Intervju Jonathan Moore

Dayton treba biti temelj za neophodne reforme u BiH

12.09.2015.
u 06:15
Pogledaj originalni članak

Šef Misije OESS-a u BiH, veleposlanik Jonathan Moore, u intervjuu za "Večernji list" govori o političkoj situaciji u BiH, izmjeni Ustava BiH, kao i Izbornog zakona. Smatra kako je vrijeme za izmjene Daytonskog sporazuma, ali i da to ovisi o političkom konsenzusu domaćih političara. Dotaknuo se teme borbe protiv nasilnog ekstremizma gdje kaže kako se kao čovjek s ovom vrstom prijetnji nosi svaki dan.

Nedavno ste se sastali s glavnim tužiteljem BiH Goranom Salihovićem kako biste dogovorili daljnju suradnju. Što je dogovoreno i u kojem pravcu će ta suradnja ići?

- Već godinama imamo suradnju s Tužiteljstvom BiH, tužiteljima i glavnim tužiteljem Salihovićem. Na posljednjem sastanku sa Salihovićem razgovarali smo o sljedećim koracima, posebno u kontekstu analize rada na predmetima ratnih zločina na kojoj radi Misija OESS-a u Bosni i Hercegovini.

OESS je zatražio pristup predmetima ratnog zločina. Zašto?

- Pravimo analizu rada na predmetima ratnih zločina zajedno s našim partnerima u Međunarodnom kaznenom sudu za bivšu Jugoslaviju. Glavni tužitelj Brammertz je preporučio izradu ove analize pomoću koje želimo dobiti bolju sliku o kvaliteti rada u procesuiranju ratnih zločina. Sutkinja iz Velike Britanije Joanna Korner je već bila tri tjedna u BiH i najvjerojatnije će ponovno doći kako bi razgovarala s Tužiteljstvom BiH. Važno je da imamo što više podataka kako bi analiza bila kvalitetna. Sve što smo tražili od Suda i Tužiteljstva je u skladu s postojećom odlukom koju imamo od VSTV-a još od 2006. godine. Mislim da će analiza kada se završi, biti i korisna i uspješna.

Reformska agenda je najvažniji dokument koji je EU postavio prema BiH. Jeste li zadovoljni brzinom njegove provedbe i vidite li spremnost vlasti da ih provedu?

- Što se tiče integracija za BiH, Misija OESS-a podržava sve državne ciljeve i korake BiH. Ne igramo izravno ulogu kada je riječ o integracijama BiH u EU, ali moram reći da je odluka koja je u četvrtak donesena u Bruxellesu korak naprijed. Ova zemlja mora biti na pozitivnom putu k integracijama i reformama. Ako OESS na tom putu može igrati pozitivnu ulogu i pomoći BiH, stojimo na raspolaganju.

Može li problem izbjeglica, čija bi jedna ruta mogla krenuti i preko BiH, destabilizirati stanje u ovoj zemlji s obzirom da se ne nazire krah ove krize?

- BiH, nažalost, ima i svoje iskustvo s izbjeglicama. Mnogi Bosanci i Hercegovci su morali tijekom proteklog rata izići iz svoje zemlje, mnogi su se vratili. Situacija u Siriji je užasna. Europska unija prati situaciju s izbjeglicama iz Sirije, a važno je i da međunarodna zajednica, posebno UNHCR i Međunarodna organizacija za migraciju budu potpuno u tijeku događaja. Zasad taj val izbjeglica ne ide kroz BiH, ipak u razgovorima s osobama iz BiH koje su zadužene za praćenje stanja te s državnim ministrom sigurnosti Draganom Mektićem je vidljivo kako sigurnosne agencije prate situaciju. Ima dosta raznih mogućnosti, uključujući i trgovinu ljudima preko BiH. Međutim, što se tiče izbjeglica, kao konkretan odgovor na ovo pitanje , izbjeglice moraju dobiti podršku, pozornost i poštovanje i oni nisu prijetnja za BiH.

Dayton je za neke sveto slovo, za druge znak diskriminacije. Nedavno je Hoyt Yee s mjesta u State Departmentu pozvao na ustavne promjene. Kako na to gledate i koji obujam promjena Daytona je realno očekivati?

- Gospodin Yee govori uime Sjedinjenih Američkih Država. Mi u Misiji OESS-a u Bosni i Hercegovini, kao partneri Bosne i Hercegovine, imamo ciljeve i prioritete za i u BiH. Jasno je svima da su reforme neophodne za ovu državu, naravno na osnovi postojećeg Daytonskog sporazuma. Taj sporazum je temelj, osnova i okvir za ovu zemlju, ali kao što i mnogi drugi govore, namjera je bila i 1995. godine da se sačini sporazum koji će ostaviti prostor da se može promijeniti njegov članak 4., odnosno Ustav, pomoću amandmana. Kada bi imali konsenzus među političarima u BiH, onda bi taj Ustav mogao biti osnova za promjene. Ako nema konsenzusa, Ustav ostaje bez promjene. Nadam se da će promjena Ustava biti uspješno urađena, amandmanima, to znači demokratskim putem, u korist svih građana ove zemlje.

...ostatak intervjua pročitajte u tiskanom izdanju.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.