POPIS PROPISA

Idete u inozemstvo? Pripazite na pravila koja vrijede u svakoj zemlji

Foto: Ivo Cagalj/PIXSELL
Idete u inozemstvo? Pripazite na pravila koja vrijede u svakoj zemlji
02.01.2024.
u 16:47
Kako vas ne bi pri povratku, ili par tjedana nakon, dočekala ''čestitka'' iz države jer ste vozili prebrzo ili ste pak koristili mobitel tamo gdje to nije dopušteno, napravili smo popis pravila i najvažnijih propisa koje vrijede u državama u okolici
Pogledaj originalni članak

Ove su zimske sezone brojni su pohrlili na skijališta po Europi, često pomamljeni dobrim ponudama koje ti resorti ili njihovi posrednici nude. Ipak, takva putovanja, s obzirom na to da se na njih često odlazi osobnim vozilom, često znaju unatoč popustima ispasti puno skuplje, i to zato što se vozači nisu pridržavali propisa. 

Kako vas ne bi pri povratku, ili par tjedana nakon, dočekala ''čestitka'' iz države jer ste vozili prebrzo ili ste pak koristili mobitel tamo gdje to nije dopušteno, napravili smo popis pravila i najvažnijih propisa koje vrijede u državama u okolici koje su popularne za skijanje - Francuskoj, Italiji, Austriji te u, nama bliskoj, Sloveniji.

Slovenija

Brojna su skijališta popularna među zaljubenicima i u Sloveniji, a među nekima izdvajaju se Kranjska Gora, Maribor te Krvavec.  Važno je naglasiti, kada se govori o propisima, kako Slovenci imaju vinjete tako da je važno osigurati svoju kartu prije ulaska na teritorij države. Sa službene stranice tako naglašavaju kako ceste imaju svoja ograničenja brzine u Sloveniji, a one su iste onima u Hrvatskoj - od 50 km/h na cestama u gradovima do 130 km/h maksimalnih na autocestama.

U Sloveniji će vas tako i kazniti ako razgovarate na mobitel tijekom vožnje, a također je zanimljivo kako se kazne za parkiranje ne mogu uvijek provesti na međunarodnoj razini, dakle ako je vozač iz druge države, ukoliko kazna ostaje ispod ograničenja od minimalnih 70 eura. Naime, to proizlazi iz činjenice što Slovenija ima ovršni sporazum sa zemljama EU prema kojima postoji minimalno ograničenje, a to iznosi 70 eura po prekršaju. 

''Svaki prekršaj prekoračenja brzine košta 80 eura ili više, tako da ovrhu i naplatu kazne možete uvijek očekivati. Čak i kada se vratite u svoju državu, slovenska kazna će vam nakon nekoliko tjedana biti dostavljena u vaš poštanski sandučić'', upozoravaju čak Slovenci. 

Osim toga, treba spomenuti kako Slovenija ima ograničenje na dopuštenu količinu alkohola u krvi te ona iznosi 0,5 promila, no nedavno je izglasana i nova Strategija kojom se u dogledno vrijeme očekuje ukidanje ove gornje granice te će svi vozači morati biti trijezni. 

Austrija 

Austrijanci također imaju svoja pravila koja su posebno objašnjena za Hrvate na hrvatskom jeziku. Njihova gornja ograničenja brzina su nešto pak drugačija, pa se na brzim cestama primjerice može voziti 100 km/h, a ne 90 km/h kao u Hrvatskoj. 

Osim toga, i u Austriji je također na snazi dopuštenih 0,5 promila u krvi, a pričanje na mobitel ako nije ''handsfree'' te vožnja bez zavezanog pojasa također je zabranjena. Svatko tko bi se pak htio i zadržati u Austriji malo duže, mora pripaziti jer svojim automobilom mogu bezbrižno voziti 6 mjeseci, nakon čega su ga dužni izvesti iz zemlje. 

Osim toga, Austrijanci također imaju vinjete, a koju svatko tko želi kupiti online, prema novim pravilima to mora učiniti najkasnije tri tjedna prije putovanja, nakon čega to mogu učiniti samo u fizičkom obliku. Osim toga, navode Austrijanci, u slučaju nesreće s ozlijeđenim osobama nužno je zvati policiju.

''U slučaju prometne nesreće s ozlijeđenim osobama dužni ste odmah nazvati policiju; ako je nastala samo materijalna šteta, policiju treba nazvati u slučaju da se ne može utvrditi identitet vozača drugog automobila koji je sudjelovao u nesreći. Austrijski auto-klubovi ÖAMTC i ARBÖ nude 24-satnu pomoć na cesti koju može koristiti svaki vozač (ako niste član auto-kluba, usluga se naplaćuje). Od 1. svibnja 2005. u Austriji postoji obveza držanja sigurnosnog prsluka u automobilu'', objašnjavaju. 

Francuska

Kada je u pitanju Francuska, pravila su također jasna. Korištenje mobitela u prometu je nedopušteno, a u ovoj zemlji gornja granica za nekažnjavanje vožnje pod utjecajem je 0.5 promila alkohola u krvi. Osim toga, vozačima je zabranjeno voziti i sa slušalicama, ali je zato reflektirajuća jakna obavezna u slučaju da dođe do kvara ili nesreće.

Zanimljivost Francuske je da će vas u neki gradovima tražiti i da imate tzv. 'Crit'Air' naljepnicu koja označava da vozite zeleno. Njena cijena je oko 4 eura, a ako je nemate, morat ćete platiti kaznu od čak 140 eura. Osim toga, za sve koji praznike žele provesti u glavnom gradu Parizu, važno je znati da ako imate automobil koji je registriran prije 1997. godine, nećete smjeti voziti od 8 do 20 sati radnim danima. Francuzi su 2020. otišli i korak dalje pa su naknadno proširili tu ''dobnu granicu'' na sve automobile mlađe od 2011.

Italija

Italija ima slične propise kao i Hrvatska, u prvom redu što se tiče ograničenja brzine na cesti. Ono što Talijani imaju, a Hrvatska ne, su tzv. ZTL zone u starim gradskim jezgrama poput Firence, u kojima je prolazak automobila zabranjen, osim ako se vaš hotel nalazi u toj zoni. Talijani pak upozoravaju i na boje koje označavaju njihova parkirna mjesta - plava znači da se parking plaća, bijela označava da je besplatan, dok žuta mjesta označavaju da je mjesto rezervirano. Osim toga, postoje i mjesta namijenjena za osobe s invaliditetom, te su ona za njih besplatna. 

U Italiji pak nema vinjeta, pa ćete vožnju na autocesti moći platiti kao u Hrvatskoj, na naplatnim kućicama. Oni pak imaju mogućnost plaćanja u gotovini i karticama na svim naplatnim kućicama. I alkoholni limit isti je u Italiji kao i u Francuskoj, dok je nulta tolerancija za vozače koji piju, a imaju vozačku dozvolu manje od tri godine. 

 

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.