Sazvan sastanak

Sastaju se lideri EU-a, Britanije i NATO-a: 'Europa se suočava s prijetnjom'

Foto: YVES HERMAN/REUTERS
Sastaju se lideri EU-a, Britanije i NATO-a: 'Europa se suočava s prijetnjom'
13.01.2025.
u 20:44
“Ruska agresija na Ukrajinu donijela je ponovno rat visokog intenziteta na naš kontinent - kršeći temeljna načela međunarodnog prava i prijeteći europskoj sigurnosti - zajedno s rastućim hibridnim i kibernetičkim napadima na države članice, njihova gospodarstva i društvo”, napisao je Costa
Pogledaj originalni članak

Predsjednik Europskog vijeća Antonio Costa pozvao je u ponedjeljak čelnike država članica EU-a, Velike Britanije i NATO-a na neformalni sastanak u blizini Bruxellesa 3. veljače na kojem će se razgovarati o europskoj obrani. Costa je još prije preuzimanja dužnosti predsjednika Europskog vijeća najavio da želi povremeno organizirati neformalne sastanke čelnika EU-a kako bi mogli na miru bez nazočnosti novinara i bez obveze donošenja bilo kakvih odluka ili zaključaka raspravljati o aktualnim temama.

 “Vjerujem da dijelimo sličnu procjenu prijetnji s kojima se Europa suočava”, kaže se u pozivnom pismu predsjednika Europskog vijeća upućenog čelnicima 27 država članica, britanskom premijeru Keiru Starmeru i glavnom tajniku NATO-a Marku Rutteu. Na sastanku bi prvo razgovarali čelnici 27 država članica, zatim bi im se na radnom ručku pridružio glavni tajnik NATO-a Rutte, a na večeri britanski premijer Starmer.

“Ruska agresija na Ukrajinu donijela je ponovno rat visokog intenziteta na naš kontinent - kršeći temeljna načela međunarodnog prava i prijeteći europskoj sigurnosti - zajedno s rastućim hibridnim i kibernetičkim napadima na države članice, njihova gospodarstva i društvo. Mir u Europi ovisi o tome hoće li Ukrajina dobiti sveobuhvatan, pravedan i trajan mir”, napisao je Costa. Sastanak će se održati dva tjedna nakon što novi američki predsjednik Donald Trump preuzme dužnost. Costa predlaže da se rasprava na tom sastanku temelji na dva načela. Prvo je da Europa mora preuzeti veću odgovornost za svoju obranu, da mora postati otpornija, učinkovitija, autonomnija te pouzdaniji sigurnosni i obrambeni akter.

Drugo načelo je da će države članice i dalje biti odgovorne za svoje oružane snage, ali istodobno imaju zajednički interes da tješnje surađuju na europskoj razini kako bi povećali ekonomiju razmjera, smanjili troškove, zajamčili interoperabilnost, osigurali stabilnu i dugoročnu potražnju, što bi europskoj industriji osiguralo veću predvidljivost i istodobno spriječilo dupliciranje. Države članice pojedinačno nemaju potrebne kapacitete za potrebnu razinu ulaganja u istraživanje i razvoj, navodi Costa.

 “Povećano ulaganje u obranu također mora pridonijeti jačanju ukupne konkurentnosti gospodarstva i koheziji Europske unije kroz industrijski sektor sposoban razvijati svoju tehnološku izvrsnost diljem Europske unije te pridonijeti stvaranju radnih mjesta”, kaže se u Costinom pismu.  Costa kaže da bi na sastanku trebalo pokušati definirati koje obrambene sposobnosti treba razvijati zajedno kao prioritet s obzirom na njihovu važnost za kolektivnu sigurnost EU-a. Tražit će se i odgovor na pitanje žele li članice EU-a zajedno trošiti bolje i više na obranu, kako se može ubrzati mobilizacija privatnog kapitala za financiranje, kako za te svrhe najbolje koristiti europski proračun u kratkom, srednjem i dugom roku.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.