Zimske boljke: Spriječite pucanje kože na rukama i umirite kožu

Zimske boljke: Spriječite pucanje kože na rukama i umirite kožu
04.01.2025.
u 11:34
Pogledaj originalni članak

Suhe, ispucale ruke uobičajeni su problem kad dođe zima. Hladno vrijeme i vjetar pridonose problemu. Evo kako si možete pomoći

Koža vaših ruku teško podnosi zimske uvjete. Glatke, podatne i meke ljeti, ruke već za koji mjesec mogu postati crvene, ispucale i grube. Glavni krivac je nedostatak vlage. 

Tijekom zime postotak vlage u zraku opada. U zatvorenim prostorima je još suše, zahvaljujući grijanju. Ako često perete ruke kako biste izbjegli prehladu ili gripu, mogli biste iscijediti i sva prirodna ulja koja su ostala u vašoj koži.

Kako vlaga ili pak suhi zrak u domu mogu naštetiti vašem zdravlju?

Zbog toga vam ruke mogu biti toliko dehidrirane da pucaju, ljušte se i krvare.

Pacijenti mi često dolaze s ispucalim rukama ne shvaćajući što se događa. Kad prepoznaju da je riječ samo o izuzetno suhoj koži, na pola puta su da riješe problem, kaže za WebMDnjujorška dermatologinja Ellen Marmur, dr. med., autorica knjige Simple Skin Beauty: Every Woman’s Guide to a Lifetime of of Healthy, Gorgeous Skin.

Važnost kožne barijere

Kožna barijera je mješavina proteina, lipida i ulja. Štiti vašu kožu, a koliko dobro radi uglavnom ovisi o vašim genima.

Shutterstock

Koliko dobro vaše ruke mogu podnijeti surove zimske uvjete uvelike ovisi o snazi ​​kožne barijere, kaže dr. Charles Crutchfield III, profesor dermatologije na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Minnesoti.

Ako imate slabu barijeru, skloniji ste simptomima osjetljive kože, kao što su svrbež, upala i ekcem. Vjerojatnije je da će vaše ruke postati vrlo suhe zimi. Ako ste prošle godine imali problem suhih ruku, veća je vjerojatnost da će vam se to ponoviti.

Vlažite i hidratizirajte

Za liječenje isušenih ruku koje se ljušte morate nadoknaditi vlagu koja nedostaje vašoj žednoj koži. Ispijanje vode, ističu stručnjaci, to neće učiniti.

Hidratantna krema koja se nanosi izravno na kožu spriječit će isparavanje vode i dati vašoj koži zdrav, vlažan izgled, kaže dermatologinja Amy Wechsler, autorica knjige The Mind-Beauty Connection: 9 Days to Reverse Stress, Aging and Reveal More Youthful, Beautiful Skin.

Shutterstock

Dermatolozi savjetuju da s redovnim nanošenjem hidratantnih krema počnete prije nego što nastane problem. Nanošenje hidratantne kreme jednom dnevno nije dovoljno. To je vjerojatno dovoljna zaštita za oko pet minuta, kaže dr. Marmur. Ako kremu nanosite češće, njeni učinci traju dulje. Pet ili šest primjena dnevno, kaže Marmur, osigurat će danonoćnu zaštitu.

Kako bi se postigao taj cilj predlaže prakticiranje onoga što ona naziva “dobrim pozicioniranjem proizvoda”. Uz držanje velike staklenke ili tube vaše omiljene hidratantne kreme u kupaonici, manje količine spremite u torbicu, torbu za teretanu i na radni stol tako da vam nanošenje postane navika.

Ne zaboravite utrljati kremu za ruke ili losion preko zanoktica i noktiju. Nokti mogu postati suhi, baš kao i koža ruku, kaže dr. Crutchfield.

Pravilno odaberite kremu

Na policama ćete pronaći brojne kreme za ruke i losione za tijelo različitih proizvođača i cijena. Wechsler kaže da se riješite nereda jer su vam potrebna samo dva sastojaka koji obavljaju većinu posla kada se radi o održavanju kože mekom i hidratiziranom: emolijensi i humektanti.

Shutterstock

Emolijensi djeluju kao lubrikanti na površini kože. Ipunjavaju pukotine između stanica koje su spremne za odbacivanje i pomažu da se olabavljeni rubovi mrtvih stanica kože koje su ostale zalijepe zajedno.

Skliski osjećaj koji imate nakon nanošenja hidratantne kreme najvjerojatnije dolazi od emollijenata. Oni pomažu održati kožu mekom, glatkom i savitljivom. Potražite u kremi sastojke kao što su lanolin, ulje jojobe, izopropil palmitat, propilen glikol linoleat, skvalen i glicerol stearat, kaže dermatologinja Wechsler.

Humektanti izvlače vlagu iz okoline na površinu kože, povećavajući sadržaj vode u vanjskom sloju kože. Među sastojcima potažite one najčešće kao što su glicerin, hijaluronska kiselina, sorbitol, propilen glicerol, urea i mliječna kiselina.

Veći problem – jače kreme

Ako vam problem suhih i grubih ruku preraste u veći i pojave se pukotine, ruke su osjetljive ili krvare, vrijeme je da prijeđete na jače hidratantne krema.

Shutterstock

Vazelin je pouzdan pripravak. Ili odaberite gustu, bogatu hidratantnu kremu u formuli koja sadrži teže sastojke kao što su dimetikon, kakao ili shea maslac ili pčelinji vosak.

Nanesite prije spavanja, navucite par pamučnih rukavica ili čarapa i ostavite da djeluje preko noći.

Kako spriječiti suhoću ruku?

Kako biste zaštitili svoje ruke dok štitite svoje zdravlje čestim pranjem, odaberite blagi sapun, koristite toplu, a ne vruću vodu, osušite ruke tapkanjem i odmah nanesite hidratantnu kremu. Ako imate jako suhe ruke ili perete ruke desetak ili više puta dnevno, zamijenite neki put sapun i vodu gelom za dezinfekciju ruku ili maramicama.  Sredstva za dezinfekciju na bazi alkohola isušuju kožu, ali za ljude koji peru često ruke – bilo da su liječnici, mame ili šetači pasa – zapravo su malo nježnija za kožu nego sapun i voda, dr. kaže Marmur.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.