„Zeleno izvješće”

Ekspanzija sadnje smilja u Hercegovini, BiH među najvećim izvoznicima eteričnog ulja

Ekspanzija sadnje smilja u Hercegovini, BiH među najvećim izvoznicima eteričnog ulja
19.05.2017.
u 19:00
U 2016. godini površine pod proizvodnjom smilja uvećane su za 110 posto u odnosu na prethodnu godinu
Pogledaj originalni članak

Vlada Federacije BiH danas je razmatrala i usvojila izvješće Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva o stanju poljoprivrede u prethodnoj kalendarskoj godini pod nazivom „Zeleno izvješće”, koje ovo ministarstvo priprema u skladu sa Zakonom o poljoprivredi.

Ovaj izuzetno detaljno napravljen dokument sadrži ocjenu stanja i gospodarskog položaja poljoprivrede, te prijedlog i način provođenja mjera poljoprivredne politike u narednom razdoblju. Izvješće je izrađeno u suradnji s nadležnim županijskim ministarstvima, Federalnim zavodom za statistiku i korištenjem ostalih dostupnih izvora podataka iz ove oblasti, priopćeno je iz Vlade FBiH. 

Prema izvješću, u Federaciji BiH je u 2015./2016. godine ukupno zasijano 202.437 hektara, što je više za 2,7 posto u odnosu na sjetvu iz prethodne sezone. Povećana je i količina proizvedenih žita, te je, naprimjer, pšenice proizvedeno 86.732 tona, što je uvećanje za 21,2 posto.

Kada je riječ o ljekovitom i aromatičnom bilju, zahvaljujući ekspanziji sadnje smilja u Hercegovini, BiH je smještena u samom vrhu zemalja po izvozu eteričnog ulja, a može se slobodno uvrstiti među veće mediteranske proizvođače. U 2016. godini površine pod ovom proizvodnjom uvećane su za 110 posto u odnosu na prethodnu godinu, a ako bude ostvaren plan za iduću godinu, one će biti dodatno uvećane.

Ono što je smilje u segmentu ljekovitog i aromatičnog bilja, to je jagodasto voće u voćarstvu u Federaciji BiH. Površine pod malinjacima uvećane su za 86 posto, borovnicom 148 posto u odnosu na 2015. godinu, dok su ostale vrste ostale na razini prošlogodišnjih.

Sjemenska proizvodnja u Federaciji BiH bilježi rast u 2016. godini, posebno nakon katastrofalnih poplava u 2014. i ekstremnih suša u 2015. godini.

Što se tiče animalne proizvodnje, uočljivo je blago povećanje proizvodnje mlijeka u Federaciji BiH u 2016. u odnosu na 2015. godinu. Najveće količine proizvedenog mlijeka su u Tuzlanskoj, Zeničko-dobojskoj i Unsko-sanskoj županiji. Vidljivo je, također, da je u FBiH povećan broj tovnih junadi, a osobito u Tuzlanskoj županiji. Povećanje brojnog tovnih grla rezultat je sporazum s Republikom Turskom o izvozu svježeg mesa. Prema podacima iz županijskih ministarstava nadležnih za poljoprivredu, u FBiH je povećan i broja ovaca. Povećanje je zabilježeno u Srednjobosanskoj, Zeničko-dobojskoj i Hercegbosanskoj županiji, a smanjenje u Unsko-sanskoj i Tuzlanskoj, dok je u ostalim broj ovaca približan onom iz 2015. godine.

Proizvodnja prehrambenih proizvoda u 2016. je, u odnosu na 2015. godinu, veća za 5,3 posto u Federaciji BiH, dok je proizvodnja pića niža za oko šest posto. U preporukama „Zelenog izvješća“ za 2016. godinu je, između ostalog, navedeno da je potrebno izdvojiti veća proračunska sredstava za poljoprivredu i prehrambenu industriju i osigurati dodatna sredstva za isplatu svih nerealiziranih zahtjeva prema klijentima iz prethodnog razdoblja. 

Također, preporučuje se stavljanje u funkciju nekorištenog poljoprivrednog zemljišta s ciljem povećanja proizvodnje i zaposlenosti, te uspostava i vođenje informacijskog sustava o poljoprivrednom zemljištu radi njegove zaštite.

Ubrzanje donošenja zakonskih i podzakonskih propisa, te izmjena i dopuna postojeće regulative od strane Vlade i Parlamenta Federacije BiH, doprinijelo bi bržoj realizaciji poljoprivredne politike i stvaranju povoljnijeg ambijenta za razvoj poljoprivredne proizvodnje u Federaciji BiH, prenosi Fena. 

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.