Činjenica je da se Europa na početku rada nove Europske komisije nalazi u zahtjevnoj situaciji, suočena s nizom sigurnosnih, financijskih i gospodarskih izazova. Činjenica je, međutim, isto tako i da u Bruxellesu postoji probuđena svijest da je proširenje EU najbolje ulaganje u europsku sigurnost i prosperitet. Zbog toga je, a u kontekstu nikad dinamičnije geopolitičke transformacije, proces proširenja dobio novi momentum. Tako da je na Bosni i Hercegovini prije svega da samostalno, svojim naporima i ozbiljnim pristupom, iskoristiti prilike koje joj se pružaju. I Europski parlament i Hrvatska tu će nastaviti biti snažna podrška, izjavio je za Fenu voditelj hrvatske EPP/HDZ delegacije u Europskom parlamentu, Karlo Ressler.
On ocjenjuje da je u godini na izmaku proces približavanja Bosne i Hercegovine Europskoj uniji dobio je novu dinamiku.
-Rastuća svijest Europske unije o geopolitičkoj važnosti brže gospodarske i društvene integracije jugoistoka Europe potaknula je uspostavu jedinstvenog investicijsko-reformskog paketa od šest milijardi eura bespovratnih sredstava i zajmova. Plan rasta Zapadnog Balkana tako ima potencijal biti presudna prevaga u približavanju šest država regije Europskoj uniji, navodi Ressler.
U ožujku je Europsko vijeće donijelo odluku o otvaranju pristupnih pregovora s Bosnom i Hercegovinom, a početak godine i nadolazeći tjedni su sada, ističe Ressler, ključni za političke dogovore unutar zemlje koji će omogućiti usvajanje pregovaračkog okvira i otvaranje prve međuvladine konferencije, čime pristupni pregovori zapravo i suštinski započinju.
-Zato je bilo važno i prošlotjedno usvajanje nacrta Zakona o graničnoj kontroli i Zakona o zaštiti osobnih podataka na Vijeću ministara. Godina ispred BiH je prilika za nastavak potrebnih reformi, značajnije iskorake u pristupnim pregovorima i stvaranje još zdravije društvene, političke i gospodarske atmosfere. BiH je nažalost još jedina od šest država tzv. Zapadnog Balkana koja nije predstavila svoju Reformsku agendu, jasan pregled nacionalnog plana reforma i investicija. Dogovor je nužan kako bi BiH dobila pristup fondu od više od milijardu eura, kao i dobila stvarni poticaj ubrzanju strukturnih promjena koje će osnažiti državu, a građanima donijeti konkretne benefite od europskih integracija, naglašava hrvatski europarlamentarac u razgovoru za Fenu.
Podsjeća da su za Hrvatsku europska sredstva godinama ključan instrument investicija i modernizacije zemlje.
-Nema razloga da tako ne bude i za Bosnu i Hercegovinu. Ideja ubrzane integracije s pristupom financiranju koje je uvjetovano napretkom u reformama zajedno bi trebalo doprinijeti i stvaranju novih radnih mjesta, gospodarskom rastu i boljim javnim uslugama. Zato je važno da se što prije pronađu kompromisi oko preostalih otvorenih pitanja, uvažavajući i sve specifičnosti institucionalnog uređenja BiH. Promjena izbornog zakonodavstva i ograničene ustavne reforme bit će nužne kako bi se osigurala ravnopravnost triju konstruktivnih naroda i suzbila bilo kakva mogućnost diskriminacije na općim izborima u 2026. godini, zaključuje voditelj hrvatske EPP/HDZ delegacije u Europskom parlamentu, Karlo Ressler.