Politički razgovori

Dogovor lidera naroda ključan za promjenu izbornoga zakonodavstva

Dogovor lidera naroda ključan za promjenu izbornoga zakonodavstva
29.06.2021.
u 12:50
Pogledaj originalni članak

Rad Međuresorne radne skupine za promjenu Izbornoga zakona mora pratiti i razgovor političkih predstavnika, odnosno predstavnika konstitutivnih naroda, o kojima zapravo i ovisi postizanje ključnog napretka kada je riječ o modelima promjene Izbornoga zakona, piše Večernji list BiH. U tom kontekstu najznačajniji dio procesa pregovora upravo se odnosi na realizaciju dogovorenih stavki iz sporazuma koji su predstavnici Hrvata i Bošnjaka, odnosno HDZ-a BiH i SDA, postigli u lipnju prošle godine.

Važnost pregovora

Bariša Čolak, zamjenik predsjedateljice Kluba hrvatskog naroda u državnom Domu naroda i voditelj Odjela za ustavno-pravna pitanja Glavnog vijeća HNS-a BiH, kazao je u razgovoru za Večernji list kako je ključno pregovarati na političkoj razini paralelno s radom Međuresorne radne skupine naglasivši kako takva skupina, a koja je postojala do sada više puta, nikada sama nije riješila krucijalne probleme.

- Zato je jako bitno da se vode i ovi politički razgovori, prije svega među bitnim političkim akterima, a tu mislim na HDZ s jedne strane i SDA s druge strane. Naravno da je jednako tako bitan i SNSD, ali je činjenica da je većina pitanja koja se tiču legitimnog predstavljanja, kada je riječ o Predsjedništvu i domovima naroda, u fokusu, odnosno u dvorištu Federacije - naglasio je Čolak.

Najbitniji bi stoga, smatra on, trebali biti razgovori HDZ-a i SDA, odnosno to bi bilo najpoželjnije.

U kontekstu situacije u kojoj je prošlo već pola godine, koja je inače neizborna te kao takva važna prilika za napraviti promjene, Čolak je upozorio kako je, nažalost, stanje takvo da se do sada nije uspio postići dogovor.

- Dani prolaze, vrijeme nije saveznik, što uradimo u ovoj godini - to je to. Nije realno očekivati da bi se u izbornoj godini mogao napraviti značajan iskorak u bilo kojem smjeru, a ne u smjeru izborne reforme, odnosno provedbe, prije svega, odluke Ustavnog suda BiH o legitimnom predstavljanju, ali i presuda Europskog suda za ljudska prava - dodao je Čolak. U konačnici bitna je, smatra on, relaksacija odnosa Hrvata i Bošnjaka u Federaciji, no ističe kako smo, nažalost, bili svjedoci retorike koja je dolazila s bošnjačke strane, a koja sigurno nije pridonosila tomu, odnosno stvaranju novog iskoraka u smislu stvaranja većeg povjerenja.

- Ako dolaze neke poruke koje se ne samo mogu shvatiti već i koje jesu na određeni način prijetnja, ne možete očekivati nekakve velike iskorake. Zašto se to radi, treba pitati one koji tako rade - naglasio je Čolak.

Ozračje

Poručio je kako rješenja treba tražiti u normalnom ozračju, a to je interes svih u Bosni i Hercegovini, jer ako se i dalje bude “tapkalo” u mjestu bez iskoraka prema europskim i prema euroatlantskim integracijama, BiH ne samo da stagnira već se vraća unatrag.

Upravo je ovih dana godišnjica potpisivanja iznimnog važnog sporazuma HDZ-a BiH i SDA iz Mostara, a u kojemu je navedeno kako treba početi s izradom izmjena i dopuna Izbornog zakona BiH kako bi se osigurao legitiman izbor i legitimno političko predstavljanje konstitutivnih naroda i građana na svim administrativno-političkim razinama, u Predsjedništvu BiH i domovima naroda. Hrvati traže realizaciju ove točke, no do sada nije bilo spremnosti na drugoj strani. 

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.