Usudili smo se ChatGPT umjetnu inteligenciju upitati postoji li mogućnost da neke od danas poznatih nacija i država nestanu u sljedećih 100 godina i odgovor, koliko god on bio logičan i očekivan nas je pomalo i šokirao. " Predviđanje o tome koje će nacije nestati za 100 godina je kompleksan i osjetljiv zadatak jer ovisi o mnogim čimbenicima, uključujući demografske trendove, migracije, društvene promjene, ekonomske prilike, te političke nestabilnosti. Iako se ne može sa sigurnošću reći koje će nacije "nestati", postoje neke nacije koje bi mogle doživjeti značajan pad populacije ili se suočiti s ozbiljnim izazovima u održavanju svoje kulturne, jezične ili političke samostalnosti. Ovdje su neki ključni faktori koji mogu utjecati na to:
1. Demografski Pad i Starenje Stanovništva
Neke zemlje trenutno doživljavaju izrazito nizak natalitet i ubrzano starenje stanovništva, što može dovesti do značajnog smanjenja populacije u budućnosti. Ove zemlje suočavaju se s problemima poput manjka radne snage, opterećenja na socijalne sustave i potencijalnog gubitka kulturne i društvene kohezije.
JAPAN: Japan već sada ima jednu od najstarijih populacija na svijetu i vrlo nizak natalitet. Ako se trenutni demografski trendovi nastave, japanska populacija mogla bi se značajno smanjiti, što bi dovelo do ozbiljnih problema u održavanju gospodarske i socijalne stabilnosti.
JUŽNA KOREJA I TAJVAN: Ove zemlje imaju slične demografske probleme kao Japan, s iznimno niskim natalitetom i starenjem populacije. Ako se trendovi ne preokrenu, ove zemlje mogle bi se suočiti s ozbiljnim padom broja stanovnika.
ITALIJA I GRČKA: U Europi, zemlje poput Italije i Grčke također bilježe vrlo nizak natalitet i starenje populacije. Ovo može dovesti do depopulacije, osobito u ruralnim područjima, što bi moglo oslabiti njihovu dugoročnu održivost.
2. Iseljavanje i Migracije
Mnogo zemalja suočava se s problemom masovnog iseljavanja, osobito mladih i obrazovanih ljudi, što dodatno doprinosi smanjenju populacije i demografskom opadanju.
BALTIK (LITVA, LATVIJA, ESTONIJA): Ove zemlje bilježe veliki broj iseljenih građana, posebno prema zapadnim europskim zemljama, zbog boljih ekonomskih prilika. Ako se trendovi nastave, ove države mogle bi se suočiti s velikim demografskim gubicima.
BALKAN (BOSNA I HERCEGOVINA, SRBIJA, MAKEDONIJA...): Balkan je već desetljećima pogođen iseljavanjem zbog političkih i ekonomskih nesigurnosti. Ovaj trend mogao bi dovesti do daljnjeg smanjenja populacije i mogućeg gubitka kulturne i jezične kohezije.
3. Klimatske Promjene
Klimatske promjene i njihov utjecaj na prirodne resurse i životne uvjete mogle bi dovesti do nestanka određenih nacija ili prisilne migracije njihovih populacija.
Mali otočni narodi u Pacifiku i Indijskom oceanu (npr. MALDIVI, TUVALU, KIRIBATI): Zbog porasta razine mora, ove otočne nacije suočavaju se s opasnošću da budu potpuno potopljene. Ako globalni napori za borbu protiv klimatskih promjena ne budu dovoljno uspješni, ove nacije bi mogle izgubiti svoje teritorije i stanovništvo.
BANGLADEŠ: Iako je Bangladeš gusto naseljena zemlja, klimatske promjene, osobito porast razine mora i poplave, mogli bi dovesti do masovnih migracija i destabilizacije zemlje.
4. Politička i Socijalna Nestabilnost
Neke zemlje suočavaju se s unutarnjim sukobima, političkim krizama i vanjskim pritiscima, što bi moglo dovesti do njihove fragmentacije ili potpunog raspada.
SIRIJA I JEMEN: Zbog dugotrajnih građanskih ratova i političke nestabilnosti, ove zemlje mogle bi se suočiti s ozbiljnim padom populacije zbog iseljavanja i gubitka teritorijalne kontrole.
SOMALIJA: Somalija se već dugo suočava s nefunkcionalnom državom i stalnim sukobima. Ako se ne dogode značajne promjene, mogla bi se podijeliti na manje, samostalne teritorijalne jedinice, čime bi se gubitak nacionalnog identiteta nastavio.
5. Kultura i Asimilacija
Nacije s malim populacijama i snažnim kulturnim utjecajima iz susjednih zemalja mogle bi biti asimilirane ili izgubiti svoj jezični i kulturni identitet.
Domorodački narodi: Mnogi autohtoni narodi, kao što su plemena u Amazoni, Sjevernoj Americi i Australiji, suočavaju se s gubitkom jezika i kulturnog identiteta zbog urbanizacije, asimilacije i klimatskih promjena.
Dakle i umjetna inteligencija je svjesna opasnosti koja se nadvila nad nama u sljedećih 100 godina, a jesmo li mi, nismo baš sigurni.