počele pripreme za nadolazeće blagdane

Božićna trpeza ove godine još skuplja, od 15 do 70 KM, kataloške akcije rješenje za mnoge obitelji

Božićna trpeza ove godine još skuplja, od 15 do 70 KM, kataloške akcije rješenje za mnoge obitelji
15.12.2023.
u 07:00
Obitelji u BiH već se aktivno pripremaju za nadolazeće blagdane, kupuju se proizvodi koji su na akcijama, a potporu će, kao i do sada, pružiti iseljeništvo
Pogledaj originalni članak

Iako je "opsada" trgovačkih centara već u zamahu nekoliko tjedana, pravu predblagdansku kupnju namirnica za trpezu možemo očekivati u posljednjem tjednu prije Božića, no i ove godine, kao i prethodne, očito je kako će građani morati koristiti sve potrebno umijeće kako bi održali bogatstvo košarice na razini, istodobno se suočavajući i dalje s visokim stopama inflacije, piše Večernji list BiH.

Kupiti sve potrebno s dostupnim sredstvima, a uzimajući u obzir rast cijena većine prehrambenih proizvoda, koje nije pratio rast osobnih primanja, misija je na koju su mnogi spremni potrošiti i više vremena kako bi je uspješno završili. Jer, unatoč inflaciji, bogatstvo trpeze ne smije patiti u većoj mjeri.

Snalažljivost

Gospođa Jasna i ove je godine navrijeme započela s praćenjem kataloških akcija, nadajući se kako će uspjeti obuhvatiti što veći broj proizvoda, od mesa različitih vrsta, preko povrća i voća pa do sastojaka za nezaobilazne kolače.

- Pokušat ću izbjeći kupnju namirnica odjednom jer sam procijenila kako će mi isplativije biti obaviti kupnju u nekoliko navrata i na nekoliko različitih adresa. Naravno, pritom aktivno pratim akcije koje se odnose na snižavanje cijena određenih proizvoda. Neke od njih, poput svježeg mesa, moći ću kupiti tek idućeg tjedna - priča nam sugovornica koja očekuje kako će ove godine uslijed rasta cijena zasigurno potrošiti i do 50 maraka više u odnosu na godinu prije.

A kada je riječ o samoj blagdanskoj košarici, njezina cijena varira ovisno o kupovnoj moći žitelja, a pritom se, koristeći neku raniju metodologiju, mogu utvrditi tri tipa - minimalna, prosječna i bogatija. Uvidom u procjene iznesene krajem prošle godine minimalna košarica iznosila je oko 150 maraka, prosječna oko 450, a bogata i do 750 maraka. Inflatorni pritisci, koji su se nastavili i u ovoj godini, zasigurno su doveli i do dodatnog rasta cijena prehrambenih proizvoda, no s obzirom na to da u BiH ne postoji službeni broj, valja nam usporediti ono što procjenjuju sindikalni čelnici u susjednoj Republici Hrvatskoj. Njihova su očekivanja kako će u RH blagdanska košarica biti skuplja u prosjeku za 10 posto. Iako je lako moguće da će u BiH taj rast biti i veći uslijed snažnije inflacije, držimo se za sada procjena iz RH, a koje, kada ih prenesemo u bosanskohercegovačku ekonomsku stvarnost, znače kako će minimalna blagdanska košarica poskupjeti za još 15 maraka, a ona najskuplja do 75 maraka. Večernji list analizirao je i kretanja prosječnih cijena određenih prehrambenih artikala za do sada dostupne službene podatke, odnosno za listopad ove u odnosu na listopad prošle godine. Tako je prošle godine za kilogram svinjskog mesa s kostima u prosjeku trebalo izdvojiti 9,90 maraka, a ove godine 11,40 maraka. Junetina je poskupjela s 18,60 na 19,40, a piletina sa 6,20 na 6,70 maraka po kilogramu.

Ima i sniženja

Dobra je stvar što su neki artikli ipak ostali na istoj razini, poput šećera, a u nekim slučajevima došlo je i do pada cijena. Primjeri su margarin i ulje, koje je s prosječne cijene od 4,60 maraka po litri palo na 2,80 maraka.

Našu sugovornicu s početka priče inflacijski udar ipak neće spriječiti da se maksimalno potrudi obogatiti ovogodišnju trpezu za blagdane, no drugi, s nešto slabijim mjesečnim primanjima, ipak će ove godine gledati kako uštedjeti na određenim proizvodima, međutim, misao vodilja koja će i njima biti na prvom mjestu je održati razinu svečanosti kao i u prethodnim godinama. A da bi se to postiglo, potrebno je mnogo umijeća kojega, na svu sreću, narodu s ovih prostora ne nedostaje. Navikli su oni i na mnogo teže izazove tijekom povijesti, pa iako inflacija predstavlja značajno opterećenje za kućne proračune, blagdanski duh, kao i radost susreta s najmilijima, nadvladat će na vagi potrošnja - ugođaj, a eventualni manjkovi u blagajni na kraju mjeseca riješit će se većim stupnjem štednje u siječnju. No, kao i svake godine do sada, značajnu pomoć u oporavku kućnih proračuna brojnih obitelji u Bosni i Hercegovini imat će iseljeništvo, koje već niz godina povećava iznose izravnih novčanih doznaka.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.