Fond za zaštitu okoliša FBiH

Energetski učinkovitiji uređaji u kućanstvima ne samo da štede energiju već i novac

Energetski učinkovitiji uređaji u kućanstvima ne samo da štede energiju već i novac
20.08.2024.
u 09:17
Kupcima kod odabira novih uređaja uvelike pomažu energetske oznake koje se moraju nalaziti na njima
Pogledaj originalni članak

Konstantan rast cijena električne energije, osim što je stalni udarac na džep građana, potiče i potragu za energetski učinkovitijim uređajima koji ne samo da štede energiju već i novac. Naše tržište nudi mnogo vrsta uređaja, ovisno o tome što tražite. Kupcima kod odabira novih uređaja uvelike pomažu energetske oznake koje se moraju nalaziti na njima.

Nove oznake

Uređaji su definirani pomoću 7 starih energetskih razreda, 3 nova (A+++, A++ i A+), a ukinuti su oni ispod D razreda. Dakle, energetski najučinkovitiji proizvodi nose A+++ oznaku, dok su oni najmanje učinkoviti označeni s D umjesto dosadašnjeg G razreda. Osim slova, proizvode razlikuju i boje. Najviši razred je zelene boje, a najniži crvene. Energetske oznake pružaju jednostavniju kupnju i odabir u svim zemljama koje su članice EU-a upravo zato što su obavezne u tim zemljama i što su glavne značajke uređaja prikazane simbolima, a ne riječima. Viša početna cijena energetski učinkovitijeg uređaja je ono što u nekim slučajevima zna odbiti kupca, ali dugoročno gledano su bolji odabir zbog uštede novca jer troše manje energije. Europska komisija uredbom je uvela revolucionarne promjene kako bi potaknula proizvodnju i upotrebu učinkovitijih i održivijih uređaja. Ta se pravila odnose na skupine proizvoda poput perilica rublja, perilica/sušilica, perilica posuđa i hladnjaka, uključujući hladnjake za vino. Korisnicima u EU nove oznake su vidljive od 1. ožujka 2021., i to na internetu i na prodajnim mjestima. Nove su oznake složenije, sadržavaju nove pokazatelje učinkovitosti te podrazumijevaju strože zahtjeve za ekološki dizajn i nove metode ispitivanja. Hladnjak u svom vlasništvu imaju gotovo sva kućanstva u BiH. Petina godišnje potrošnje električne energije odnosi se na hladnjake s obzirom na to da su oni 24 sata u danu priključeni na elektroenergetski sustav. Modernizacija i tehnološki napredak omogućili su i do 70% manju potrošnju električne energije današnjih hladnjaka od njihovih prethodnika.

Perilice i klima-uređaji

Najčešće traženi uređaj iz polja bijele tehnike definitivno je perilica rublja. A ona čini desetinu potrošnje električne energije čitavog kućanstva. Mnoge inovacije kod perilica rublja i razlike u potrošnji energenata iz godine u godinu smanjuju potrošnju električne energije, koja je s 440 pala na 160 kWh godišnje. Ovo je jedan od najboljih razloga zašto biste svoju staru perilicu trebali zamijeniti onom višeg energetskog razreda. Perilica posuđa dio je suvremenog načina života koja sudjeluje u jednoj desetini potrošnje električne energije u kućanstvu. U posljednjih 10 godina bilježe se značajne promjene u potrošnji energenata perilica te su uštede u mjesečnim računima uporabom novih modela značajne, stoga ako imate stari model perilice, razmislite o njegovoj zamjeni novim energetski učinkovitijim uređajem. Energetski učinkovite sušilice rublja moraju biti najmanje A++ energetskog razreda, godišnje potrošnje energije do 226 kWh te najmanje A razred kondenzacijske učinkovitosti. Energetski učinkovite perilice/sušilice rublja moraju biti najmanje A energetskog razreda, njihova učinkovitost pranja, sušenja i centrifugiranja mora biti najmanje A, godišnja potrošnja energije do 760 kWh te godišnja potrošnja vode do 14.000 litara. Klima-uređaji, nekadašnji luksuz, danas je nezaobilazan uređaj svakog doma. Vruće ljetne mjesece sve je teže preživjeti bez kvalitetnog klima-uređaja. Klima-uređaji predstavljaju potrebu, ali jednako tako i jednog od najvećih potrošača energije. Uštede novca i energije ostvaruju se zamjenom i kupnjom starih klima-uređaja novima, čiji je energetski razred što viši.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.