Ipak, s obzirom na to da se djeca s plišanim igračkama stalno igraju, potrebno ih je često i prati, evo kako. Njemački Steiff je prva tvrtka koja je počela raditi plišance, a njihova prva plišana igračka bio je zec iz slikovnice.
Najpopularnija i najstarija plišana igračka ipak je medvjedić koji je nastao prije 125 godina. Iako su slatke i najbolji prijatelji brojnoj djeci, plišane igračke jednako tako sadrže mnogo bakterija i zato bi trebalo pripaziti i na njihovo čišćenje.
Prije svega, plišanac treba staviti u jastučnicu kako se dijelovi kao što su gumbi ne bi oštetili ili ispali. Ovako će biti zaštićeni. Osim blagog deterdženta za rublje, za pranje plišanaca se može koristiti i soda bikarbona koja će ukloniti neugodne mirise.
Još jedan trik se može koristiti kod plišanih životinja koje jednostavno imaju previše dlaka. Dovoljno ih je staviti u zamrzivač na 24 sata, a samim time će nestati sva prašina, kao i bakterije. Ako ipak preferirate pranje, možete ih oprati ručno, uz dodatak blagog deterdženta. Ovdje je važno igračku odmah omotati u suhi ručnik kako bi se posušila što prije. Iako se čini kako su sušilice rublja odlična ideja, u nekim slučajevima treba pripaziti zbog osjetljivosti igračaka.
PERU SE U JASTUČNICAMA!
Danas je Svjetski dan plišanih igračaka: Znate li koji je pravilan način pranja igračaka?
Prvi plišanac nastao je 1880. godine, a najpopularniji je plišani medvjedić koji dolazi u svim veličinima i oblicima.