Femicid

Obitelj u BiH došla iz Slovenije za blagdane pa muž usmrtio suprugu

policija traka
Matija Habljak/PIXSELL
27.12.2024.
u 18:35

Novi slučaj femicida dogodio se u Bosni i Hercegovini - 63-godišnjak je vatrenim oružjem usmrtio svoju suprugu, potvrdili su iz županijskog Tužiteljstva. Zločin je počinjen u četvrtak navečer u Ključu, a policija je informaciju o tome dobila dan poslije.

Policijskoj postaji Ključ u petak u 00.55 obratila se osoba inicijala K. M., rođena 1961. godine, i prijavila da je vatrenim oružjem usmrtila svoju suprugu K. D., rođenu 1962. godine. - Osumnjičeni je odmah lišen slobode i nalazi se pod kontrolom policijskih službenika Ministarstva unutarnjih poslova Unsko-sanske županije (MUP USŽ). Istraga je u tijeku, a očevidne radnje provode se pod nadzorom Tužiteljstva USŽ-a kako bi se utvrdile sve činjenice i okolnosti ovog događaja - izjavio je glasnogovornik MUP-a USŽ-a Abdulah Keranović.

Kako je neslužbeno potvrđeno za Avaz, riječ je o bračnom paru koji je živio u Sloveniji, a u rodni Ključ stigao je pred blagdane. Ubojstva žena u BiH sve su brutalnija. Iako nema službenih podataka o ukupnom broju ubijenih žena u BiH, poznato je da ih je u prošloj godini bilo najmanje pet. U BiH je od početka godine ubijeno sedam žena, od kojih pet u Federaciji BiH i dvije u Republici Srpskoj, naveli su iz Zaklade CURE u povodu Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama i djevojčicama, 25. studenoga. Samo između 2021. i 2022. godine u BiH je ubijeno 19 žena, podaci su Visokog sudbenog i tužiteljskog vijeća. Prema dostupnim podacima, u Bosni i Hercegovini je u posljednjih deset godina, do kraja 2023. godine, ubijeno najmanje 70 žena, dok je broj slučajeva nasilja teško odrediti.

Za ove slučajeve femicida do sada je izrečeno 29 presuda, zatvorskih kazni od 3,5 do 40 godina, a od 70 ubojica, njih 29 izvršilo je samoubojstvo. Ove brojke, iako velike, vjerojatno umanjuju pravi razmjer problema zbog nedosljednog prijavljivanja nasilja i nepostojanja zbrojne službene evidencije femicida u BiH. Čak 83 posto žena koje su ubijene u Bosni i Hercegovini stradalo je od ruke članova svojih obitelji, a više od jedne trećine femicida i pokušaja femicida događa se u mjestu stanovanja žrtve. Dugotrajno zlostavljanje često prethodi ovim tragičnim ishodima, pri čemu žrtve nerijetko pate u tišini zbog neadekvatne institucionalne reakcije.

Počinitelji su obično bivši ili sadašnji intimni partneri, što naglašava hitnu potrebu za boljom zaštitom i mehanizmima intervencije. Iz Zaklade su istaknuli kako je nasilje nad ženama zločin, da nije slučajnost, već ozbiljan problem društva. Naglašena je potreba da se osiguraju prevencija i zaštita od nasilja nad ženama i djevojčicama kroz nadležne institucije i multisektorske protokole, kao i dosljedna primjena zakona u slučajevima kada smrtni slučaj nastane kao posljedica nasilja u obitelji, uz osiguranje da počinitelj bude osuđen. Sve brojniji i brutalniji slučajevi ubojstava u kojima su žrtve supruge ili partnerice osoba koje su ih usmrtile pokrenuli su novi val prosvjeda u zemlji i sve intenzivniju kampanju usmjerenu protiv rodnog nasilja, no zakonodavstvo u BiH još nije definiralo femicid kao posebno teški oblik kaznenih djela, koji bi se strože kažnjavalo. •

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije