Milica Rončević

Gacko zamijenila Mostarom i postala jedna od najboljih studentica u BiH, radila i na projektu rudnika zlata u Varešu

Milica Rončević
Milica Rončević
23.12.2024.
u 08:21
Milica Rončević dobila je 4 Dekanove nagrade za uspjeh, 1 za najbolji diplomski rad, Rektorovu nagradu, federalnu...
Pogledaj originalni članak

Milica Rončević, jedna od najuspješnijih studentica Sveučilišta u Mostaru i Bosne i Hercegovine, ostvarila je nevjerojatan uspjeh na Fakultetu građevinarstva, arhitekture i geodezije u Mostaru. Njezini akademski rezultati, koji uključuju četiri Dekanove nagrade za uspjeh, Dekanovu nagradu za najbolji diplomski rad, Rektorovu nagradu te nagradu Federalnog ministarstva obrazovanja i znanosti za najbolje studente državljane BiH, svjedoče o njezinoj predanosti i ljubavi prema građevinarstvu. Za početak smo je upitali ima li u kući mjesta za sva priznanja i nagrade, piše Večernji list BiH.

- Zanimljivo pitanje, priznanja kod kuće zaista zauzimaju sve više prostora pa se znamo našaliti da ćemo morati praviti posebnu prostoriju samo za nagrade (smijeh). Šalu na stranu, ove sam godine posebno ponosna s obzirom na to da sam dobila dvije Dekanove nagrade u jednoj akademskoj godini - jednu za najveći prosjek ocjena (5) na drugoj godini diplomskog studija građevinarstva na Fakultetu građevinarstva, arhitekture i geodezije Sveučilišta u Mostaru i drugu za najbolji diplomski rad na Katedri za prometnice i organizaciju građenja. Time sam na neki način i kompletirala sva priznanja koja jedan student može osvojiti tijekom studija - četiri Dekanove nagrade za uspjeh, Rektorovu nagradu za izvrsnost u studiranju, nagradu Federalnog ministarstva obrazovanja i znanosti za najbolje studente državljane BiH te onu uz koju sam posebno vezana - Dekanovu nagradu za najbolji diplomski rad, koji sam radila pod mentorstvom velikog profesionalca, profesora Krešimira Šaravanje - istaknula je u uvodu razgovora za Večernjak.

Učenje, trud, odricanje

Tema istraživanja najboljeg diplomskog rada bila je "Istraživanje slatkovodnog vapnenca - mostarska miljevina u cilju dobivanja optimalne metode ispitivanja postojanosti na mraz". Rezultati tog rada uskoro će biti objavljeni u njezinu prvom znanstvenom radu, što smatra krunom svog akademskog uspjeha. Studij građevinarstva poznat je pak kao jedan od težih studija, a Milica priznaje da je za ovakve rezultate potrebno puno učenja, truda i odricanja.

- To znači ne samo sate provedene uz knjige i projekte već i beskonačno crtanje, računanje i rješavanje zadataka, često do kasno u noć. U mnogim trenucima bilo je potrebno odgoditi druge aktivnosti i posvetiti se isključivo studiju. Najveći izazov zapravo je održati kontinuitet i motivaciju jer, kako ja volim reći, građevinarstvo ne prašta površnost - sve mora biti precizno i logično. Ipak, svaki se trud isplati kada vidite konkretne rezultate i stečeno znanje koje možete primijeniti u praksi. Smatram i da su ove nagrade dokaz da su predanost i disciplina ključni, a ljubav prema struci dodatna motivacija koja pomaže da se prebrode i najteži trenuci - ističe. Osim akademskog uspjeha, Milica je već nekoliko mjeseci zaposlena u struci i sudjeluje u radu na zahtjevnim projektima.

- Posao je zanimljiv i dinamičan, ali ono što ga čini posebnim je osjećaj da svojim radom doprinosim stvaranju nečeg opipljivog i trajnog. Teorija i praksa svakako se razlikuju - teorija pruža temelj i strukturu, dok praksa donosi stvarne izazove, koji ponekad ne mogu stati u sve one silne formule ili proračune koji su bili dio svakog ispita. Ali, isto tako, smatram da jedna bez druge ne mogu - ono što sam naučila tijekom studija pomaže mi da razumijem probleme i donosim ispravne odluke, dok mi praksa svakodnevno pokazuje kako se teorija primjenjuje u stvarnom svijetu. Svaki dan na poslu donosi nešto novo i najviše me raduje što stalno učim i rastem, kako profesionalno tako i osobno - kaže. Milica se iz rodnog Gacka preselila u Mostar.

- Gacko je manja i mirnija sredina. Mostar je dinamičniji grad s više prilika za obrazovanje i profesionalni razvoj. Brzo mi je prirastao srcu zahvaljujući brojnim mogućnostima koje sam iskoristila kako bih napredovala - rekla je. Motivaciju za izbor građevinarstva kao životnog poziva pronašla je u obitelji, posebno u svom ocu koji je također građevinski inženjer.

- Još od djetinjstva slušala sam priče o gradilištima i projektima te me fascinirala ideja sudjelovanja u stvaranju nečega što će trajati generacijama. Građevinarstvo je idealan spoj matematike, logike i arhitekture, što su bili moji glavni interesi - objasnila je. Unatoč mnogim izazovima, Milica nikada nije razmišljala o odustajanju. - Uvijek sam imala jasan fokus zašto sam tu - ljubav prema struci i želja za postizanjem cilja. Smatrala sam svaki ispit i projekt korakom bliže završetku. Kad god je bilo teško, zamišljala sam kako ću jednom unatrag gledati na te trenutke s ponosom jer nisam odustala - prisjetila se. O budućnosti građevinske struke u BiH Milica kaže kako je kvaliteta ključ za uspjeh.

Značajni projekti

- Posla ima za kvalitetne inženjere, a znanje i stručnost uvijek otvaraju vrata, ne samo u BiH nego i diljem svijeta - naglasila je. Smatra da je stalan razvoj u struci nužan kako bi se ostalo konkurentno i relevantno na tržištu rada. Do sada je sudjelovala na nekoliko značajnih projekata, a posebno ističe rad na projektu rudnika zlata u Varešu, koji joj je donio neprocjenjivo iskustvo. - To je bio jedan od najvećih i najkompleksnijih projekata na kojem sam radila. Suočavanje s izazovima i pronalaženje rješenja na terenu dodatno su me osnažili kao stručnjaka - dodala je mlada stručnjakinja koja će se i dalje akademski usavršavati, i to kroz doktorski studij.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.