U mostarskoj bolnici

Liječnici ugradili ženi po prvi put “balon” za mršavljenje

Foto: Braco Selimović
Liječnici ugradili ženi po prvi put “balon” za mršavljenje
25.02.2012.
u 11:03
Zahvat je urađen na pacijentici iz Hercegovine koja ima oko trideset godina, trajao je svega 15 minuta. U svijetu se godinama radi...
Pogledaj originalni članak

Liječnici Kliničke bolnice Mostar upisali su još jednu uspješnu operaciju - uradili su endoskopski zahvat postavljanja intragrastičnog balona pacijentici iz Hercegovine koja ima tridesetak godina. Radi se o zahvatu koji se u svijetu provodi u cilju mršavljenja, a po prvi put je rađen u SKB-u Mostar.

Uspješna metoda

Zahvat je izveo prof. dr. Davor Štimac, specijalist gastroenterolog iz Kliničke bolnice Rijeka, uz asistenciju doc. dr. sc. Milenka Bevande, voditelja Odjela gastroenterologije Interne klinike SKB Mostar. Govoreći o statistici, dr. Štimac je kazao kako u Hrvatskoj ima više od 20 posto muškaraca i žena koje je pretilo, odnosno čiji je indeks tjelesne mase iznad 30, dok onih preuhranjenih, čiji je indeks tjelesne mase iznad 25, u Hrvatskoj ima približno 60 posto. Kazao je i kako je debljina veliki problem te su se po postotku približili Americi, kao i europskim zemljama.

-Ljudi mogu mršaviti na različite načine. Zdravim životom, tjelovježbom, lijekovima, kirurškim zahvatima, i pomoću endoskopskih zahvata, kazao je dr. Štimac dodavši da je ova operacija u Hrvatskoj urađena po prvi put u Rijeci i to 2006. - Imamo šestogodišnje iskustvo, a postavljali smo “balone” u više od 200 bolesnika. Naš tim je postavljao te “balone” u većini zemalja regije, a posebna mi je radost što smo to učinili i ovdje u Mostaru, kazao dr. Štimac. Prosječna težina kod bolesnika kojima su radili zahvate iznosila je oko 125 kg, dok je prosječan gubitak tijekom šestomjesečnog razdoblja iznosio od 17 do 20 kg.

- Metoda je učinkovita. Imali smo više od 90 posto pacijenata koji su izgubili najmanje više od pet posto svoje težine, a ona nije bila učinkovita kod 7,8 posto nije odgovorilo na ovu metodu, dok je oko 70 posto izgubilo više od 10 posto težine, kazao je dr. Štimac. Objasnio je i sam postupak ugradnje intragrastičnog balona. - Uvodi se sonda u želudac nakon čega se kroz kateter ta sonda puni, te se pretvara u loptu koja ima dimenzije 10x10x10 centimetara. Taj balon vrši pritisak na stijenku želuca, smanjuje njegov volumen i stvara lažni osjećaj sitosti. Lopta je od savršenog silikona, tako da se okreće u želucu. Pacijent ne može unijeti veću količinu hrane i na taj način u sljedećih šest mjeseci, koliko balon može stajati u želucu, pacijent gubi na masi, kazao je dr. Štimac.

Dobar korak

- Ova metoda nije čudotvorna, ali sasvim sigurno je dobra pomoćna metoda ako dobro motivirani nakon šest mjesecu usvoji zdrave navike življenja, kazao je dr. Štimac.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

MA
malamu
15:34 27.02.2012.

svaka čast,samo napred želim vam puno uspjeha!