pronašli 'krivca'

Liječnik otkrio kako spriječiti glavobolje od crnog vina

Foto: shutterstock
Liječnik otkrio kako spriječiti glavobolje od crnog vina
30.12.2024.
u 20:46
Dr. Levin sugerira da čak i umjerene količine kvercetina mogu uzrokovati glavobolje kod pojedinaca, posebno onih s postojećim stanjima poput migrene.
Pogledaj originalni članak

Znanstvenici tvrde da su razriješili stoljećima star misterij zašto crno vino često izaziva glavobolje. Čini se da je krivac kvercetin, spoj prisutan u većim količinama u crnom vinu nego u bijelom, kažu istraživači sa Sveučilišta u Kaliforniji.

Otkrili su da ovaj spoj može izazvati nakupljanje acetaldehida, poznatog toksina koji izaziva glavobolju.

Ravnatelj sveučilišnog Centra za glavobolje, dr. Morris Levin, sugerira da čak i umjerene količine kvercetina mogu uzrokovati glavobolje kod pojedinaca, posebno onih s postojećim stanjima poput migrene, piše Ordinacija.hr.

Istaknuo je da bi stanovnici istočne Azije mogli biti skloniji ovim glavoboljama. Oko 40 posto ljudi iz regija kao što su Koreja, Kina i Japan mogu imati poteškoća u uklanjanju acetaldehida iz organizma zbog određenog nedostatka enzima.

Ipak, ne slažu se svi stručnjaci s ovom hipotezom. Profesor Roger Corder, emeritus profesor na Sveučilištu Queen Mary u Londonu, sugerira da bi druge komponente crnog vina također mogle biti odgovorne za glavobolje.

Oni uključuju pektinaze koje, navodno, stvaraju metanol i dimetil dikarbonat, konzervans koji se koristi u jeftinijim vinima.

Prednosti kvercetina

Kao što navodi Healthline, kvercetin se prirodno nalazi u hrani poput povrća, voća i žitarica te potencijalno ima obilje zdravstvenih prednosti. Ovaj antioksidans poznat je po svojoj ulozi u borbi protiv oštećenja slobodnih radikala, često povezanih s kroničnim bolestima poput raka i srčanih problema. Osim toga, smatra se i da sprečava upale, alergije čak i visoki krvni tlak.

Suplementi kvercetina ponekad se uzimaju za jačanje imuniteta, smanjenje upale i alergijskih reakcija, poboljšanje rezultata vježbanja i općeg zdravlja. Iako se pokazalo da prekoračenje od 1000 mg dnevno može dovesti do glavobolja, želučanih problema i osjećaja trnaca.

Kada su glavobolje opasne?

Kada se borite s glavoboljom, pokušajte se suzdržati od pića, ne preskačite obroke, održavajte redovite obrasce spavanja i izbjegavajte naprezanje očiju od dugotrajnog korištenja ekrana, savjetuju liječnici.

Stalne glavobolje, koje ne reagiraju na lijekove za ublažavanje boli, obilježene pulsirajućom boli na bočnoj ili prednjoj strani glave, osjećaj mučnine ili glavobolje koje se rutinski javljaju oko menstruacije signaliziraju da je vrijeme da se obratite liječniku.

Također, trebali biste zatražiti pregled ako imate jaku glavobolju u kombinaciji s boli u čeljusti dok jedete, zamagljenim ili dvostrukim vid, bolno tjeme, utrnulost ili slabost u rukama ili nogama.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.