Regionalni stambeni program ne ide planiranom dinamikom i već se uveliko kasni u implementaciji, a osnovni problem je spora prekogranična provjera imovinskog stanja potencijalnih korisnika u Republici Hrvatskoj i Republici Srbiji, što stvara veliki problem oko izbora korisnika, suglasni su ministar za izbjeglice i raseljene osobe Republike Srpske Davor Čordaš i politički savjetnik za ljudska prava Američkog veleposlanstva Bryan Wockley, koji su danas u Banja Luci razgovarali o problemima povratničke populacije, kao i o projektima koje implementira Ministarstvo za izbjeglice i raseljene osobe Republike Srpske, javlja Hrvatski Medijski Servis.
Potrošeno je mnogo vremena, a do sada se vrlo malo uradilo na implementaciji Regionalnog stambenog programa, a upravo u ovaj projekat, ljudi koji su se prijavili, polažu velike nade, ističe ministar Čordaš i naglašava da su ovakve stvari nedopustive, pogotovo ako se uzme u obzir činjenica da se ovdje radi o donatorskim sredstvima i najugroženijoj kategoriji stanovništva, te da se sve nadležne institucije trebaju uključiti u rješavanje problema.
Upravljanje Regionalnim stambenim programom treba prepustiti instituciji koja je nadležna za to i koju je imenovalo Predsjedništvo BiH i to bi sigurno doprinijelo bržoj i efikasnijoj implementaciji ovog projekta, smatra Čordaš.
On je dodao da je cilj što prije krenuti u konkretne aktivnosti kako bi se uspješno realizirao projekat, i da se konačno počne razmišljati prvenstveno o ljudima, koji predugo čekaju riješiti svoje egzistencijalne probleme, i to treba biti prioritet.
Čordaš je najavio, da će predstavnici ovog ministarstva obići svih devet općina i gradova: Banja Luku, Prijedor, Bijeljinu, Bileću, Brod, Derventu, Foču, Gradišku i Vlasenicu, koji su obuhvaćeni podprojektom BH3 u okviru koje je predviđena izgradnja 252 stambene jedinice i upoznati ih o tome što se može konkretno uraditi, ali očekuje, kako je rekao, zeleno svjetlo za početak stanogradnje.
Rokovi za završetak ovog projekta su vrlo blizu i ako svi akteri koji su uključeni u ovaj projekat ne budu brzo reagirali može se dovesti u pitanje sam projekat, kaže Čordaš i ističe da se treba djelovati u dva pravca kada je ovaj projekat u pitanju, a to je da se ubrza prekogranična provjera i krene sa stanogradnjom, socijalno zbrinjavanje, jer je to za sada jedino izvjesno.
Ukoliko se s aktivnostima krene u ovoj godini, Ministarstvo za izbjeglice i raseljene osobe, u naredne dvije do tri godine, može implementirati sve što je predviđeno, dodaje Čordaš.
Politički savjetnik za ljudska prava Američkog veleposlanstva Bryan Wockley, čija Vlada je izdvojila donatorska sredstva u iznosu od 20 milijuna dolara za ovaj projekat, naglasio je da će o svemu upoznati američko veleposlanstvo u BiH, te da smatra da se ovaj proces treba ubrzati.
Na sastanku je bilo riječi o Projektu zatvaranja kolektivnih centara i alternativnog smještaja putem javnih stambenih rješenja CEB 2 gdje također ima određenih tehničkih problema, prenosi HMS.
- Mi tijekom ove godine, očekujemo realizaciju projekata u Foči, Prijedoru, Modriči, Derventi, Sokocu i Trebinju, zatim početak realizacije prve faze projekta u Doboju, dok će tijekom 2017. godine, početi izgradnja objekata u Zvorniku, Kozarskoj Dubici, Gradišci, Bijeljini, Bratuncu, Istočnom Novom Sarajevu, Rudom i Višegradu, rekao je Čordaš.
Sastanku su prisustvovali i pomoćnici ministra za izbjeglice i raseljene Vanja Kuprešak i Radovan Grajić koji je i projekt menadžer za Regionalni program stambenog zbrinjavanja kao i pomoćnik savjetnika za ljudska prava Američkog veleposlanstva Ante Miliša.