BiH nije uredila pitanje plina na državnoj razini, što je bila međunarodna obveza. Zbog toga bi joj Energetska zajednica mogla uvesti sankcije.
Sektor plina u ovoj državi potpuno je neprilagođen europskim standardima iako ih se Bosna i Hercegovina obavezala provesti.
Ovi standardi bi, objašnjava sveučilišni profesor i stručnjak za energetiku Aleksandar Knežević, doveli do liberalizacije tržišta.
"Cilj je da se napravi jedinstven prostor umrežene energije. I električnu energiju i plin da možete kupiti ili kao pojedinac ili kao, ne znam, Sarajevogas, Elektrodistribucija, da možete kupiti gdje god hoćete. I time se stvara konkurencija, i onda dolazi do pada cijena i povećava se sigurnost u opskrbljivanju", ističe Knežević.
Međutim, ništa nije urađeno, a stanje nije obećavajuće. Cijene plina koje plaća Bosna i Hercegovina među najvećima su u Europi.
Država nema mogućnosti skladištenja plina u slučaju energetske krize, ili, pak, sankcija koje Rusija najavljuje Europi. Uz to, ovisna je o ruskom plinu.
Nelogičnosti u transportu
BH Gas jedina je firma koja uvozi plin za potrošače u Bosni i Hercegovini.
Donošenje državnog zakona je, poručuju, nužno za nastavak poslovanja. Izbjegle bi se i neke nelogičnosti u transportu plina kroz državu, s obzirom da plinovod prolazi kroz oba bh. entiteta i pod nadzorom je različitih poduzeća.
Državni zakon
Entiteti, pak, imaju različite interese. Federacija BiH želi graditi plinovod prema Slavonskom Brodu (Hrvatska), kako bi se oslobodila ovisnosti o onome iz Rusije. S druge strane, Republika Srpska namjerava graditi Južni tok.
Osim toga, Vlada RS-a potpisala je ugovor s Gazpromom o uvozu plina, čime bi se izbjegao BH Gas, u vlasništvu Federacije Bosne i Hercegovine.
"Mi čekamo njihov odgovor i objašnjenje ovog sporazuma", govori Salihagić.
Bh. vlasti bile su svjesne mogućih sankcija koje bi dodatno pogodile energetski sektor i obustavile sva ulaganja i projekte.
Državni zakon o plinu, međutim, nije prihvatljiv za vlasti RS-a, jer tvrde kako se njime oduzimaju nadležnosti entiteta, kaže novinar Al Jazeere Ivan Pavković.
"Usvajanje državnoga zakona trebalo je dovesti do otvaranja tržišne utakmice. No, u Bosni i Hercegovini u plinskome sektoru vode se tek ona politička. Kašnjenje u ispunjavanju obveza zemlju je dovelo pred sankcije i ogromnu štetu", dodaje Pavković.