Turizam

Federaciji nedostaje smještajnih kapaciteta s 4 i 5 zvjezdica

Federaciji nedostaje smještajnih kapaciteta s 4 i 5 zvjezdica
06.10.2023.
u 07:00
Nedostaje i smještaja koji nude jedinstvena i autentična iskustva, što potencijalno ograničava mogućnost privlačenja posjetitelja koji ostvaruju veću potrošnju
Pogledaj originalni članak

Ako želi raditi na razvoju turizma te se profilirati u jednu od posjećenijih turističkih destinacija, Federacija BiH će morati poraditi na izgradnji i uređenju većeg broja smještajnih jedinica za goste dubljeg džepa.

Sve kategorije gostiju

Kako se navodi u dokumentu "Prijedlog strategije razvoja turizma FBiH 2022. - 2027. godine", smještajni kapaciteti u Federaciji BiH pretežito se nalaze u urbanim sredinama, a posebno u Sarajevu, Mostaru, Neumu i Međugorju.

Primjetan je nedostatak smještaja s 4 i 5 zvjezdica u odnosu na 3 zvjezdice, kao i smještaja koji nude jedinstvena i autentična iskustva, što potencijalno ograničava mogućnost privlačenja posjetitelja koji ostvaruju veću potrošnju, ako se ne ponude alternativne opcije.

- Kako bi se zadovoljilo posjetitelje svih sociodemografskih kategorija i različite sklonosti potrošača, potrebno je ponuditi širok spektar kvalitetnog smještaja, uzimajući u obzir značajnu prednost turističke ponude klastera - navodi se u spomenutoj strategiji.

Naime, kvaliteta i širok spektar kvalitetnog smještaja preduvjet su da FBiH ostvari rast kao zanimljiva turistička destinacija. Od presudnog je značaja da ponuda i kvaliteta raspoloživog smještaja zadovolje zahtjeve stranih tržišta i ciljnih segmenata turističkog tržišta.

Tržište posjetitelja koji traže autentična iskustva i prakse odgovornog turizma je u porastu, a mnogi se odlučuju za smještaj izvan hotela. Postoji, dakle, sve veća potražnja za alternativnim i odgovornim turističkim smještajem, što očigledno ima koristi za lokalno stanovništvo i što nudi i bolju vrijednost za potrošeni novac, kao i drugačije iskustvo.

Kako bi se poboljšali smještajni kapaciteti, potrebno je, navodi se u spomenutoj strategiji, među ostalim, napraviti programe za izgradnju strateški lociranih smještajnih jedinica viših kategorija, uz poboljšanu uslugu, zatim označiti strateška mjesta na kojima su potrebni smještajni kapaciteti viših kategorija s obzirom na brendove mjesta i pozicioniranje u okviru klastera; zatim napraviti pakete i poticaje za investitore zasnovane na pouzdanim informacijama i istraživanju radi promocije ulaganja u nove smještajne kapacitete; potom unaprijediti postojeće pravilnike za kategorizaciju smještaja u skladu s najboljim svjetskim praksama za hotele i srodne objekte, kao i toplice. Uz navedeno, nužno je podržati razvoj kampova, prenoćišta i ruralnih smještajnih jedinica koje zadovoljavaju visoke standard, zatim podržati izgradnju objekata koji se po potrebi uklapaju u brend mjesta ili pozicioniranje u okviru klastera, kao i u izgled i dojam lokalnih mjesta i koji pružaju različite vrste smještaja u kojima se nude autentični doživljaji i kojima se zadovoljava tržišna potražnja za svim kategorijama i iskustvima te kreirati model mjerila i smjernice za dizajn, autentičnost, lokaciju, sadržaje i usluge za usmjeravanje takvog razvoja. - Osiguranje kvalitete i klasifikacija u sektoru turizma moraju uključivati najbolje svjetske prakse za održivi razvoj turizma u svim podsektorima: smještaj, restorani, kampovi, podsektor prenoćišta, pružatelji usluga avanturističkog turizma, vodiči itd. Turisti u svojim zahtjevima sve više postavljaju nove standarde za turističke proizvode, pa i FBiH i BiH moraju osigurati da se obećanje kvalitetnog turističkog iskustva ispunjava, pa čak i da se premašuju očekivanja posjetitelja. Cilj mora biti ispunjavanje obećanja u svim elementima turističkog putovanja. U skladu s tim, cilj je postići standard izvrsnosti u turističkim uslugama i objektima na svim destinacijama.

Sve kategorije gostiju

Kvalitetu i profil prenoćišta i kampova treba unaprijediti na više načina. Standardi će, kako u pogledu objekata tako i usluga, unaprijediti kvalitetu kuća za odmor i kampova, a time će se povećati i ukupna kvaliteta iskustva gostiju.

Zauzvrat, turisti će više promovirati destinacije na društvenim mrežama i vraćat će se lokalnim domaćinima. U kombinaciji s jasnijim i stručnijim pozicioniranjem prema turizmu, to bi se trebalo pretočiti u ostvarivanje većih prihoda za sve zainteresirane strane, a posebno kuće za odmor. Kroz rad s privatnim i nevladinim sektorom (prvenstveno sportskim udrugama) treba poticati uvođenje lokalno i globalno priznatih sustava certifikacije u različite aspekte sportsko-rekreativnog turizma (za određene aktivnosti i usluge) kako bi se uveo niz međunarodnih certifikata koji bi olakšali unaprjeđenje kvalitete pruženih usluga. Postojeći sustav osiguranja kvalitete u FBiH prvenstveno je usmjeren na smještaj u turizmu.

Potrebno je razviti dodatne standarde kojima će se obuhvatiti i druge turističke djelatnosti, uključujući atrakcije i aktivnosti (posebno avanturistički turizam), gdje je to prikladno.

Osim toga, potrebna su unaprjeđenja programa klasifikacije u sektoru ugostiteljstva kako bi se uskladili s europskim standardima usluga i pozicionirali Federaciju BiH i BiH kao novu destinaciju u usponu na međunarodnim tržištima i odgovarajućim forumima - istaknuto je u strategiji.

Nadalje se navodi kako je u tom kontekstu potrebno poboljšati kvalitetu usluge u turističko-ugostiteljskom sektoru, što pak podrazumijeva edukaciju kadrova. Također u cilju poboljšanja kvalitete usluge unutar smještajnih objekata, razmatrat će se i usklađivanje s priznatim međunarodnim standardima, kao što su HotelStars za hotele, ISO standardi za toplice itd, a radi što adekvatnijeg razvoja malog i srednjeg, ali i velikog turističkog poduzetništva nužno je uspostaviti sustav potpore putem povoljnih kredita Razvojne banke FBiH, osigurati edukaciju i podržati udruživanje poduzetnika da bi se postigla uređenija, tematiziranija i sadržajnija ponuda na razini destinacija, lanaca vrijednosti i klastera, s posebnim naglaskom na potpore poduzetništvu u ruralnim sredinama, zaključeno je u strategiji.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.