenice koje je George dobio bile tople i ljubazne, na razini koja bi joj puno značila da su napisane njoj. “Georgeov rad je bio pametan, dobro uređen i uzbudljiv.
Nelagoda i nepoštenje
Nitko njegove rečenice ne spominje kao lirske, ni njegove glavne likove kao živahne. Nekolicina ih je poslala vrlo velikodušne i promišljene kritike, zbog čega osjećam zahvalnost, ali istodobno i nelagodu zbog nepoštenja”, zaključuje Nichols.
Ipak, nije sve tako crno. Književne nagrade dodjeljuju se i ženama. Nobelova nagrada za književnost svakih desetak godina pripadne i spisateljici. Žene opinion-makeri polako zauzimaju medije, a profesionalne političarke sve češće privlače medijsku pozornost.