S početkom 2025. godine na snagu stupa novi Zakon o privremenom uzdržavanju, koji donosi niz značajnih izmjena u sustavu podrške uzdržavanju djece pri čemu se povećava iznos privremenog uzdržavanja, produžuje trajanja potpore te pojednostavljenje postupka ostvarivanja prava i isplate.
Također, obveznicima uzdržavanja nameće veću razinu odgovornosti.
Produženje trajanja prava
Jedna od ključnih izmjena novog Zakona je usklađivanje trajanja prava na privremeno uzdržavanje s Obiteljskim zakonom.
Umjesto dosadašnjeg ograničenja na tri godine, pravo na privremeno uzdržavanje sada će trajati do 18. godine života djeteta. Nadalje, punoljetna djeca koja se redovito školuju imat će pravo na uzdržavanje do 26. godine, a ako se nakon završetka školovanja ne mogu zaposliti, pravo će se produžiti za još godinu dana, pod uvjetom da nisu navršila 26 godina.
Djeca s teškim bolestima ili invaliditetom ostvarivat će ovo pravo dok traje njihova nesposobnost za rad. Pravo će trajati sve dok obveznik uzdržavanja ne počne ispunjavati svoje obveze.
Pojednostavljuje se postupak
Novim Zakonom smanjuje se razdoblje čekanja na ostvarivanje prava. Umjesto dosadašnjih tri mjeseca od pokretanja ovršnog postupka, dijete će ostvariti pravo na privremeno uzdržavanje već nakon mjesec dana neplaćanja obveze uzdržavanja.
Povećava se iznos potpore
Privremeno uzdržavanje povećat će se na 100 posto. To znači prosječan mjesečni iznos od 224 eura po djetetu, što je dvostruko više u odnosu na dosadašnji iznos od 112 eura (50 posto zakonskog minimuma).
Promjena nadležnog tijela
Dodano, pravo na privremeno uzdržavanje od 2025. godine priznavat će i isplaćivati Agencija za osiguranje radničkih tražbvina (AORT), čime se zamjenjuje dosadašnja praksa da ovo pravo uređuju centri za socijalnu skrb ili Hrvatski zavod za socijalni rad (HZSR). Ova promjena ima za cilj ubrzati i pojednostaviti postupak ostvarivanja prava.
Nove osnovice za socijalne naknade
Istovremeno s novim Zakonom o privremenom uzdržavanju, 1. siječnja 2025. stupaju na snagu i tri nove odluke koje će povećati osnovice za izračun naknada u sustavu socijalne skrbi:
- Osnovica za izračun zajamčene minimalne naknade povećava se na 160 eura, uz daljnji planirani rast do 200 eura do kraja mandata Vlade.
- Osnovica za izračun drugih naknada, poput naknade za osobne potrebe, jednokratnih naknada, naknade za redovito studiranje te status roditelja njegovatelja, povećava se na 75 eura.
- Osnovica za izračun naknade za rad udomitelja i iznosa opskrbnine povećava se na 90 eura, što predstavlja rast od 12,5 posto.
Zakon kao odgovor na potrebe djece
Ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike, Marin Piletić, ranije je istaknuo kako je cilj ovog zakona pružiti veću zaštitu djeci čiji roditelji ne ispunjavaju svoje obveze uzdržavanja. Uz povećanje novčanih iznosa i proširenje trajanja prava, zakon također osniva alimentacijski fond kako bi se osigurala sredstva za djecu u potrebi. Provedba zakona u 2025. godini zahtijevat će dodatnih 13,3 milijuna eura iz državnog proračuna.
Ove mjere predstavljaju značajan iskorak u zaštiti prava djece i mladih, osiguravajući im veću financijsku sigurnost i podršku u ključnim razdobljima njihova života.
Tijekom predstavljanja ovih zakonskih promjena ranije u Saboru, ministar Piletić rekao je i to da pravo na privremeno uzdržavanje trenutno ima 1343 djece te da izmjenama žele dati podršku najranivijim članovima društva.