Stručnjaci upozoravaju na pojačan oprez od opasnosti koje vrebaju u ljetnim mjesecima

Česta trovanja hranom, klorom, zarazne bolesti, sunčanica…

Česta trovanja hranom, klorom, zarazne bolesti, sunčanica…
14.07.2024.
u 12:47
Pogledaj originalni članak

Ljeto i visoke temperature ne donose samo opuštanje i bijeg od svakodnevice, tu su i mnoge opasnosti za zdravlje na koje treba obratiti pozornost. Trovanje hranom, ubodi insekata koji mogu prenositi opasne bolesti, sunčanica, dehidracija, trovanje klorom na bazenima, legionarska bolest… samo su neke od tih opasnosti. Prije nekoliko dana zbog sumnje na trovanje klorom više osoba zatražilo je liječničku pomoć nakon što su koristile bazen u Doboju. Prošle se godine slična situacija dogodila u Trebinju, kada je također veći broj osoba zatražio liječničku pomoć zbog simptoma poput gušenja, kašlja, otežanog disanja, povraćanja, mučnina. Kako bi se izbjegle ovakve stvari, ranije su iz Instituta za zdravlje i sigurnost hrane kazali kako je nužno da voda u bazenima bude pod stalnim zdravstvenim nadzorom nadležne zdravstvene ustanove, a to podrazumijeva redovitu kontrolu fizičkih i mikrobioloških karakteristika vode te kontrolu kloriranja vode.

Obratite pozornost

Za razliku od trovanja klorom, koje se javlja rijetko, trovanja hranom značajno su učestalija tijekom vrelih mjeseci. Prema riječima rukovoditeljice Odjela za promociju zdravlja u Institutu za zdravlje i sigurnost hrane Zenica dr. Elme Kuduzović, ljeti zbog porasta temperature nepravilno čuvanje namirnica skraćuje vijek trajanja te bitno utječe na kvalitetu i nutritivnu vrijednost namirnica.

U toplim danima trebalo bi maksimalno pojednostaviti pripremu jela: upotrebljavati samo svježe namirnice, adekvatno ih termički obraditi i po mogućnosti svakodnevno pripremati svježe obroke. - Posebnu pozornost treba obratiti na lako kvarljive namirnice proteinskog podrijetla kao što su meso, jaja, riba, mlijeko i mliječni proizvodi. Osim pravilnog čuvanja hrane, termičke obrade i temeljitog pranja voća i povrća, trovanje hranom spriječit ćemo čestim pranjem ruku te pravilnom higijenom posuđa i pribora za rad s hranom (osobito dasaka za rezanje mesa) - kažu iz INZ-a.

Posebnu zabrinutost izazvala je pojava legionarske bolesti u zagrebačkoj bolnici Rebro, koja je ponovno podsjetila na potrebu provođenja mjera opreza. Iako klimatizacijski uređaji u određenim slučajevima mogu biti domaćini ovoj opasnoj bakteriji, stručnjaci kažu da je to rijetko te da veća opasnost vreba iz mjesta na kojima voda kontinuirano odležava, uz stalnu joj temperaturu od 20 do 55 stupnjeva. Takvih spremnika je jako puno oko nas, počevši od bara, močvara, vlažnih, toplih pukotina na kućama. Posebice su opasne stare kućne vodovodne cijevi pune kamenca. Može se udomaćiti i u velikim rashladnim sustavima u neboderima, poslovnim zgradama, šoping-centrima.

Mnogi sumnjaju da se može pronaći i u rashlađujućim maglicama s ljetnih terasa kafića i restorana te gradskim fontanama i starim česmama. Kako bi se spriječila njezina pojava, savjetuje se redovita dezinfekcija hiperkloriranjem sustava pitke vode. - Zbog visokih temperatura i povećanog gubitka tekućine znojenjem, ljeti je tijelu i koži potrebna veća količina vode (najmanje dvije litre dnevno, što je otprilike osam čaša).

Upozorenje i preporuke

Preporuka je unositi tekućinu polako, u malim količinama i pri tome izbjegavati alkoholna, gazirana i zaslađena pića koja će samo pojačati dehidraciju.

- Osobama koje se zbog prirode posla dodatno pojačano znoje (rad na otvorenome, sportaši…) i uz to su sklone nižem krvnom tlaku, uz običnu vodu, savjetuje se i mineralna negazirana voda s obzirom na to da znojem pojačano gubimo i elektrolite (magnezij, kalij, natrij i sl.) - kaže dr. Kuduzović. Ako sumnjate da je voda u kojoj se kupate čista, zbog mogućih infekcija izbjegavajte predug boravak u njoj te pripazite da ne gutate tu vodu ili ronite otvorenih očiju, a obvezno se nakon kupanja u takvoj vodi istuširajte toplom vodom i sapunom. Kako biste spriječili sunčanicu, potrebno je izbjegavanje boravka na otvorenom u razdoblju od 10 do 18 sati, kao i duljeg boravka u neklimatiziranim vozilima.

Epidemiolozi su nedavno upozorili i na mogućnost pojave denga groznice u BiH jer se ta bolest, koja je ranije bila specifična za Aziju, sve više širi europskim zemljama, a tigrasti komarac koji je prenosi već je prisutan u BiH. •

 

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.