Područje Broćanca u općini Neum zbog višestoljetne tradicije maslinarstva svojevrsni je orijentir za maslinare i maslinarstvo u Bosni i Hercegovini. Podsjećamo, dok su se protekle godine maslinari u unutrašnjosti Hercegovine žalili na urod, u Broćancu, kao i na cijelom području jedine primorske bh. općine, urod je bio dobar.
Na upit kakvo je stanje ove godine, Josip Matić Lolo, predsjednik Hercegovačke udruge uljara i maslinara (HUUM), kaže nam kako su masline vrlo dobro rodile.
- Ima stabala na kojima urod ne može biti bolji, grane su se već povile, a ima i onih na kojima je urod nešto slabiji, ali u cjelini se može reći da je urod jako dobar. Naravno da nas to veseli. Ljeto je bilo sušno, maslinari su se trudili, dovozili vodu, zalijevali, a masline su im uzvratile urodom. Kiša je pala u pravi trenutak - kaže nam Matić podsjećajući da je u nedavnoj prvoj (ozbiljnijoj) kiši prije tjedan dana na području Neuma palo oko 50 litara kiše na četvorni metar, što je dobro i za stare i za mlade masline.
Dodaje i kako, s obzirom na nove oborine, očekuje kako će kampanja berbe početi za oko mjesec dana, što bi se trebalo povoljno odraziti i na urod i kvalitetu maslina.
- Nasadi maslina zasad su zdravi, vrijeme "svrdlaša" je prošlo, sada nam kao jedini problem ostaje maslinova muha. Zaštita od nje specifična je. Idealno bi bilo kada bi svi maslinari na određenom području, primjerice, Broćancu, istodobno poduzeli mjere zaštite, onda bi to bila prava stvar.
Međutim, to je teško izvedivo jer imate ljudi koji u maslinik dođu kada treba brati masline, hoće li tada što naći, drugo je pitanje. Na biološkoj zaštiti od maslinove muhe moramo još poraditi - kaže Matić koji na upit o obnovi maslinika stradalih u požaru 2022. godine nastavlja:
- Stara stabla dobro se obnavljaju, kod njih neće biti nikakvih problema. Problem je jedino što novi izbojci udaraju takvim intenzitetom da ih treba češće prorjeđivati. Kod mladih nasada stvar je drukčija, ima i tu pomaka, međutim, nikada niste sigurni je li novi izbojak od divlje ili pitome masline. Mislim da je te nasade najbolje iznova saditi, što je opet stvar svakog maslinara.
Od Matića smo doznali još jedan zanimljiv podatak i za širu javnost, a ne samo maslinare. Naime, uskoro bi hercegovačka maslina trebala dobiti zaštitu oznake zemljopisnog podrijetla, koja, u načelu, doprinosi većoj tržišnoj vrijednosti proizvoda. Uz to, zaštitom se sprječavaju zloupotrebe, odnosno neovlaštena upotreba zemljopisne oznake od drugih osoba.