Vlasti u BiH pozorno prate rute kretanja migranata, za sada nema informacija o mogućem dramatičnom priljevu izbjeglica
- BiH trenutačno nema informacija o mogućem dramatičnom priljevu izbjeglica s kojima se suočavaju Makedonija i Srbija. Ako se od toga nešto i dogodi, djelovat će u skladu s međunarodnim standardima, poštujući zakone i imajući na umu da je tako veliko pokretanje ljudi iz njihovih domova prouzročila nevolja, izjavio je ministar vanjskih poslova BiH Igor Crnadak. Smatra da se u ovaj problem treba uključiti šira zajednica u Europi, o čemu ima nagovještaja, kako zemlje pogođene masovnim priljevom ne bi snosile glavni teret. Ipak, vlasti u BiH pozorno prate rute kretanja izbjeglica, a i u azilantskim centrima su spremni za prihvat jednog dijela izbjeglica.
Mjere za azilante
Pretpostavke da bi jedan dio imigranata mogao krenuti prema BiH, sadržan je u činjenici prema kojoj se privodi kraju prva faza radova na zaštitnoj ogradi između Srbije i Mađarske u dužini od 70 km od ukupno planiranih 175. Tada će, pretpostavlja se, migranti koji iz Srbije žele otići prema zemljama Europske unije krenuti k Bosni i Hercegovini. Zbog tih naznaka, Služba za poslove sa strancima već je poduzele određene mjere, Naime, Služba za poslove sa strancima u BiH, kao i Granična policija BiH, poduzele su preventivne mjere za mogući dolazak imigranata koji se trenutačno nalaze u Srbiji, a žele se domoći zemalja Schengena. Trenutačna saznanja su takva da će jedan dio izbjeglica krenuti prema Mađarskoj i Rumunjskoj, a očekuje se da će jedan dio krenuti prema BiH. Stoga su već poduzete određene radnje u dogovoru s Graničnom policijom. Što se, pak, tiče prihvatnih kapaciteta, ako bi se dogodio veći priljev izbjeglica, centri u Delijašu i I. Sarajevu su spremni.
Kapacitet za prihvat
Novoizgrađeni azilantski centar u Delijašu kod Trnova ima kapacitet 150 mjesta, a po potrebi broj mjesta se može udvostručiti. Oni koji ne zatraže azil, bit će smješteni u Migracijskom centru u Istočnom Sarajevu. U ovom centru izgrađen je muški paviljon, kapaciteta stotinu mjesta, ženski paviljon s oko 15 mjesta i dva obiteljska paviljona. Uvjeti su optimalni, s obzirom da je centar izgrađen prema standardima EU-a. I u ovom centru stanje je mobilno jer se prati situacija u okruženju, konkretno rute kretanja izbjeglica, kao i situacija u Makedoniji, Đevđeliji, Srbiji. I u ovom centru su spremni prihvatiti veći broj imigranata, ali za takvo što tada bi trebao i veći angažman Vijeća ministara i ostalih relevantnih institucija. Tijekom prvih šest mjeseci ove godine, u ilegalnom prelasku državne granice, registrirano je 75 osoba. Na granici s Republikom Srbijom u ilegalnom prijelazu otkriveno je 19 osoba, od čega je samo pet iz država visokog migracijskog rizika, podaci su s kojima raspolaže Granična policija BiH.