Prva književna "Biblija" Bosanske Posavine

U Zagrebu promoviran Leksikon hrvatskih pisaca i izvornjaka Bosanske Posavine

Foto: Boris Ćavar
Foto: Boris Ćavar
Foto: Boris Ćavar
Foto: Boris Ćavar
Foto: Boris Ćavar
Foto: Boris Ćavar
24.11.2024.
u 12:58
Leksikon obuhvaća dvjesto stranica i tiskan je uz potporu Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan RH
Pogledaj originalni članak

U organizaciji Udruge Hrvata Bosanske Posavine "Cekin" iz Zagreba, u Rugvici, u restoranu Ćurak, održana je promocija prvog Leksikona hrvatskih pisaca i izvornjaka Bosanske Posavine. Uz prisustvo nekoliko stotina Posavljaka i prijatelja Bosanske Posavine, nakon promocije održan je Sabor izvorne posavske glazbe.

Nakladnik Leksikona je Udruga Hrvata Bosanske Posavine "Cekin", koju vodi Ilija Guberac. Urednik Leksikona, prof. Đuro Vidmarović, istaknuti hrvatski književnik, naglasio je da je ovo djelo nastalo uz podršku pjesnika Peje Šimića i novinara Peje Gašparevića. U uredničkom vijeću sudjelovali su i dr. sc. Ivana Šustek te Ilija Guberac.

Leksikon obuhvaća dvjesto stranica i tiskan je uz potporu Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan RH, čiji su predstavnici također nazočili promociji. Program je vodila Marija Pušić.

„Imamo posavsku Bibliju. Ovo je temelj za daljnji rad i istraživanja te poticaj mladima na stvaralaštvo u pisanoj riječi, ali i za drugi leksikon,“ rekao je Pejo Šimić, pjesnik koji je aktivno sudjelovao u nastanku knjige. Pejo Gašparević, novinar i profesor, naglasio je važnost ovog Leksikona za Hrvate Posavine, jer prvi put objedinjeno donosi imena posavskih pisaca i izvornjaka.

Dr. sc. Senka Slivar, recenzentica, istaknula je kako je Leksikon značajan doprinos književnoj i kulturnoj baštini, navodeći da su u njemu predstavljena 62 pisca i 31 izvornjak, čime zaslužuje pozornost hrvatske javnosti. „Zahvaljujem Peji Šimiću i Peji Gašpareviću na pomoći u izradi ovog Leksikona. Obuhvaća gotovo stotinu autora, od kojih su mnogi u dijaspori. Oni su ostavili pisani trag i čine važan dio hrvatskog kulturnog nasljeđa,“ rekao je prof. Đuro Vidmarović, dodajući da Leksikon treba potaknuti autore na nastavak pisanja, dok mladima pruža vrijedno zavičajno štivo.

Poseban naglasak stavljen je i na šargiju, povijesni i nacionalni instrument, čiju zaštitu i očuvanje treba poticati.

Na promociji su dodijeljene brojne povelje. Povelju fra Andrije Zirduma uručila je Antonela Bajo iz Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan RH Iliji Gubercu, predsjedniku udruge "Cekin". Povelju "Zlatno pero" primio je pjesnik Pejo Šimić od Ivice Lovrića, zastupnika zagrebačke Gradske skupštine. Povelju "Ilija Begić" dobio je Petar Knežević.

Sabor izvorne pjesme i šargije svečano je otvorio Marko Begić, legenda izvorne glazbe i šargije. Članovi KUD-a Hrvata BiH iz Rugvice nastupili su u tradicionalnim posavskim nošnjama, dok su se šargijaši, pjevači i skupine izvornjaka redali na pozornici, nastavljajući slavlje do zore.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.