Federacija BiH uskoro će dobiti tri inspektora za dječju i socijalnu zaštitu. Nakon što je skupina zastupnica i zastupnika u Zastupničkom domu Parlamenta Federacije BiH podnijela inicijativu za uspostavljanje inspekcije za socijalnu i dječju zaštitu u Federaciji BiH, krenulo se s rješavanjem tog pitanja, i to kroz izmjene i dopune Zakona o inspekcijama Federacije BiH.
Zaštita djece
Kako bi se osiguralo adekvatnu primjenu Zakona o socijalnim uslugama Federacije BiH, čije se stupanje na snagu očekuje uskoro, nužno je postojanje inspektora za dječju i socijalnu zaštitu, što trenutačno nije slučaj u ovom bh. entitetu. Naime, postojeći Zakon o inspekcijama Federacije BiH ne prepoznaje tu kategoriju inspektora, čime se onemogućava vršenje inspekcijskih nadzora iz nadležnosti Federalnog ministarstva rada i socijalne skrbi.
U navedenoj inicijativi zastupnika upozorava se da je u cilju osiguranja adekvatne primjene nadolazećeg Zakona o socijalnim uslugama Federacije BiH, kao i provedbe strategije sustava socijalne i dječje zaštite u Federaciji 2024. - 2030. godine, nužno uspostavljanje ove inspekcije u Federaciji BiH.
Kako su u svom odgovoru naveli iz Uprave za inspekcijske poslove Federacije BiH, ova inicijativa detaljno je obrazložena i njome se upućuje na važnost uspostave ove inspekcije na razini Federacije BiH, što će biti obuhvaćeno izmjenama i dopunama Zakona o inspekcijama Federacije BiH. Ističu kako je predmetna inicijativa dostavljena, uz Federalnu upravu za inspekcijske poslove, i Federalnom ministarstvu rada i socijalne politike i Federalnom ministarstvu pravosuđa. Svjesni važnosti hitnost i nužnosti uspostavljanja inspekcije dječje i socijalne zaštite na federalnoj razini, iz Federalne uprave za inspekcijske poslove su Vladi FBiH uputili inicijativu za izmjenu postojećeg zakona, čemu se i pristupilo.
Represivno djelovanje
Federalno ministarstvo pravosuđa formiralo je međuresornu radnu skupinu sastavljenu od predstavnika Federalnog ministarstva pravosuđa, Federalnog ministarstva rada i socijalne politike i Federalne uprave za inspekcijske poslove, koja je u zadanom roku sastavila nacrt zakona o izmjeni i dopuni Zakona o inspekcijama FBiH te bi se on, nakon pribavljenih mišljenja, uskoro trebao naći u daljnjoj proceduri.
U nadležnosti ovih inspektora bit će vršenje inspekcijskog nadzora nad primjenom federalnih propisa, kako u predmetnoj oblasti tako i u oblasti obiteljsko-pravne zaštite. Iz Federalnog ministarstva rada i socijalne politike ranije su naveli kako je institut inspekcijskog nadzora iznimno značajan u oblasti socijalne i dječje zaštite, posebno ako se imaju na umu njegove dvije temeljne uloge koje se ostvaruju kroz preventivno djelovanje, pri čemu sama svijest da mogu postati predmet nadzora pozitivno utječe na subjekte nadzora te ih potiče svoje poslovanje i postupanje uskladiti s odredbama relevantnih propisa te kroz represivno djelovanje u situacijama kada se utvrde određene nezakonitosti i/ili nepravilnosti, pri čemu inspekcijska tijela poduzimaju određene mjere kako bi se stanje vratilo u okvire zakonitog i profesionalnog djelovanja.
Podsjetili su na česte zahtjeve fizičkih i pravnih osoba koji se odnose na provedbu inspekcijskog nadzora u različitim segmentima rada i postupanja centara za socijalni rad i drugih ustanova socijalne zaštite, kao i pojedinaca koji u njima rade, zbog čega je evidentna potreba uspostavljanja ovoga mehanizma institucionalne zaštite krajnjih korisnika prava i usluga iz sustava dječje i socijalne zaštite kao što su djeca, osobe s invaliditetom, stare i nemoćne osobe te drugi.