većinom pogađa žene

Smrznuto rame može ukazivati na neke bolesti, prepoznajte simptome na vrijeme

rame
Foto: Shutterstock
1/2
07.01.2025.
u 18:43

Liječenje smrznutog ramena obično uključuje metode ublažavanja boli dok početna faza ne prođe. Možda će vam trebati terapija ili operacija kako biste povratili pokretljivost ako se ne vrati sam od sebe

Smrznuto rame (adhezivni kapsulitis) nastaje kada snažno vezivno tkivo koje okružuje vaš rameni zglob (zvano kapsula ramenog zgloba) postane debelo, kruto i upaljeno. Stanje se naziva “smrznuto” rame jer što više boli osjećate, manja je vjerojatnost da ćete koristiti svoje rame. Nedostatak upotrebe uzrokuje zadebljanje i stezanje ramene kapsule, čineći rame još težim za pomicanje – ono je “zamrznuto” u svom položaju, piše Ordinacija.hr.

Koji su simptomi smrznutog ramena?

Simptomi smrznutog ramena dijele se u tri faze:

  • Faza “smrzavanja”: U ovoj fazi vaše rame postaje ukočeno i bolno za pomicati. Bol se polako povećava. Može se pogoršati noću. Povećava se nemogućnost pomicanja ramena. Ova faza traje od šest tjedana do devet mjeseci.
  • Stadij “smrznutog” stanja: U ovom stadiju bol se može smanjiti, ali vaše rame ostaje ukočeno. To otežava obavljanje svakodnevnih zadataka i aktivnosti. Ova faza traje od dva do šest mjeseci.
  • Faza “odmrzavanja” (oporavka): U ovoj fazi bol se smanjuje, a vaša sposobnost pomicanja ramena polako se poboljšava. Potpuni ili gotovo potpuni oporavak događa se kao tipičan povratak snage i pokreta. Faza traje od šest mjeseci do dvije godine.

Koji je glavni uzrok smrznutog ramena?

Istraživači ne znaju točno zašto se razvija smrznuto rame. Stanje nastaje kada upala uzrokuje zadebljanje i stezanje kapsule ramenog zgloba. Debele trake ožiljnog tkiva koje se nazivaju adhezije razvijaju se tijekom vremena, a vi imate manje sinovijalne tekućine za održavanje podmazivanja ramenog zgloba. Zbog toga je vašem ramenu teže pravilno se pomicati i okretati.

Tko je u opasnosti od razvoja smrznutog ramena?

Sljedeći čimbenici rizika povećavaju vjerojatnost razvoja smrznutog ramena:

  • Dob: Smrznuto rame najčešće pogađa odrasle osobe u dobi od 40 do 60 godina.
  • Spol: Ovo stanje češće pogađa osobe ženskog spola.
  • Nedavna ozljeda ramena: Svaka ozljeda ramena ili operacija koja rezultira potrebom da se vaše rame ne pomiče (na primjer, korištenjem steznika za rame, remena, omota za rame itd.) povećava rizik od smrznutog ramena. Primjeri uključuju razderotinu rotatorne manšete i prijelome lopatice, ključne kosti ili nadlaktice.
  • Dijabetes: Između 10% i 20% ljudi s dijabetesom razvije smrznuto rame. Inzulinska rezistencija i povišena razina šećera u krvi potiču proupalno stanje u tijelu, što bi moglo objasniti zašto je veća vjerojatnost da će se ramena dijabetičara upaliti.
  • Ostale zdravstvene bolesti i stanja: Ovo uključuje moždani udar, hipotireozu (slabo aktivna štitnjača), hipertireozu (pretjerano aktivna štitnjača), Parkinsonovu bolest i bolesti srca. Moždani udar je čimbenik rizika za smrznuto rame jer kretanje vaše ruke i ramena može biti ograničeno. Istraživači nisu sigurni zašto druge bolesti i stanja povećavaju rizik od razvoja smrznutog ramena.

Koji je tretman najbolji za smrznuto rame?

Liječenje smrznutog ramena obično uključuje metode ublažavanja boli dok početna faza ne prođe. Možda će vam trebati terapija ili operacija kako biste povratili pokretljivost ako se ne vrati sam od sebe.

  • Topli i hladni oblozi. Oni pomažu smanjiti bol i oteklinu.
  • Lijekovi koji smanjuju bol i oteklinu. To uključuje nesteroidne protuupalne lijekove, poput ibuprofena i acetaminofena. Vaš liječnik može propisati druge lijekove protiv bolova/protuupalne lijekove. Jaču bol i otekline možete ublažiti injekcijama steroida. Vaš liječnik će ubrizgati kortikosteroid, poput kortizona, izravno u vaš rameni zglob.
  • Fizikalna terapija. Fizioterapeut vas može naučiti vježbama istezanja i raspona pokreta.
  • Kućni program vježbanja. Vaš liječnik vam može pokazati vježbe koje možete raditi kod kuće.
  • Transkutana električna živčana stimulacija (TENS). Korištenje malog uređaja na baterije koji smanjuje bol blokiranjem živčanih impulsa.

Ako ti neinvazivni tretmani ne ublaže bol i ukočenost ramena nakon otprilike godinu dana, vaš liječnik može preporučiti druge postupke. To uključuje:

  • Manipulacija pod anestezijom: Tijekom ove operacije bit ćete uspavani, a liječnik će prisiliti vaše pomicanje ramena. To će uzrokovati rastezanje ili kidanje zglobne čahure kako bi se stezanje olabavilo. To će dovesti do povećanja vašeg raspona pokreta.
  • Artroskopija ramena: Vaš liječnik će prerezati uske dijelove zglobne čahure (kapsularno otpuštanje). Umetnut će male instrumente veličine olovke kroz male rezove (rezove) oko vašeg ramena.

Često se koriste ova dva postupka zajedno kako bi postigli bolje rezultate.

Može li se smrznuto rame spriječiti?

Možete smanjiti rizik od smrznutog ramena ako počnete s fizikalnom terapijom ubrzo nakon bilo koje ozljede ramena kod koje su pokreti ramena bolni ili otežani. Vaš ortopedski kirurg ili fizioterapeut može razviti program vježbanja koji će zadovoljiti vaše specifične potrebe.

Kakvi su izgledi za smrznuto rame?

Jednostavni tretmani, poput upotrebe lijekova protiv bolova i vježbi za ramena, u kombinaciji s injekcijom kortizona, često su dovoljni da se ponovno uspostavi kretanje i funkcija unutar godinu dana ili manjeČak i ako se potpuno ne liječite, raspon pokreta i korištenje vašeg ramena nastavljaju se poboljšavati sami od sebe, ali često sporije tijekom vremena. Potpuni ili gotovo potpuni oporavak se vidi nakon otprilike dvije godine.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije