Za stranke okupljene oko Hrvatskog narodnog sabora BiH neprihvatljiv je prijedlog zakona o izbornim jedinicama u Federaciji BiH, koji su predložili SDP i DF, jer izbor izaslanika u Dom naroda ne može biti obuhvaćen entitetskim zakonom, piše Večernji list BiH.
Ovaj stav je nakon jučerašnjih razgovora s predstavnicima SDP-a i DF-a iznio glavni tajnik HNS-a Josip Merdžo.
- Razgovarali smo o prijedlogu zakona koji su predložili SDP i DF. Naš stav je da dio tog zakona, a riječ je o izboru izaslanika u Dom naroda, ne može biti obuhvaćen ovim entitetskim prijedlogom. Mi očekujemo da će se na državnoj razini usvojiti izmjene Izbornog zakona, gdje stoji kako će se imenovati izaslanici u domove naroda na svim razinama. Moramo riješiti to pitanje kako bismo mogli provesti izbore sljedeće godine - kazao je Merdžo.
On je naglasio kako se ne radi ni o kakvoj ucjeni HNS-a, već o činjenici da treba razdvojiti entitetske od državnih nadležnosti, a entitetska nadležnost isključivo je vezana uz Zastupnički dom FBiH.
- Ova dva zakona nemaju veze jedan s drugim. No, u svakom slučaju, pozdravljamo ove razgovore - kazao je Merdžo.
Za razliku od hrvatskih, većina bošnjačkih parlamentarnih stranaka spremna je poduprijeti prijedlog SDP-a i DF-a. Prije nekoliko dana je načelan pristanak na zakon koji su ove dvije stranke uputile u parlamentarnu procedure dao SBB, a jučer su potporu dobili i od SDA.
- Konstatirali smo da je prijedlog i SDP-a BiH i DF-a utemeljen na načelima prijedloga izmjena Izbornog zakona BiH koji predlaže SDA i kada je vezan uz izbore u izbornim jedinicama za Zastupnički i Dom i Dom naroda - kazao je nakon jučerašnjih konzultacija sa SDP-om i DF-om dopredsjednik SDA Šefik Džaferović.
On ističe da treba uzeti u obzir izbor imenovanih predstavnika po popisu iz 1991. godine.
- Svaka županija, kada je u pitanju raspodjela mjesta u Domu naroda, treba imati po jednog člana iz svih naroda, ako postoji takva mogućnost u županijama. Ova rješenja su prihvatljiva i odnosit ćemo se prema njima jako ozbiljno, a hoćemo li prihvatiti ove prijedloge, odlučit će Klub zastupnika SDA u Parlamentu FBiH - kazao je Džaferović.
Komentirajući tvrdnje iz HNS-a da su predložene odredbe o izboru Doma naroda nisu sukladne entitetskim nadležnostima u odnosu na državni izborni zakon, Džaferović kaže kako u Ustavu FBiH stoji da Parlament FBiH može donijeti ovakvu odluku, ali je problem što to ne stoji u Izbornom zakonu. U svakom slučaju, jasno je kako probošnjačke stranke ad hoc rješenjima žele izbjeći izmjene Izbornoga zakona BiH koje proizlaze iz presude Ustavnog suda BiH.
Mi ćemo se lako dogovoriti, mi smo europejci, uradite kako mi hoćemo i otvorena su nam vrata Europe. Baš ste mi svi zgodni i pametni.