Želučani ulkusi (čirevi) poznati su i kao peptički ulkusi, a riječ je o otvoreni ranama u sluznici želuca ili gornjem dijelu tankog crijeva. Čir nastaje kada želučana kiselina izjeda sluz koja štiti sluznicu probavnog trakta.
Vrste peptičkih ulkusa
- Čir na želucu: javlja se kada se u sluznici želuca stvori rana.
- Duodenalni ulkus: čir na dvanaestercu događa se kada se u gornjem dijelu crijeva razvije rana.
- Čir na jednjaku: nastaje kada se rana formira u sluznici jednjaka.
Procjenjuje se da oko 10 posto populacije Zapadnog svijeta razvije ulkusnu bolest barem jednom u životu. Najveća je vjerojatnost da ćete dobiti čir na dvanaestercu jer su češći od onih na želucu. Ulkusi jednjaka su rjeđi i često su posljedica uzimanja određenih lijekova, poput nekih antibiotika i protuupalnih lijekova, ili zlouporabe alkohola, piše Ordinacija.hr.
Dva najčešća uzročnika ulkusne bolesti su Helicobacter pylori i nesteroidni antireumatici.
Što sve može uzrokovati čir?
Sve do sredine 1980-ih, uvriježeno mišljenje je bilo da čirevi nastaju kao posljedica stresa, sklonosti prekomjernom lučenju želučane kiseline zbog genetike i loših životnih navika (uključujući pretjerano uživanje u bogatoj i masnoj hrani, alkoholu, kofeinu i duhanu), piše WebMD.
Vjerovalo se da bi sve to moglo dovesti do nakupljanja želučane kiseline koja bi mogla narušiti zaštitnu sluznicu želuca, dvanaesnika ili jednjaka.
Dok previše lučenja želučane kiseline sigurno igra ulogu u razvoju ulkusa, novija teorija tvrdi da je bakterijska infekcija primarni uzrok peptičkog ulkusa. Istraživanja od sredine 1980-ih godina pokazala su da je bakterija Helicobacter pylori (H. pylori) prisutna u više od 90% duodenalnih ulkusa i oko 80% ulkusa želuca. Međutim, noviji podaci pokazuju da ti postoci opadaju.
Ostale stvari koje mogu potaknuti nastanak ulkusa, pogotovo kod osoba s H. pylori infekcijom su:
- pretjerana uporaba lijekova protiv bolova (aspirin, ibuprofen i naproksen).
- pretjerana uporaba alkohola
- stres
- pušenje
Ostali čimbenici rizika
Rizik od peptičkih ulkusa također se povećava ako koristite steroide i imajte visoke razine kalcija. Rizik je povećan i u starijoj dobnoj skupini. To može biti zato što artritis prevladava kod starijih ljudi, a ublažavanje boli artritisa može značiti uzimanje dnevnih doza aspirina ili ibuprofena. Također, s godinama, pilorus (zalistak između želuca i dvanaesnika) se opušta i dopušta dodatnoj žuči da procuri u želudac i nagriza želučanu sluznicu.
Ljudi s krvnom grupom A su iz još nepoznatog razloga skloniji razvoju kancerogenih čireva na želucu. Oni s krvnom grupom 0 skloniji su čirevima na dvanaestercu, vjerojatno zato što ne proizvode tvar na površini krvnih stanica koja bi mogla zaštititi sluznicu.
Osobe sa Zollinger-Ellisonov sindromom (rijetko stanje u kojem tumori gušterače ili dvanaesnika uzrokuju stvaranje previše kiseline u želucu) također su izložene većem riziku od razvoja peptičkog ulkusa.
Koji su simptomi ulkusa?
Najvjerojatnije ćete osjetiti žareću bol ili nelagodu između pupka i prsne kosti. Osobito to može biti izraženo na prazan želudac. Bol može prestati nakratko ako uzmete antacid. Može trajati nekoliko minuta ili nekoliko sati i može se javljati i nestajati nekoliko dana ili tjedana.
Bolesnici s ovim problemom najčešće imaju brojne i različite simptome. Mogu biti i potpuno bez simptoma, ili čak rijeđe razviti po život opasne komplikacije, kao što je perforacija ulkusa ili krvarenje. Glavni simptomi su:
- bol u žličici
- nadimanje
- brzi osjećaj sitosti nakon jela
- gubitak apetita
- mučnina
- povraćanje
- krvarenje (crna stolica i anemija)