"Bitoljski Montmartre" naziv je izložbe sa 65 slika autora iz cijeloga svijeta, od zemalja regije, preko Portugala, Turske do Izraela, dalekih Kine, Indije, Malezije..., otvorene u paviljonu Srednje škole "Ivan Goran Kovačić" u Kiseljaku, a brojni posjetitelji mogli su uživati u slikama stare arhitekture nastalim na likovnoj koloniji održanoj u svibnju u Bitolju u Sjevernoj Makedoniji, na kojoj su sudjelovali i učenici Umjetničke škole iz Kiseljaka. Već su tri godine sudionici te najstarije kulturne manifestacije u Europi, a koju organizira Dječji likovni studio sv. Ćirila i Metoda iz Bitolja, najstariji na svijetu.
U Kiseljak su stigli i Slavcho Nedelkovski i Elena Hadji-Antonovska, predstavnici Dječjeg likovnog studija sv. Ćirila i Metoda, koji u Sjevernoj Makedoniji svake godine okuplja djecu i mlade iz cijeloga svijeta. Svoje mjesto na ovom jedinstvenom kulturnom događaju, koji je po broju sudionika i pristiglih radova ušao i u Guinnessa, našli su i učenici Umjetničke škole iz Kiseljaka, a jedna od profesorica Lidija Kusin u iduće dvije godine članica je Upravnog odbora Međunarodne dječje likovne kolonije "Mali Montmartre" Bitolj.
- Ove je godine na natječaj za sudjelovanje u koloniji stiglo 55.000 radova mladih iz 80 zemalja iz više od 800 škola. Među odabranih 20 timova s oko 150 sudionika našli su se i učenici naše male škole iz našeg malog Kiseljaka koji ima prave likovne genijalce - kazala je profesorica Kusin. - Za naše učenike koji su imali priliku slikati s vršnjacima iz cijeloga svijeta sudjelovanje na kolonijama u Bitolju jedinstven je događaj na kojem su proširili vidike i stekli nova znanja - kazala je Ivana Ribičić, profesorica u Umjetničkoj školi u Kiseljaku.
- Priliku sudjelovanja na ovakvom događaju dobili smo nakon što smo se prije tri godine prijavili na natječaj Ministarstva civilnih poslova BiH - kazala je Mirjana Medić, ravnateljica SŠ-a "Ivan Goran Kovačić" Kiseljak.
Domaćini su gostima dobrodošlicu poželjeli i pjesmom. Zbor HKD-a "Napredak" iz Kreševa izveo je makedonsku pjesmu "Eleno, moje Eleno“, a fra Mirko Majdandžić i tamburaši iz Brestovskog "Bitola, moj roden kraj“.
- Zbog svega ovoga u Kiseljaku se osjećamo kao doma. Svi smo mi tu radi vaše talentirane djece, ona su nas okupila i otvorila nam puteve prijateljstva s Kiseljakom i BiH u kojoj gostujemo prvi put s namjerom graditi mostove prijateljstva - kazao je Slavcho Nedelkovski. Da istu namjeru imaju i domaćini, potvrdio je Mladen Mišurić Ramljak, načelnik općine Kiseljak, koji je službeno otvorio izložbu.
- Naši umjetnici otvorili su nam puteve prijateljstva s Bitolom s kojom će naša općina, uskoro grad, sklopiti povelju prijateljstva i to vrlo uskoro - najavio je načelnik Kiseljaka.