zdravii u formi

Biti fit i u blagdanskom raspoloženju za punim stolom? Moguće je...

Biti fit i u blagdanskom raspoloženju za punim stolom? Moguće je...
25.12.2021.
u 13:06
Pogledaj originalni članak

Prosinac većina nas voli na poseban način. Netko je ljubitelj božićnog raspoloženja; dok iz zvučnika trešti „All I want for Christmas is you“, lampica i drvenih orašara dok drugi jedva čekaju da prođe prosinačka ‘gungula’…

No, jedno je svima zajedničko - svi se vesele specijalitetima, bakinim/ maminim/ tetinim kolačima koji se peku samo i isključivo povodom Božića; kuhanim kobasicama, sarmama, šnenoklama, fritulama, francuskoj salati, kuglofu, baklavi, linzerima, orehnjači, makovnjači, kuhanom vinu, kuhanom ginu, bakalaru, purici, mlincima… popis ide u beskonačno, oči i zazubice rastu. Jedva čekamo guštati u okusima koji će nas katapultirati u djetinjstvo, bezbrižnost - doba kad je jedina briga bila što ćemo naći pod borom i hoće li to biti baš ono što smo napisali Djedu Mrazu da želimo.

No, više nismo ta nevina dječica, sad smo svjesni posljedica s kojima ćemo se suočiti na kraju godine ako se neumjereno prepustimo svemu što prosinac nudi. Božićni domjenci, kuhano vino tu, kobasica u pecivu tam, kolači i tu i tam… Pa onda na kraju, grand finale - božićni ručak. Obitelj na okupu, svi veseli, u debelim džemperima, a stol krcat. Toliko toga za pojesti, a „želuček“ je samo jedan ograničenog kapaciteta.

Gledamo tu milinu pred sobom i pitamo se kako preživjeti? Kako uživati u blagdanima i ostati u granicama? Ostati fit, ne upropastiti mjesece treninga tokom ovog jednog? Je li to uopće moguće?

Sve je moguće. Ako se ljudi mogu voziti po mjesecu, a pizza dostaviti u svemirsku postaju astronautima onda je moguće proživjeti i uživati u blagdanima, a da si pritom ne narušimo liniju i, ono najbitnije - fizičko i emocionalno zdravlje. Kako? Pa, krenimo redom...

1. Ostanite aktivni- krećite se!

Osim aktivnosti (hodanje, cijepanje drva, šetanje psa… bilo što), pokušajte izbjegavati sjediti dulje vrijeme. Najgore što možete učiniti je najesti se i zasjesti pred televiziju. Previše sjedenja je loše za zdravlje. Istraživanja pokazuju da ustajanje na samo pet minuta svakih 30 do 60 minuta sjedenja i obavljanje lagane aktivnosti (recimo, hodanje po kući ili izvođenje čučnjeva, trbušnjaka, sklekova…) smanjuje rizik od dijabetesa i drugih čimbenika rizika od srčanih bolesti, a i kalorije viška će se potrošiti.

 

2. Imajte svoj plan, držite ga se i pijte vodu!

Praznici mogu biti pravo minsko polje za držanje rutine, plana treninga i načina prehrane. Započnite svaki dan s planom, kao da ste izvrstan trener koji sprema veliku utakmicu. Pratite unos hrane i razinu aktivnosti. Često podcijenimo koliko smo pojeli, a precijenimo koliko smo aktivni. Ne kažem da si brojite svaki zalogaj, predlažem da osvijestite što ste i koliko ste pojeli. Kontrolirajte se, jedite polako, žvačite hranu - uživajte. Na taj način osjetit ćete sitost i stati na vrijeme tj. nećete se prejesti. Čak i ako odlučite jesti malo više (jer je neopisivo fino i baki ćete u suprotnom slomiti srce), lakše ćete se zadržati u svojim okvirima normale. Ništa si nemojte braniti, probajte sve, veselite se i guštajte. Ali imajte na umu da u pretjerivanju s bilo čim gušt nestaje.

Pijte vodu tokom cijelog dana. Uz kavu, kuhano vino, vino, gin.. čime god da nazdravljali, uvijek popratite gutljaj alkohola gutljajem vode. Nećete dehidrirati i tijelo će se lakše riješiti alkohola. Imajte na umu da vaš mozak ponekad može zamijeniti žeđ s glađu. Velika čaša vode prije obroka može pomoći u smanjenju količine hrane koju ćete pojesti. Pijte šest do osam čaša vode dnevno i obavezno popijte dvije velike čaše vode prije velikih obroka bogatih kalorijama.

3. Odradite trening odmah kad ustanete (30 minuta, 45 minuta ili 60 - svejedno, samo ga odradite)

Prosinac je prošaran light motivima (teške) hrane, alkohola i ubrzanog tempa (ipak je zadnji mjesec u godini i neke stvari su pod „must have“ za odraditi). Kako biste ublažili potencijalne negativne utjecaje užurbanosti i silnih domjenaka/slavlja, preporučam da vježbate ujutro kako kasnije tijekom dana ne bi ostali bez vremena za trening zbog nekog eventa ili neplaniranih obaveza. Još jedna prednost treninga ujutro je ta da će vam metabolizam raditi brže tokom cijelog dana. Također preporučujem da se dovoljno odmarate i vodite „to-do-list“ kako biste ostali organizirani i koliko je god moguće, bez stresa.

4. Budite kreativni i ne razmišljajte na način ‘sve ili ništa’

Božićno vrijeme je divno, ali istovremeno je užurbano i stresno. Dajte sve od sebe da izbjegnete misliti na način ‘sve ili ništa’ kada je u pitanju zdrava prehrana i tjelesna aktivnost. Sve se može kad se hoće, znate to sami. Ne razmišljajte previše, samo otiđite na trening, počnite; ponavljanje po ponavljanje, serija po serija, vježba po vježba- i gotovi ste. Ako stvarno ne stignete ili ste preumorni, nemojte dići ruke od svega. Ako ne stignete na trening, nema veze, držite se svog načina prehrane, pijte vode i krećite se tokom dana čim više.

Budite kreativni po pitanju vježbanja i smislite zabavne načine koji tjelesnu aktivnost čine obiteljskom akcijom- poput obiteljske šetnje kvartom prije otvaranja božićnih poklona ili nakon božićnog ručka – razmišljajte izvan okvira kada su u pitanju načini da se kvalitetno provedete s obitelji i prijateljima, a da pritom dajete prednost zdravlju.

 

5. Planirajte treninge i zapamtite da uvijek ima vremena za trening, ako želite

Planirajte treninge za predstojeći tjedan i zabilježite ih u svom rasporedu kako biste bili sigurni da su dio vašeg dana. Dokazano je da se šanse za izvršavanje nekog zadatka povećavaju za 70% ako ga zapišete. Također, bilokakav trening (izveden pravilno) je bolji od onoga koji nije odrađen. Umjesto da u potpunosti preskočite teretanu, napravite vremena za brzi trening - barem 15 minuta za vježbe s tjelesnom težinom.

6. Ne zadržavajte „ostatke“ hrane od zabave

Lako se prepustiti i pretjerati kada je sezona božićnih zabava i ostataka - toliko ostataka - pred nama. Nemojte dopustiti da poslastice postanu jedina hrana u vašem frižideru. Bake i mame će inzistirati i trpati vam u ruke svega što se nalazi na stolu, nemojte ih odbiti nikad, samo uzmite manje. Rečenica: „Ako uzmem previše svega, neću stići pojesti, a ne želim bacati hranu.“- pali uvijek. Drugi dan nakon Božića, kolačima i ostaloj ekipi iz te skupine nije više mjesto na dnevnom meniju, a ni u frižideru.

7. Zapamtite da je to samo jedan dan.

Uživajte u blagdanima. Ako brinete hoćete li pojesti previše na Božić, nemojte. Jedan dan poštenog guštanja u kolačima neće narušiti ništa, sve dok je to jedan dan, dva do tri maksimalno; nećete se zdebljati ni izgubiti dragocjene sate treninga i mišićnu masu. Jedino što se može dogoditi je da nakupite vodu u tijelu (zbog povećanog unosa ugljikohidrata), no to će nestati nakon poštenog preznojavanja. Volite se, dijelite sreću, zalogaje, zdravice i vježbe, naravno!

 

Shutterstock

 

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.