PLANINA ŽABA, RODITELJICA I SPASITELJICA

Žaba ostaje naš Horeb i Tabor, ona pripada i BiH i Hrvatskoj

Žaba ostaje naš Horeb i Tabor, ona pripada i BiH i Hrvatskoj
17.04.2021.
u 11:00
Pogledaj originalni članak

Ove retke pisah u povodu probijanja tunela kroz planinu Žabu i izgradnje moderne prometnice Neum - Stolac. Planina Žaba - za neupućene to je planinski lanac koji se prostire u dužini od 14 km u smjeru istok - zapad. Pripada Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj. Najviši joj je vrh Sv. Ilija (još nazvan i Crkvina), 955 m, piše Pero Pavlović za Večernji list.

Predivan pogled

S najvišeg vrha pruža se predivan pogled prema dolini Neretve, Veležu, Prenju, Biokovu, Gatačkoj Bjelašnici, visovima iznad Dubrovnika, Pelješcu te moru i otocima. Imenom planine nazvana je srednjovjekovna župa Žabsko (Yabsko), jedna od devet župa koja je pripadala Humskoj zemlji. Središte župe bio je neumski Gradac. U podnožju Žabe nalaze se mnogobrojne gomile, stećci i drugi arheološki ostaci, što svjedoči da je ovdje od pamtivijeka bujao život. Iz novije povijesti očito je da je ovdašnjim žiteljima Žaba bila pribježište i utočište, roditeljica, hraniteljica i spasiteljica. U Žabi su se napasala brojna stada domaćih životinja, bralo se drvlje za ogrjev, skupljalo ljekovito bilje, naročito kadulja, buhač, smilje i plodovi drače, lovila divljač, a u njezine kamene zabiti skrila bi se živa glava pred neprijateljima.

Ljeti se trebalo rano noću zaputiti u Žabu radi branja kadulje, a jedini orijentir vremena bile su zvijezde i pjev pijetlova.

Teško se živjelo. Njive su orali težaci, a vučna snaga bili su volovi. U znoju lica trapila se zemlja trnokopom i drugim alatkama. Žito srpom želo. Kosač i kosa bili su veliki luksuz. Bilo se gladno, žedno i boso. Nije to baš davno bilo. Sjećam se svoga ranog djetinjstva kada je iz Zagreba u Gradac došao jedan isusovac radi duhovnih vježbi. Tako on u svojoj propovijedi reče da ovdašnji narod može vrlo lako doći u raj s obzirom na to kako živi i kakva mu je vjera. A što mi danas možemo reći? Svatko će naći odgovor za sebe. Možemo, po koji put, uzdići pogled prema kamenoj ljepoti Žabe.

Najljepši ukras

Njezin najljepši ukras i njezina kruna jesu križevi na njezinim vrhuncima. Na njezinu najvišem vrhuncu hodočasnici su prije desetak godina obnovili kameni oltar i postavili kameni križ.

Na drugom vrhuncu Male Žabe, zvanom Marijin vijenac (507 m), nalazi se također impozantan križ koji se vidi iz doline Neretve.

Pred naletom nove civilizacije Žaba je nedavno malo “pokleknula”. To možemo shvatiti u pozitivnom smislu. Tunelom kroz Žabu i modernom prometnicom Neum - Stolac povezani su jug i sjever planine. Žaba ostaje naš Horeb i Tabor. Svojim kamenim vrhuncima planina tiče modro nebo, zove srce u visine, kao što to oduvijek bijaše.

PJESMA: PLANINA ŽABA, RODITELJICA I SPASITELJICA

Kada na kamenom vrhuncu zasja nebeskim sjajem

Rijek iz grudi će poteći, zvijezde se skutrit u zagrljaj križa

I vrelo milosti razlit na zemlju i ljude

Život u riječi začet, dotiče se vječnosti

Na najviše vrhunce uznijeti srce

A duh će nemušti jezik razvezat u ljubav

Vrhu svih stvari istina se natkriljuje

Ruka božanska dijeli svakome kutak svoj

Huk vremena koje dohodi trag je skore kušnje

Uznesen u znamen, poj se otkriva nedovidnu putu

Pomirbom cvate dalek težak jek

Lahor mirisan otvara vjeđe svježinom novih svitanja

Ave tebi, koji nadom pretičeš boli i trpnje

Ni kušnje ni zdvajanja ne će zatomit pogled s onu stranu jave

Iris neba, gle, plavi latice bezmjerne ljepote

Ni sam ne znaš kamo bi pjesma proćućena sjećanjima

Eden radosti dok lista pred tvojim oteščanim koracima

Žarom i marom svakog dobrog djela zrcali svetost

Azurne daljine tihi su počinak duši i tijelu

Bilo zemlje kuca, vrijeme je mjera svega stvorenoga

Eho otajna sklada svaku riječcu navodi na mir

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.